Wiadomości

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2015

Caritas_WDPD_2015_plakat-595x357„Głodni Miłosierdzia” – takie hasło przyświeca tegorocznej akcji Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Do parafii diecezji tarnowskiej trafi ponad 130 tys. świec. To symbol pomocy najmłodszym.

W zakrystii można nabyć Wigilijną świecę Caritas. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to najstarsza inicjatywa Caritas polegająca na rozprowadzaniu świec w okresie Adwentu, których obecność na wigilijnym stole stała się już tradycją w wielu polskich domach.

Akcję można wesprzeć nabywając wigilijną świecę Caritas, wysyłając SMS z hasłem POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub przez wpłatę na konto Caritas z dopiskiem WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM. Szczegóły na stronie www.wigilijnedzielocaritas.com.

Hasło akcji nawiązuje do zbliżającego się Roku Miłosierdzia, ogłoszonego przez papieża Franciszka. Nabywając świece, wierni składają ofiary, które są przeznaczone na zimowy i letni wypoczynek dla dzieci z rodzin wielodzietnych i potrzebujących.

„Bardzo często dzieci wyjeżdżają na zorganizowany wypoczynek po raz pierwszy w życiu. Zapalając świece na wigilijnym stole miejmy świadomość, że wsparliśmy tych, którzy głodni są miłosierdzia, jak mówi nasze hasło. Cieszę się, że w większości domów naszej diecezji pali się świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” – podkreśla ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Rokrocznie około dwa i pół tysiąca dzieci z diecezji tarnowskiej odpoczywa aktywnie dzięki Caritas. Letni i zimowy wypoczynek organizują dla nich parafie, ruchy, zgromadzenia zakonne i inne instytucje, które zwracają się do Caritas o dofinansowanie wypoczynku. Na ten cel organizacja kościelna przeznacza ok. 150-160 tys. zł.

Dzięki funduszom zebranym już podczas tegorocznego Adwentu dzieci pojadą na zbliżające się ferie zimowe. Połowa pieniędzy zostanie w parafiach, a pozostała cześć trafi do zarządu Caritas w Tarnowie. Ofiara za małą świecę wynosi przynajmniej 5 zł, a za dużą 12 zł. Świece będą rozprowadzać członkowie Parafialnych Oddziałów Caritas wyłącznie przy kościołach i kaplicach naszej diecezji.

Akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbywa się już po raz dwudziesty drugi. Jak co roku świece pojadą także do naszych rodaków, m.in. do Francji, Austrii, Niemiec i Anglii, gdzie pracują tarnowscy kapłani.

diecezja.tarnow.pl