2003

Artykuły prasowe na temat Sanktuarium Św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Zbiór artykułów prasowych poświęconych Sanktuarium Św. Stanisława BM jakie ukazały się w mediach regionalnych oraz ogólnopolskich.

Artykuły zostały uporządkowane rosnąco od najstarszych aż do najnowszych.

Pozostałe artykuły

2003

Światło w darze – nocny wizerunek bazyliki.

Rajd trzeźwościowy

Piąta bazylika w diecezji

Biskup Jan od Stanisława – Do Elbląga In Nomine Domini.

Piąta bazylika – Sanktuarium uhonorowane.

Radosne dni wiernych – Szczepanów doceniony.

Pracować – W imię Pana – Biskup Jan Styrna – ordynariuszem diecezji elbląskiej.

To ci, którzy służą – święcenia diakonatu.

Wszystko o świętym – powiatowy finał konkursu.

Tysiące pielgrzymów – jubileuszowe reminiscencje.

Dumni z patrona – rozmowa z księdzem Władysławem Pasiutem, kustoszem Sanktuarium Świętego Stanisława w Szczepanowie.

Dojechać na jubileusz – Zmiany w organizacji ruchu.

Nasz pierwszy święty Szczepanów – Niedzielna procesja z Wawelu na Skałkę była szczególnie uroczysta: przypadła w roku 750-lecia kanonizacji św. Stanisława

Muzyka odnaleziona – koncert „Ave Maria przez wieki”.

Maryja przez wieki – jeden z koncertów tegorocznego Festiwalu Muzyki Odnalezionej odbędzie się dzisiejszego wieczoru w Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie

Szczepanów czeka na pielgrzymów – Jubileusz 750-lecia kanonizacji św. Stanisława.

Przygotowania na finiszu – Szczepanów, wieś z której pochodził święty Stanisław, żyje ostatnimi przygotowaniami do jubileuszu 750-lecia kanonizacji patrona Polski.

Jubileuszowe tablice na drogach – przy drogach krajowych stanęły specjalnie przygotowane tablice informacyjne dla podróżnych.

Z drzew na słupy – nowe oznakowanie ulic w Szczepanowie.

Remont ulży pielgrzymom – modernizacja drogi powiatowej z Mokrzysk do Szczepanowa.

Park jubileuszowy – Rynek się zmienia.

Konkurs za konkursem – „Święty Stanisław biskup męczennik – patron ładu moralnego – życie i miejsca z nim związane”.

Światło w darze

data: 9 października 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. Nocny wizerunek bazyliki

Światło w darze

Niedawno podniesiona do godności bazyliki mniejszej świątynia w Szczepanowie będzie już wkrótce doskonale widoczna także po zmroku. Sanktuarium ogłosiło właśnie przetarg na dostarczenie sprzętu do iluminacji kościoła.

Zamontowanie oświetlenia przy szczepanowskim kościele możliwe będzie właśnie dzięki nadaniu jej tytułu bazyliki. Z tej bowiem okazji władze gminy Brzesko zdecydowały się ofiarować tamtejszej parafii sumę 20 tysięcy złotych. Z przeznaczeniem właśnie na iluminację. – Nie pomylę się jeśli stwierdzę, że większość obiektów sakralnych, czy to w miastach, czy na wsiach jest po zmroku podświetlana – mówi burmistrz Brzeska Jan Musiał – Warto więc pierwszą bazylikę mniejszą w powiecie w taki sposób wyeksponować. Chyba nie ma wątpliwości co do tego, że ten wspaniały zabytek na to zasługuje.

Kustosz sanktuarium już ogłosił przetarg na iluminację kościoła. Jest on prowadzony dwuetapowo. Po pierwsze dwie firmy, które zgłosiły swoje oferty, na miejscu przeprowadziły już demonstrację swoich koncepcji oświetlenia kościoła. Po wybraniu najlepszej, w drugim przetargu, wyłoniony zostanie wykonawca iluminacji według preferowanego projektu.

Planowane uruchomienie nocnego oświetlenia powinno nastąpić najpóźniej 1 listopada. Od tego czasu bazylika ma być oświetlana od zmroku do północy. (ans)

Rajd trzeźwościowy

data: 25 września 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

Do św. Stanisława

Rajd trzeźwościowy

Już po raz jedenasty Tarnowskie Towarzystwo Zapobiegania Patologiom Społecznym organizuje rajd trzeźwościowy dla młodzieży do Szczepanowa.

Rajd potrwa dwa dni (w najbliższą sobotę i niedzielę), mogą wziąć w nim udział drużyny do dziesięciu osób (łącznie z dorosłym opiekunem). Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze w siedzibie Tarnowskiego Towarzystwa Zapobiegania Patologiom Społecznym, Rynek 4/3 w dni robocze w godz. od 16 do 19. Na miejsce, czyli do Szczepanowa, można dotrzeć różnymi trasami, zarówno pieszo jak i na rowerze.

Szczepanów nieprzypadkowo wybrano za cel rajdu. Urodził się tutaj bowiem św. Stanisław – patron Polski i ruchu trzeźwościowego, stąd pomysł by młodzieżowy rajd połączyć z tradycyjną już pielgrzymką trzeźwościową, organizowaną w ostatnią niedzielę września (w tym roku będzie to już dwudziesta pielgrzymka). Rajd ma na celu propagować wśród młodzieży i dorosłych idee trzeźwościowe i abstynenckie. W dotychczasowych rajdach wzięło udział już ponad dwa tysiące młodych ludzi. W programie dwudniowego spotkania znalazły się m. in.: zwiedzanie Szczepanowa, zajęcia edukacyjno-profilaktyczne, nocna wycieczka na Cholerną Górkę, udział we mszy świętej. Młodzież ma zapewniony nocleg i wyżywienie. (pach)

Piąta bazylika w diecezji

data: 8 września 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. W przededniu kanonizacji św. Stanisława

Piąta bazylika w diecezji

Nad głównym wejściem do kościoła w Szczepanowie, na ścianie, od soboty widnieje napis „Bazylika Mniejsza Św. Marii Magdaleny i Św. Stanisława BM”. Tytuł świątyni nadała papieska Kongregacja Kultu Bożego i Sakramentów. By wysłuchać ogłoszenia tej nowiny, w Szczepanowie po raz drugi w tym roku pojawiło się kilka tysięcy wiernych z całej diecezji.

