Wiadomości

Szczepanów. Tylko 50 lat brakuje do tysiąca

W sanktuarium św. Stanisława rozpoczął się tygodniowy odpust. W tym roku mija 950 lat od konsekracji biskupiej patrona Polski.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

W niedzielę 1 maja w sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie rozpoczął się tygodniowy odpust ku czci patrona Polski, diecezji tarnowskiej i wielu diecezji w Polsce.

– W tym roku wspominamy bardzo uroczyście 950. rocznicę konsekracji biskupiej Stanisława, który został pasterzem Kościoła krakowskiego w 1072 roku. Hasłem codziennych spotkań ze św. Stanisławem w miejscu jego urodzin są słowa: „Św. Stanisław posłany, aby głosić Ewangelię Chrystusa” – mówi ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium.

Podczas Mszy św. pierwszego dnia jubileuszowego odpustu na temat formacji sumienia mówił ks. dr hab. Marek Kluz prof. UPJPII, dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie. Kaznodzieja podkreślał, że zagrożeniem dla rozwoju prawego sumienia jest zamknięcie się na prawdę oraz przyzwyczajanie się do grzechu.

– Święty Stanisław jest dla nas przykładem człowieka prawego sumienia, a także głębokiej duchowości rozwijanej poprzez codzienną modlitwę. Człowiekowi wierzącemu może zabraknąć czasu na wszystko inne, tylko nie na modlitwę, tylko nie na Boga, który ostatecznie jest wychowawcą ludzkiego sumienia – mówił ks. Kluz.

Poniedziałek 2 maja będzie dniem chorych i Caritas. Nabożeństwo dla cierpiących i osób, które się nimi opiekują, zostanie odprawione o godz. 11. Będzie mu przewodniczył ks. Marek Kugut, dyrektor ośrodka Caritas w Jadownikach Mokrych. W tym dniu wieczorem młodzież z dekanatu szczepanowskiego przyjmie sakrament bierzmowania z rąk bp. Artura Ważnego.

W środę 4 maja o godz. 18 swój pielgrzymkowy dzień będą miały służby mundurowe, a także Rycerze Kolumba i górnicy. Mszy św. będzie przewodniczył ks. ppor. Marcin Krępa, dyrektor domu rekolekcyjnego w Ciężkowicach.

Czwartek 5 maja będzie tradycyjnym dniem modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Eucharystii o godz. 18 będzie przewodniczył bp Grzegorz Kaszak z Sosnowca. Razem z nim będą się modlić księża, którzy w tym roku obchodzą 25. rocznicę przyjęcia święceń prezbiteratu.

Przedpołudnie 6 maja będzie należało do uczniów i nauczycieli należących do Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych Diecezji Tarnowskiej. Mszy św. o godz. 11 będzie przewodniczył ks. Andrzej Mulka, dyrektor diecezjalnego wydawnictwa „Promyczek” z Nowego Sącza. Wieczorem o godz. 18 bp Stanisław Salaterski będzie się modlił razem z rodzicami, nauczycielami i wychowawcami.

Sobota 7 maja to najważniejszy dzień jubileuszu. O godz. 10.15 przed Kaplicą Narodzenia św. Stanisława rozpocznie się krótkie nabożeństwo, a po nim do bazyliki wyruszy procesja z relikwiami św. Stanisława, św. Jana Pawła II, oraz relikwiami innych świętych i błogosławionych. Barwna procesja zakończy się w szczepanowskim Panteonie, gdzie o 10.45 zostanie poświęcona figura Matki Bożej, a następnie rozpocznie się Msza św. z udziałem pasterzy Kościoła krakowskiego i tarnowskiego. Wyjątkowym wydarzeniem będzie w tym dniu Eucharystia przy Kaplicy Narodzenia św. Stanisława o godz. 18.

Swoją jubileuszową pielgrzymkę odbędą do sanktuarium św. Stanisława profesorowie i studenci Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie, któremu patronuje biskup i męczennik. Goście z Tarnowa będą uczestniczyć 9 maja o godz. 15 w sesji naukowej, na którą są zaproszeni wszyscy chętni. O. dr hab. Tomasz Gałuszka prof. UPJPII przedstawi temat „Przełomowy wiek XI – reforma i rewolucja”. Kolejnym prelegentem będzie ks. dr hab. Włodzimierz Bielak prof. KUL, który wystąpi z wykładem „Biskup w XI wieku”. O Stanisławie – biskupie będzie mówił ks. prof. dr hab. Antoni Żurek z WTST UPJPII w Krakowie. O godz. 18 rektor tarnowskiego Seminarium Duchownego ks. prał. Jacek Soprych będzie przewodniczył Mszy św.

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