Wiadomości

Pozwól się zawołać – Panama w Szczepanowie / TGN

Od 22 do 27 stycznia 2019 r. z udziałem papieża Franciszka odbyły się w Panamie 34. Światowe Dni Młodzieży. Ich hasło brzmiało: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. Wzięło w nich udział ok. 600 tys. młodych ze 156 krajów świata. Z Polski do Panamy pielgrzymowało około 3800 osób.  W łączności z papieżem Franciszkiem i uczestnikami ŚDM w całej diecezji tarnowskiej odbywało się wiele ciekawych inicjatyw. 

W Szczepanowie młodzi łączyli się duchowo z uczestnikami ŚDM w Panamie. Był też czas na małą fiestę. W sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie odbyło się dekanalne spotkanie młodzieży „Panama w Szczepanowie”.

Młodzi modlili się najpierw podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Tomasz Rąpała, ojciec duchowny WSD w Tarnowie.

– Trzy lata temu pracowałem w Szczepanowie jako wikariusz i miałem szczęście razem z młodymi i całą parafą gościć Włochów, którzy tutaj mieszkali podczas centralnych wydarzeń ŚDM w Krakowie. To był wspaniały, niezapomniany czas! A dzisiaj łączymy się duchowo z ojcem św. Franciszkiem i młodymi przez Jezusa, ponieważ On jest Tym, który łączy, jednoczy, w mocy Ducha Świętego – mówi ks. Tomasz.

W kazaniu podkreślił, że młodzi są obliczem Jezusa przez przykład swojego życia.

– Jeśli On od wewnątrz kształtuje wasze serca, myśli, kieruje waszym postępowaniem, wówczas stajecie się Jego apostołami, Jego znakiem w świecie. I tak spełnia się owo Marzenie, o którym papież Franciszek mówił podczas otwarcia ŚDM. Tym Marzeniem jest Chrystus zasiany w ludzkich sercach przez Ojca, aby każdy człowiek upodobnił się do Syna Bożego i stał się naprawdę dzieckiem Boga. Drodzy młodzi, miejcie to samo Marzenie, to znaczy, aby Chrystus w was wzrastał i was przemieniał, a wówczas przemienicie ten świat – mówił kapłan.

Po Mszy św. młodzi adorowali Najświętszy Sakrament, a podczas wspólnej modlitwy rozważali ewangelię o zwiastowaniu Najświętszej Maryi Panny, która jest patronką ŚDM w Panamie, a Jej słowa zapisane w tej perykopie ewangelicznej są hasłem spotkania w Panamie: „Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”.

– Najważniejsze jest to, abyście usłyszeli w swoim sercu głos Bożego powołania. Nie wołajcie samych siebie, to znaczy nie starajcie się o własnych siłach układać sobie życie. Pozwólcie, by zrobił to Bóg, ponieważ On wie najlepiej, którą drogą powinniśmy wszyscy pójść, by dojść do Niego. Wszak to jest najważniejszy cel naszego życia – mówił w czasie adoracji ks. Rąpała.

Po modlitwie młodzi wysłuchali pozdrowień z Panamy i obejrzeli kilka relacji z ŚDM w Panamie przygotowanych przez Synaj.tv. Spotkanie zakończyło składanie sobie życzeń i wspólna zabawa.

Wspólną zabawę animował m.in. Bartosz Król.

– Ostatnio byłem na spotkaniu młodych i wspólnoty Taizé w Madrycie. Tematem była gościnność, czyli czy jesteśmy otwarci na innych, zwłaszcza uchodźców, ludzi potrzebujących pomocy. Uczyliśmy się prawdy, że nikogo nie wolno skreślać na starcie i odrzucać tylko dlatego, że jest biedny, z innej kultury. Każdy może mi coś podarować, czymś mnie wzbogacić. Ten temat otwartości jest także obecny w haśle ŚDM w Panamie. Chodzi tu jednak o otwartość na Bożą wolę, o naszą zgodę na Boży plan wobec nas. Dużo mówi się w tym kontekście o rozeznawaniu swojego powołania. Dla mnie drogą do poznawania woli Bożej wobec mojego życia jest oczywiście modlitwa, Pismo św., nauczanie papieża Benedykta i papieża Franciszka, dobre rady i przykład moich rodziców, księży. Ciągle muszę odpowiadać sobie na pytanie, czy jestem gotów jak Maryja wyznać – oto ja – mówi chłopak.

Galeria zdjęć <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ TGN
Foto Gość