Do Szczepanowa znowu podążyły zorganizowane grupy pielgrzymów z całej okolicy. Nie zabrakło też oczywiście miejscowych parafian. – To dla nas ważny dzień – tłumaczyła starsza pani prowadząca wnuki do kościoła.

Przy świątyni do ostatnich dni poprzedzających uroczystość trwały prace porządkowe i remontowe. Niewielkie rusztowanie w pobliżu głównego wejścia do kościoła zniknęło po tym, jak kilka metrów nad ziemią zamontowano napis informujący o bazylice mniejszej. – Ogromnie cieszymy się z wyróżnienia jakie nas spotkało – mówił proboszcz sanktuarium św. Stanisława ks. Władysław Pasiut – Wśród kilku tysięcy świątyń w całej diecezji jest pięć bazylik mniejszych, a tą piątą został właśnie kościół w Szczepanowie.

Tuż przed godziną 11 ruszyła wokół kościoła procesja z udziałem nuncjusza apostolskiego Józefa Kowalczyka, biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, biskupa elbląskiego Jana Styrny, kanoników kapituły sądeckiej i tarnowskiej.

Biskup Wiktor Skworc już na początku podkreślił ścisły związek szczepanowskiego kościoła z kultem świętego Stanisława. – Pokolenia przemijają, a świątynia, od dziś bazylika i kult świętego Stanisława trwają – mówił – Niech to szczególne wyróżnienie tego kościoła mobilizuje nas do wiernego trwania przy Bogu, którego trzeba bardziej słuchać niż ludzi, jak o tym zaświadczył męczeńską krwią święty Stanisław, nasz rodak i patron.

W homilii arcybiskup Józef Kowalczyk podkreślał rangę wyróżnienia, które otrzymała świątynia w rodzinnej wsi patrona Polski i diecezji tarnowskiej. Tytuł bazyliki mniejszej nadawany jest bowiem kościołom mającym status sanktuariów, odznaczającym się szczególnymi walorami historycznymi i zabytkowymi, cieszącym się dużym zaangażowaniem liturgicznym oraz duszpasterskim. – Może to boża opatrzność sprawiła, że pokolenia całe czekały na ten tytuł bazyliki, żeby ją nadał następca świętego Stanisława na jego stolicy w Krakowie, a dziś głowa kościoła powszechnego – stwierdził.

Piąta w diecezji bazylika to świątynia składająca się praktycznie z dwóch kościołów. Starsza jego część to tzw. „kościół długoszowy” datowany na wiek piętnasty, a swoją nazwę zawdzięcza fundatorowi Janowi Długoszowi. Dopiero na początku ubiegłego stulecia dobudowano do niego świątynię neogotycką. Bazylika stoi na miejscu, w którymi wieki temu kościół ufundowali rodzice świętego Stanisława dla uproszenia potomka.

Ogłoszenie kościoła bazyliką oznacza dla szczepanowskiej świątyni oraz odwiedzających ją wiernych nowe przywileje. Pod zwykłymi warunkami mogą tu dostąpić odpustu zupełnego między innymi w rocznicę poświęcenia bazyliki, w dniu liturgicznego obchodu uroczystości jej tytułu, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w rocznicę nadania kościołowi tytułu bazyliki (ans)

„Na prośbę najdostojniejszego Wiktora Skworca, biskupa tarnowskiego, który w piśmie z dnia 2 czerwca 2003 wyraził pragnienie duchowieństwa oraz wiernych, Kongregacja Kultu Bożego i Sakramentów, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych przez Jego Świątobliwość Jana Pawła II przyozdobiła kościół parafialny pod wezwaniem Marii Magdaleny i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie w diecezji tarnowskiej tytułem oraz godnością bazyliki mniejszej ze wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi jej przysługującymi(…)

Piąta bazylika – Sanktuarium uhonorowane

data: 7 sierpnia 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. Sanktuarium uhonorowane

Piąta bazylika – Sanktuarium uhonorowane

Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie zostało wyniesione przez papieża do godności bazyliki mniejszej. To piąta bazylika w diecezji tarnowskiej.

Bulla papieska w tej sprawie została już wydana. Jej uroczyste ogłoszenie zostało zaplanowane na 6 września. W uroczystościach w Szczepanowie wezmą wówczas udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, arcybiskup metropolita krakowski Franciszek Macharski, bp tarnowski Wiktor Skworc i pochodzący z parafii szczepanowskiej nowy ordynariusz elbląski bp Jan Styrna.

Proboszcz szczepanowskiej parafii ksiądz Władysław Pasiut zapewnia, że do 6 września na głównej ścianie kościoła zostaną zamontowane klucze a także inne symbole bazyliki.

Specjalny kielich z okazji podniesienia kościoła w Szczepanowie do godności bazyliki podarował papież Jan Paweł II, a przekazał go proboszczowi kardynał J. Ratzinger.

Końca dobiegają także prace remontowe w szczepanowskiej świątyni.

Szczepanów jest jedną z najstarszych w Polsce miejscowości, które mogą się poszczycić posiadaniem własnego kościoła niedługo po wprowadzeniu w Polsce chrześcijaństwa. Wybudowali go w XI wieku rodzice urodzonego tutaj około 1036 roku późniejszego biskupa i męczennika św. Stanisława. Ta świątynia została zniszczona a na jej miejscu Jan Długosz w XV wieku wybudował nowy murowany kościół – stanowi on część obecnego neogotyckiego kościoła.

