WażneWiadomości

Uroczyste rozpoczęcie Roku Jubileuszowego 1050. rocznicy chrztu Polski

swiecachrzestNieszpory z pierwszej niedzieli Adwentu i Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża zainaugurowały w diecezji tarnowskiej Rok Jubileuszowy 1050. rocznicy chrztu Polski. Uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 28 listopada o godzinie 17.30 w bazylice katedralnej w Tarnowie.

Podczas tej uroczystości odbyło się symboliczne przekazanie księżom dziekanom świecy jubileuszowej, która jest najważniejszym znakiem Jubileuszu. Na Świecy Jubileuszowej, znajduje się napis Jubileusz Chrztu Polski 966-2016. Świeca ta została umieszczona w prezbiterium przy ołtarzu, i przez cały okres Jubileuszu palić się będzie podczas niedzielnych i świątecznych Mszy świętych.

Uroczyste rozpoczęcie Jubileuszu we wszystkich kościołach w Polsce, odbywa się dzisiaj, przez uroczyste zapalenie Świecy Jubileuszowej, na początku każdej Mszy św. i pokropienie wodą święconą, na znak przyjętego przez nas Chrztu świętego.

W tym roku w Kościele rzymskokatolickim w Polsce w Adwencie rozpoczynają się obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu naszego kraju. Potrwają one do listopada przyszłego roku, a centralne wydarzenia z udziałem władz państwowych zaplanowano na kwiecień w Poznaniu i w Gnieźnie.

Galeria zdjęć – uroczystość w tarnowskiej katedrze <–