Tegoroczne uroczystości 750-lecia kanonizacji św. Stanisława ściągnęły do Szczepanowa rzesze pielgrzymów. Od tego czasu codziennie przed sankturium podjeżdża nawet do 20 autokarów pielgrzymkowych. Przyjeżdżają też osoby indywidualne.

– Wszystkich oprowadzamy po kościele i okolicy, pokazujemy pamiątki związane ze świętym Stanisławem – podkreśla ksiądz proboszcz W. Pasiut. – W tym kontekście tym bardziej cieszy nas wyniesienie do godności bazyliki.

Do tej pory w diecezji są cztery bazyliki: w Tarnowie, Nowym Sączu, Limanowej i Bochni. (ab)

Szczepanów doceniony

data: 7 sierpnia 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

Radosne dni wiernych

Szczepanów doceniony

Papież Jan Paweł II wyniósł kościół pw. św. Stanisława w Szczepanowie do godności bazyliki mniejszej. To piąta bazylika w diecezji tarnowskiej.

Bulla papieska w tej sprawie została już wydana. Jej uroczyste ogłoszenie zostało zaplanowane na 6 września. Proboszcz, ksiądz Władysław Pasiut zapewnia, że do 6 września na głównej ścianie kościoła zostaną zamontowane klucze, a także inne symbole bazyliki.

Szczepanów jest jedną z najstarszych w Polsce miejscowości, które mogą się poszczycić posiadaniem własnego kościoła niedługo po wprowadzeniu w Polsce chrześcijaństwa. Wybudowali go w XI wieku rodzice urodzonego tutaj około 1036 roku późniejszgo biskupa i męczennika św. Stanisława. Ta świątynia została zniszczona, a w jej miejscu Jan Długosz w XV wieku wybudował nową, murowaną – stanowi ona część obecnego neogotyckiego kościoła. (ab)

To ci, którzy służą

data: 2 czerwca 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. Święcenia diakonatu

To ci, którzy służą

Ponad czterdziestu kleryków piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego z Tarnowa przyjęło w sobotę święcenia diakonatu. Częśc z nich uroczystość przeżywała w Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Święceń w Szczepanowie udzielił diakonom biskup Jan Styrna. – Diakon oznacza tego, który służy – tłumaczyli uczestniczący w ceremonii duchowni – Poprzez święcenia diakoni wchodzą w tajemnicę Kościoła, sakrament mistycznego ciała Chrystusa.

Tuż po święceniach diakoni przyznawali, iż myśleli o tej chwili od momentu przekroczenia progu seminarium. – To wielkie przeżycie – podkreślali.

Diakoni wraz ze święceniami przyjmą obowiązek zachowania celibatu, posłuszeństwa biskupowi oraz codziennego odmawiania modlitwy brewiarzowej. Od tego momentu mogą między innymi asystować kapłanowi podczas mszy, prowadzić katechezy, udzielać chrztu oraz głosić kazania. (ans)

Wszystko o świętym

data: 31 maja 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. Powiatowy finał konkursu

Wszystko o świętym

Kilkaset osób uczestniczyło w szkolnych i gminnych etapach konkursu wiedzy o świętym Stanisławie. W powiatowym podsumowaniu rywalizacji w Szczepanowie uczestniczyli najlepsi.

Do pisania testu z wiedzy o osobie świętego oraz miejsc z jego postacią związanych, przystąpiło 65 uczniów szkół z powiatu.

– Poziom wiedzy u uczestników konkursu był bardzo wysoki, a pytania trudne – podkreślał ks. Wiesław Znamirowski, współorganizator imprezy.

Podobnie liczebna była grupa, która wybrała prace plastyczne lub napisała utwór literacki.

Zanim ogłoszono rozstrzygnięcia, legitymujący się najlepszą wiedzą o patronie Polski uczestniczyli we mszy świętej w szczepanowskim sanktuarium. Zaraz potem w parafialnej świetlicy młodzież, oklaskiwana przez swoich nauczycieli i rodziców, odbierała nagrody. A było o co walczyć, gdyż prócz upominków rzeczowych do wygrania była wycieczka do Rzymu. (ans)

Tysiące pielgrzymów

data: 13 maja 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. Jubileuszowe reminiscencje

Tysiące pielgrzymów

W ostatni weekend Szczepanów był najczęściej odwiedzaną miejscowością w powiecie brzeskim. Pielgrzymi z licznych zakątków kraju przybywali tu na główne uroczystości jubileuszu 750-lecia kanonizacji św. Stanisława.

Cały miniony tydzień w miejscowości, z której pochodzi patron Polski, był niezwykły. Apogeum uroczystości nastąpiło jednak w sobotę. Tego dnia w Szczepanowie doliczono się ponad dwudziestu tysięcy gości z całego kraju oraz licznych hierarchów kościelnych z prymasem Józefem Glempem na czele. Na najazd pielgrzymów Szczepanów okazał się jednak znakomicie przygotowany. W sąsiedztwie sanktuarium na zmotoryzowanych podróżnych czekała wystarczająca liczba miejsc parkingowych. Nad tym, by kierowcy się nie pogubili, a potem trafili do właściwych sektorów czuwali zresztą pomagający w rozładowaniu ruchu strażacy z wielu jednostek OSP. Wreszcie pielgrzymom sprzyjała pogoda. Choć w sobotnie przedpołudnie padał deszcz, na czas głównych uroczystości zaświeciło słońce. (ans)

Dojechać na jubileusz

data: 9 maja 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. Zmiany w organizacji ruchu

Dojechać na jubileusz

Na jutrzejsze główne uroczystości jubileuszu 750-lecia kanonizacji św. Stanisława najlepiej wybrać się korzystając z komunikacji zbiorowej. W związku ze spodziewanym przybyciem do Szczepanowa tysięcy pielgrzymów, na drogach dojazdowych obowiązywać będą inne niż zwykle zasady ruchu.

Sobota będzie najważniejszym dniem obchodów jubileuszu. Rozpocznie go msza święta o godzinie 8. Kolejnej mszy o godz. 11 przewodniczył będzie biskup Wiktor Skworc. Po południu zaplanowano także program artystyczno-muzyczny, wreszcie o godz. 17 odprawiona zostanie uroczysta msza święta z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski.

Tego dnia do Szczepanowa może przyjechać nawet ponad dwadzieścia tysięcy pielgrzymów, także spoza diecezji tarnowskiej. By umożliwić wszystkim dotarcie do rodzinnej miejscowości św. Stanisława, spore zmiany zajdą na drogach dojazdowych w okolicy.

Zmiany organizacji ruchu obowiązywać będą nie tylko w Szczepanowie, ale także w Mokrzyskach oraz Sterkowcu. Najważniejsza zmiana na drodze powiatowej nr 108 z Mokrzysk do Sterkowca to wprowadzenie jutro o godzinie 7 rano zakazu zatrzymywania się na całym odcinku trasy. – Pozostawione na tej drodze samochody będą odholowywane na parking strzeżony na koszt właścicieli pojazdów – ostrzega Grzegorz Jachna z brzeskiej policji.

Kolejna zmiana dotyczy drogi Szczepanów-Sterkowiec, gdzie aż do przejazdu kolejowego przewidywane jest urządzenie postoju autobusów z pielgrzymami. Dlatego właśnie w sobotę droga ta będzie jednokierunkowa, a wjazd na nią będzie możliwy wyłącznie od strony Szczepanowa.

Z kolei na drodze Szczepanów-Przyborów obok ołtarza polowego za kościołem z ruchu całowicie wyłaczony będzie fragment tej trasy. W dodatku na wszystkich traktach prowadzących do Szczepanowa obowiązywał będzie zakaz poruszania się pojazdów o masie powyżej 12 ton, za wyjątkiem autobusów.

W samym Szczepanowie oraz w okolicy spodziewać się można licznych patroli policyjnych oraz strażaków z OSP służących informacjami oraz kierujących podróżnych na parkingi. – Apelujemy do wszystkich mieszkańców jak też uczestników uroczystości, którzy nie muszą w tym dniu korzystać z pojazdów o pozostawienie ich w miejscu zamieszkania i przyjazd do Szczepanowa środkami komunikacji zbiorowej – mówią policjanci. (ans)

Niedzielna procesja z Wawelu na Skałkę

data: 9 maja 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

Niedzielna procesja z Wawelu na Skałkę będzie szczególnie uroczysta: przypada w roku 750-lecia kanonizacji św. Stanisława

Szczepanów Kościół-kaplica w miejscu, gdzie stał rodzinny dom św. Stanisława Studnia-źródło wody, którą matka obmyła po narodzeniu Stanisława Kaplica w miejscu narodzenia świętego Lipa, którą posadził, według legendy, św. Stanisław Zdjęcia Adam Wojnar”

Nasz pierwszy święty

– To piękny dokument – mówi młodziutka, pochodząca z Nowego Targu, siostra Idalia, która w Archiwum Katedralnym na Wawelu opiekuje się jego najcenniejszymi zasobami. Dwa razy do roku wyjmuje XIII-wieczny zwój ze specjalnej tuby, w jakiej jest przechowywany. Delikatnie rozwija pergamin, sprawdza czy z dokumentem nie dzieje się nic złego. Czasem, tak na wszelki wypadek, wymienia japońską bibułkę, którą jest przełożony. Za każdym razem podziwia staranność gotyckiej manuskuły czyli pisma, jakim ponad 750 lat temu czyjaś ręka spisała cuda dokonane za sprawą biskupa Stanisława ze Szczepanowa tuż przed jego kanonizacją.

„Przybywszy zaś tam zarządzisz, aby stawili się przed tobą możliwie wszyscy ci, o których się mówi, że zostali uwolnieni od rozmaitych chorób, i wypytasz ich o to dokładnie, nie pomijając także owych dwóch stuletnich starców, wspomnianych w aktach, jeśli ci jeszcze żyją, lub przynajmniej jednego z nich, albowiem podobno mają oni pewne wiadomości od tych, którzy znali świętego za swego życia i słyszeli o jego szlachetnym a godziwym postępowaniu; poza tym rozpatrzysz się, jak wygląda pobożność ludu i powszechna opinia na temat męczeństwa i jego przyczyny, a także świętości samego Stanisława. Zbadasz ponadto czy diecezja krakowska graniczy z poganami i schizmatyckimi Rusinami i czy dla tych dusz mógłby wyniknąć z racji tej kanonizacji jakiś pożytek.”

Tak szczegółowo papież Innocenty IV instruował 26 maja 1252 roku, w dziewiątym roku swego pontyfikatu, w Perugii swego inkwizytora Jakuba, pochodzącego z Velletri, niewielkiego miasteczka koło Rzymu. Mocą wydanej tego dnia bulli delegacyjnej wysłał Jakuba w długą podróż do Krakowa.

Misja Jakuba z Velletri

– Święty Stanisław był pierwszym świętym, który przeszedł pełną, zbliżoną do dzisiejszej, procedurę kanonizacyjną. Było w niej także miejsce dla specjalnie wyznaczonego kardynała, którego zadaniem było wątpić w fakty podawane jako świadczące o świętości – mówi ks. Grzegorz Ryś, historyk Kościoła z Papieskiej Akademii Teologicznej.

To skutkiem stosowania tej procedury była krakowska misja Jakuba z Velletri. Pozostał po niej tutaj jeden z pięciu najcenniejszych dokumentów przechowywanych w katedrze, tzw. rotulus, czyli zwój, którym dziś opiekuje się na Wawelu siostra Idalia. Zwój liczy nieco ponad trzy metry długości, a do tego dochodzi jeszcze jedna pojedyncza karta pergaminu. Wiadomo, że nie zachowały się pierwsza i ostatnia strona dokumentu. Wszystkie karty pierwotnie były zszyte o czym świadczą drobne dziurki na krawędziach kart i ślady nici. Dokument wypisany jest na stosunkowo cienkim pergaminie o różnej grubości. Poszczególne karty, połączone potem w zwój, co robiono wówczas z dokumentami szczególnej wagi, poliniowane są rylcem, dokładnie co 8 milimetrów. Wyznaczone w ten sposób linie zapełnione zostały równym pismem, którego czarny kiedyś inkaust ma już dzisiaj kolor brązowy.

Badacze twierdzą, że rotulus był współczesną kopią protokołu przesłuchań prowadzonych przez Jakuba lub rodzajem brudnopisu, z którego później sporządzony został właściwy protokół dołączony do akt kanonizacyjnych przechowywanych w Rzymie.

– Kanonizacja zamykała proces oddolnego, spontanicznego narastania kultu biskupa Stanisława ze Szczepanowa – twierdzi ks. Grzegorz Ryś.

Przejawem tego kultu był fakt, że już 10 lat po śmierci biskupa, jego zwłoki zostały przeniesione z ówczesnego romańskiego kościoła pw. św. Michała Archanioła na Skałce, gdzie zginął, do wawelskiej katedry czy poświęcanie biskupowi Stanisławowi nowobudowanych kościołów na długo przed jego kanonizacją. Dzisiaj takie wezwanie nosi w Polsce ok. 300 świątyń. Sporo jest ich również w świecie. Np. w Ameryce Północnej, głównie w ośrodkach polonijnych, 50.

Cuda spisane na zwoju

Zabiegi o wyniesienie Stanisława na ołtarze były długotrwałe. Informacje potrzebne do kanonizacji zbierała komisja powołana przez papieża spośród hierarchów polskiego Kościoła z arcybiskupem gnieźnieńskim Pełką na czele, która zakończyła prace w 1250 roku. To jej ustalenia miał później weryfikować Jakub z Velletri.

Zachowany w Krakowie spis prowadzonych przez niego przesłuchań zaczyna się od cudu siódmego.

„O uzdrowieniu ślepego na oboje oczu. Rinard z Krzyżanowic w dniu św. Michała, kiedy uroczyście dzwoniono na mszę, zabrał psa i sokoła i poszedł na polowanie. A skoro wrócił, ciężko zachorował na ból głowy i oczu i leżał przez dwa tygodnie nic nie widząc. A następnie cierpienie tak się wzmogło, że prawe oko całkowicie wyszło mu z oczodołu i można je było widzieć, jak wisiało na twarzy, lewe zaś wysadziło mu tak, że zaniewidził na oboje i był ślepy. Za radą brata i siostry polecił się św. Stanisławowi i poszedł postępując za siostrą, która go prowadziła. A gdy przyszedł do grobu tegoż świętego, wzywając jego pomocy u Boga, polały mu się obficie łzy i powstawszy z modlitwy widział i odtąd zaczął widzieć dobrze, i nie znać było na nim żadnych śladów kalectw ani oszpecenia.”

Takie zeznanie przed papieskim wysłannikiem złożyli sam Rinard, jego brat Rikard, siostra Berta, dobra niewiasta Świętosława, i kustosz katedry pan Trojan.

Dalej na zwoju opisane są kolejne cudowne zdarzenia, m.in.: uzdrowienie z padaczki, uzdrowienie człowieka, który pół roku chorował, uzdrowienie z wrzodu w gardle chorego, nad którym zapalono świecę, jak nad umarłym, o uzdrowieniu obłąkanego, o uzdrowieniu sparaliżowanej nogi, o uzdrowieniu połowy twarzy i szyi, o wskrzeszeniu Wichra zmarłego w dzień św. Marcina – syna Stronisławy, żony Wrocisława z Polikarcic. Dalej o uzdrowieniu z obłąkania, które nastąpiło wskutek złamania obietnicy dotyczącej krowy, która miała być ofiarowana św. Stanisławowi, o ustach wykrzywionych aż do ucha, o uzdrowieniu języka wielkości pięści wystającego z ust chorego, o niemym, który chciał uciekać z powodu odrazy do siebie, o wskrzeszeniu zmarłego syna Węgra w Mysławczycach itd.

Aby się nie wydawało, że sprzyja złu

Kanonizacja pierwszego polskiego świętego odbyła się 17 września 1253 roku w Asyżu. W podpisanej tego dnia bulli, również przechowywanej na Wawelu, papież Innocenty pisał o Stanisławie do polskich biskupów m.in.:

„Kiedy zaś spostrzegł nie bez wewnętrznej trwogi, że król Polski imieniem Bolesław pogrąża się w strasznej rozpuście i wycieńcza swe ciało w zdrożnej zmysłowości wystawiwszy się na pastwę niesławy i ludzkich przekleństw (É) wówczas ten biskup, aby się nie wydawało, że sprzyja złu czynionemu przez króla i pobłażaniem zachęca do nieprawości (É) w duchu łagodności wyciągnął przeciwko niemu zbawczy miecz Piotrowy, ufając, że król uderzony nim boleśnie powróci pokornie do uderzającego i błagając gorąco o przebaczenie odzyska Pana zastępów. Lecz on odrzucając w zatwardziałości serca to lekarstwo (É) rozkazał swojej straży przybocznej, porąbać biskupa. (É) Ci jednak ilekroć próbują się na niego rzucić, tylekroć powaleni na ziemię łagodnieją skruszeni do głębi; wtedy tenże król, ulegając gwałtowności własnej tyranii, podniósł nań świętokradzkie ręce, odrywa oblubieńca od łona oblubienicy, pasterza od owczarni, aż zabił go niemal tak jak ojca w objęciach córki, syna w matczynym żywocie, każąc powodowany dziką wściekłością nieludzko posiekać – o boleści – ciało na kawałki, jakby niemal każdej cząstce jego członków należała się męczarnia.”

Dwóch pomazańców

Ojciec Andrzej Napiórkowski, przeor paulinów od XV wieku opiekujących się za sprawą Jana Długosza, Skałką podkreśla dziś, że starcie króla Bolesława z biskupem Stanisławem, do jakiego doszło w 1079 roku, było konfliktem dwóch wielkich postaci swojej epoki, dwóch pomazańców Bożych. W średniowieczu to król mianował biskupa i oczekiwał od niego posłuszeństwa. Sprzeciw Stanisława w imię zasad moralnych był więc w pewnym sensie zdradą monarchy. Ale to nieposłuszeństwo biskupa ze Szczepanowa, wykształconego w Tyńcu i w Paryżu lub Liege, sprawiło, że w Polsce nigdy nie doszło do utożsamienia państwa z Kościołem. Jakie to było ważne okazało się w ciągu naszej historii wielokrotnie.

Przeor podkreśla też związek z biskupem Stanisławem jego 69. następcy Karola Wojtyły. Przyszły papież najpierw powołał komisję antropologów, która w 1963 roku zbadała pochówek Stanisława, w 1966 roku ożywił zwyczaj majowych procesji z Wawelu na Skałkę, które wcześniejsiej gromadziły już tylko garstkę ludzi, jak Jan Paweł II wydał z okazjii 900-lecia wydał list apostolski i przybył do Krakowa na ten jubileusz.

Na uroczystości 750-lecia beatyfikacji przysłał swego osobistego legata. Obok niego w niedzielę z Wawelu pójdą z reliwiami na Skałkę polscy biskupi. Będzie wśród nich kardynał Franiszek Macharski. Kiedy Jan Paweł II mianował go siedemdziesiątym następcą świętego biskupa, dał mu w osobistym prezencie rękopis swego poematu zatytułowanego „Stanisław”.

Marek Bartosik

Ave Maria

data: 7 maja 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. Muzyka odnaleziona

Ave Maria

Szczepanowskie Sanktuarium pierwszy raz gościło artystów uczestniczących w Festiwalu Muzyki Odnalezionej. Poniedziałkowy wieczorny koncert „Ave Maria przez wieki” przygotowano specjalnie na okoliczność jubileuszowych uroczystości ku czci św. Stanisława. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać pieśni maryjnych sprzed wieków w wykonaniu Larisy Doreńskiej, Lesławy Błyszczak, Heleny Władysławskiej i Jerzego Darmorisa.

Andrzej SKÓRKA

Maryja przez wieki

data: 5 maja 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. Koncert jubileuszowy

Maryja przez wieki

Jeden z koncertów tegorocznego Festiwalu Muzyki Odnalezionej odbędzie się dzisiejszego wieczoru w Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie. Będzie artystycznym akcentem jubileuszu 750-lecia kanonizacji patrona Polski.

Decyzja o zorganizowaniu specjalnego koncertu w Szczepanowie zapadła kilka miesięcy temu. Zadbano o to, by repertuar nawiązywał do odbywających się w tej miejscowości uroczystości jubileuszowych.

W pięknie odnowionych wnętrzach Sanktuarium wystąpi dziś czworo artystów: Larisa Dareńska (mezzosopran), Lesława Błyszczak (skrzypce), Helena Władysławska (organy) oraz Jerzy Darmoris (organy). Koncert zatytułowany jest „Ave Maria przez wieki), a w jego trakcie wysłuchać można będzie utworów maryjnych sprzed wieków.

Wstęp na koncert rozpoczynający się o godzinie 19 jest bezpłatny. (ans)

Szczepanów czeka na pielgrzymów

data: 5 maja 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

Jubileusz 750-lecia kanonizacji św. Stanisława

Szczepanów czeka na pielgrzymów

Szczepanów – mała miejscowość koło Brzeska – gdzie jak głosi legenda, w 1030 roku przyszedł na świat biskup Stanisław, będzie w tym tygodniu miejscem pielgrzymek tysięcy wiernych z całego kraju. Na sobotnie uroczystości przybędzie tu około 30-50 tys. osób.

Wczoraj w Szczepanowie rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe 750-lecia kanonizacji patrona Polski – świętego Stanisława. Zainaugurowała je przedpołudniowa msza święta odprawiona przy stojącej w miejscu, w którym na świat przyszedł późniejszy biskup i męczennik, Kaplicy Narodzenia.

8 maja po mszy świętej procesja z relikwiami św. Stanisława uda się z Kaplicy Narodzenia do Sanktuarium, a nabożeństwom przewodniczył będzie ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Wiktor Skworc.

Podczas centralnych uroczystości, które odbędą się 10 maja po południu, odprawiona zostanie przy ołtarzu polowym msza święta z udziałem ks. prymasa Józefa Glempa.

Przygotowania do jubileuszu trwały w Szczepanowie od roku. Gruntownej renowacji poddane zostało Sanktuarium, a otoczenie uporządkowane i ozdobione przez parafian. (ans, aw)

Przygotowania na finiszu

data: 28 kwietnia 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. Przed jubileuszem kanonizacji

Przygotowania na finiszu

Szczepanów, wieś z której pochodził święty Stanisław, żyje ostatnimi przygotowaniami do jubileuszu 750-lecia kanonizacji patrona Polski. Uroczystości rozpoczną się w najbliższą niedzielę. W ciągu tygodnia miejscowość odwiedzą dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całego kraju.

Królujące nad Szczepanowem Sanktuarium powoli pozbywa się desek rusztowań. Obok świątyni powstaje ołtarz polowy, przy którym sprawowane będą najważniejsze nabożeństwa jubileuszu. Ostatni rok, bo tyle trwały przygotowania do najważniejszego w ostatnich latach tygodnia, zmienił miejscowość niemal nie do poznania. Ogrom prac włożono w renowację Sanktuarium. Dzięki ofiarności i pracy parafian wymieniono więźbę dachową kościoła, którą potem pokryła miedź. Na wieży i murach uzupełniano ubytki pamiętające czasy wojny. Jeszcze kilka dni temu trwało czyszczenie cegieł z mchów i kurzu. Renowacja dotyczyła także wnętrza kościoła. Odnowiony został ołtarz, w prezbiterium stanęły nowe stalle, konserwowano polichromię i malowano wnętrza. Wszystkich prac nie sposób wyliczyć.

Wypiękniał miejscowy rynek o którego wygląd zadbała gmina Brzesko. Remontowane były drogi dojazdowe do miejscowości. Wszystko po to, by w dniach 4-11 maja Szczepanów stał się wizytówką całej diecezji tarnowskiej.

W pierwszym po długim weekendzie tygodniu maja Szczepanów mogą odwiedzić dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy pielgrzymów z całej Polski. – Obchody jubileuszu są dla nas wielkim wyzwaniem i zadaniem, dlatego przygotowania trwają tak długo – mówi kustosz Sanktuarium ks. Władysław Pasiut – Spodziewamy się, że dziennie może do Szczepanowa przybywać nawet dwadzieścia tysięcy osób.

Inauguracja jubileuszowych obchodów nastąpi podczas nabożeństw w niedzielę 4 maja. W kolejne dni do Sanktuarium pielgrzymować będą grupy pracowników służby zdrowia, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, nauczyciele, samorządowcy, rolnicy. Bogatą oprawę zyska dzień 8 maja, dzień św. Stanisława. Mszy przy Kaplicy Narodzenia przewodniczył będzie biskup Wiktor Skworc, a po nabożeństwie będzie miała miejsce uroczysta procesja z relikwiami św. Stanisława. Z kolei w przedostatni dzień obchodów, 10 maja do Szczepanowa przyjadą przedstawiciele Episkopatu Polski. (ans)

Kierunek Szczepanów

data: 19 kwietnia 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

Jubileuszowe tablice na drogach

Kierunek Szczepanów

Pielgrzymi zdążający na uroczystości jubileuszu kanonizacji św. Stanisława nie powinni mieć problemu ze znalezieniem w rejonie Brzeska drogi do Szczepanowa. Przy drogach krajowych stanęły specjalnie przygotowane tablice informacyjne dla podróżnych. Ulokowano je w pobliżu skrzyżowań z drogami prowadzącymi wprost do sanktuarium. Wypada mieć tylko nadzieję, że w błąd nie wprowadzi ich tablica umieszczona w nieco niefortunnie wybranym miejscu przy ulicy Kościuszki. Sugerujący się strzałką umieszczoną na tablicy mogą bowiem szukać drogi do Szczepanowa skręcając w pobliską ulicę Browarną.

Z drzew na słupy

data: 15 kwietnia 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. Nowe oznakowanie ulic

Z drzew na słupy

Kilka tysięcy złotych kosztować będzie nowe oznakowanie ulic w Szczepanowie. Tabliczki z nazwami zamontowane zostaną jeszcze przed jubileuszem kanonizacji św. Stanisława.

Przygotowywane są już estetyczne słupki, na których montowane będą tabliczki. Te ostatnie nie powinny się różnić od tablic, którymi oznakowane jest Brzesko. Będą miały niebieskie tło i białe litery. Ich projekt został już uzgodniony, a za kilka dni tabliczki będą do odbioru u producenta. – Chcemy odchodzić od sytuacji, gdzie w sołectwach oznakowanie ulic jest przypadkowe, na przykład umieszczone na drzewach -twierdzi wiceburmistrz Brzeska Krzysztof Bigaj.

Brzescy samorządowcy podkreślają, że obecnie przyszła pora na uporządkowanie oznakowania Szczepanowa, bowiem zbliżają się obchody jubileuszu kanonizacji św. Stanisława. Zainstalowanie nowych tabliczek ma być „kolejnym elementem upiększającym miejscowość”.

W tych dniach spodziewać się można jeszcze kolejnych nowych tablic we wsi. Tym razem będą to jednak oznakowania miejsc związanych z kultem świętego Stanisława. Umieszczone na nich informacje będą w dwóch językach: polskim i angielskim. Staną obok kapliczki upamiętniającej miejsce narodzin patrona Polski, w sąsiedztwie zabytkowej studni, cmentarza, szczepanowskiego sanktuarium oraz przy rynku. – Tablice z nazwami ulic oraz miejsc kultu na pewno pomogą w poruszani się pielgrzymów w Szczepanowie podczas majowych uroczystości – dodaje K. Bigaj. (ans)

Remont ulży pielgrzymom

data: 10 kwietnia 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

Droga z Mokrzysk do Szczepanowa

Remont ulży pielgrzymom

Gdyby nie zaskakujący powrót zimy, modernizacja drogi powiatowej z Mokrzysk do Szczepanowa mogłaby się już rozpoczynać. Przedwczoraj wykonawca inwestycji formalnie objął we władanie plac budowy. Roboty współfinansowane przez Unię Europejską mają się zakończyć w czerwcu. Starostwo liczy, że przynajmniej część robót uda się wykonać przed obchodami w Szczepanowie jubileuszu kanonizacji św. Stanisława.

Droga łącząca dwie miejscowości na generalny remont czekała od dawna. Jej obecna nawierzchnia bitumiczna pamięta jeszcze lata siedemdziesiąte. Od tamtej pory natężenie ruchu w tym miejscu wzrosło wielokrotnie. Co więcej – stanowi jeden z najbardziej uczęszczanych szlaków powiatowych. Wszystkie te okoliczności sprawiły, że niszczejącemu traktowi groziło już nawet zamknięcie dla ruchu. Urzędnikom zależało na naprawie jezdni, by ułatwić podróżowanie mieszkańcom, ale także usprawnić komunikację ze Szczepanowem. W miejscowości, z której pochodzi św. Stanisław odbędą się za kilka tygodni uroczystości jubileuszu kanonizacji patrona Polski. – Ten odcinek drogi powiatowej to ważny szlak komunikacyjny, ale zależało nam także na poprawie dojazdu do sanktuarium – przyznaje starosta Grzegorz Wawryka – Chcielibyśmy przecież, aby Szczepanów stał się naszym centrum religijno-kulturalnym.

Powiat o pomoc w odbudowie drogi zabiegał w programie SAPARD finansowanym ze środków europejskich. Wspólny wniosek starostwa oraz Zarządu Dróg Powiatowych pomyślnie przeszedł kwalifikacje. Koszt całej inwestycji opiewa na niemal dziewięćset tysięcy złotych. Prawie jedną trzecią tej sumy pokryje właśnie europejski fundusz. Wkład samorządu powiatowego to ponad pół miliona złotych.

Za sumę tą wykonane zostaną roboty, które sprawią, że inwestycja nie będzie zwykłym remontem ale wręcz odbudową drogi. Na długości ponad dwóch i pół kilometra położona zostanie nowa, trzywarstwowa nawierzchnia bitumiczna. Zanim jednak beton asfaltowy będzie wykonany, wzmocniona zostanie istniejąca konstrukcja drogi. Zakres robót przewiduje także przebudowę chodnika o długości czterystu metrów i wyłożenie go nową kostką brukową. Ponadto oczyszczone i pogłębione zostaną rowy przydrożne oraz wyprofilowane pobocza. Wykonawcą wszystkich robót jest Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z Brzeska. Firma zapowiada, że w przypadku sprzyjającej pogody, droga może być gotowa przed 30 czerwca.

Na razie jednak aura nie sprzyja drogowcom, bo we wtorek, w dniu przejęcia przez nich placu budowy, cała okolicę przykrywała gruba warstwa śniegu. Na pośpiechu zależy starostwu. – Dobrze byłoby przynajmniej część prac wykonać przed jubileuszowymi uroczystościami w Szczepanowie – dodaje starosta – Wtedy pielgrzymom łatwiej będzie dotrzeć na miejsce tegorocznych obchodów. (ans)

Park jubileuszowy

data: 7 kwietnia 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. Rynek się zmienia

Park jubileuszowy

Potrzeba jeszcze kilku ciepłych dni, by w pełnej krasie można było podziwiać zupełnie nową oprawę rynku w Szczepanowie. Przed majowym jubileuszem kanonizacji św. Stanisława centrum wsi obsadzono setkami roślin.

Jeszcze jesienią ubiegłego roku ogłoszono przetarg na zagospodarowanie zieleni w Szczepanowie. Powstał specjalny projekt założenia parkowego, które ozdobi miejscowy rynek. Zamiar był taki, by centrum wsi prezentowało się jak najładniej podczas obchodów jubileuszu związanego ze świętym Stanisławem. Zgodnie z tymi planami odnowione zostały alejki przy rynku, a obok nich zdążyło już zapuścić korzenie setki roślin posadzonych przed zimą.

Wykonujące całą operację Brzeskie Zakłady Komunalne sprowadziły do Szczepanowa aż 24 gatunki drzew i krzewów. – Nie wszystkie gatunki roślin dostępne były na lokalnym rynku. Niektóre musieliśmy sprowadzać aż spod Lublina – mówi prezes spółki Janusz Filip.

Wokół alejek rosną teraz między innymi irga, tawuła i berberysy. Jest dużo róż, a z rzadszych okazów krzewów choćby karagana syberyjska, czy porzeczka alpejska. – Duża część roślin będzie ozdobą rynku nie tylko w ciepłych miesiącach ale przez cały rok – podkreśla J. Filip. (ans)

Konkurs za konkursem

data: 24 marca 2003r., źródło: Gazeta Krakowska

SZCZEPANÓW. Z okazji jubileuszu

Konkurs za konkursem

„Święty Stanisław biskup męczennik – patron ładu moralnego – życie i miejsca z nim związane” to hasło kolejnego konkursu, tym razem literacko-plastycznego zorganizowanego przez szkołę w Szczepanowie i kustosza tamtejszego sanktuarium

Patronat nad konkursem sprawuje m.in. biskup tarnowski Wiktor Skworc. Konkurs jest związany z majowym jubieluszem 750-rocznicy kanonizacji świętego Stanisława i składa się z dwóch częci. Pierwsza to wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice (malarstwo na papierze, grafika, rysunek, szkic, wydzieranka, wypalanie, technika mieszana). Druga część polega na prezentacji życia i działalności świętego Stanisława w wierszu, opowiadaniu, legendzie, baśni czy pieśni. Konkurs odbywa się na szczeblu szkoły i powiatu. Najciekawsze prace szkolne należy nadsyłać na adres: Publiczna Szkoła Podstawowa w Szczepanowie; ul. św. Stanisława 5; 32-823 Szczepanów – do 14 kwietnia (decyduje data stempla pocztowego). Jury, powołane przez Honorowy Komitet Obchodów 750 rocznicy kanonizacji świętego Stanisława oceni i nagrodzi najciekawsze prace. Nagrody zostaną wręczone w maju. (mir)