Wiadomości

Rycerze Kolumba z diecezji tarnowskiej pielgrzymowali do Szczepanowa / zdjęcia

Mężczyźni byli zaproszeni już na majowy odpust ku czci św. Stanisława, ale obostrzenia związane z epidemią koronawirusa przeszkodziły w organizacji pielgrzymki.

Z kolei pojawienie się zakażeń w tuchowskim klasztorze i odwołanie z tego powodu odpustu na początku lipca nie pozwoliło braciom na przybycie do sanktuarium w Tuchowie.

– Okazało się w końcu, że św. Maria Magdalena wyprosiła rycerzom czas na wspólną modlitwę w Szczepanowie w dniu jej święta – mówi kustosz szczepanowskiego sanktuarium ks. prał. Władysław Pasiut.

22 lipca o godz. 18 mężczyźni razem z rodzinami modlili się podczas Mszy św., której przewodniczył ks. prał. Józef Dobosz, diecezjalny kapelan Rycerzy Kolumba. Homilię podczas Eucharystii wygłosił kustosz sanktuarium w Okulicach ks. prał. Roman Majoch.

– Św. Maria Magdalena jako ta, która pierwsza głosiła radość zmartwychwstania, wzywa was do odważnego dawania świadectwa wiary w waszych rodzinach, parafiach, miejscach pracy. Bądźcie wszędzie rycerzami Chrystusa – mówił do zebranych kaznodzieja.

Marceli Wiecha z Zaborowa przyjechał na pielgrzymkę razem z żoną Teresą i synem Szczepanem. Mają w sumie dziewięcioro dzieci, z których większość działa grupach parafialnych.

– Chłopcy są w LSO, a dziewczynki w Dziewczęcej Służbie Maryjnej. Mąż angażuje się ponadto w grupę Rycerzy Kolumba – mówi pani Teresa.

Pan Marceli jest jednym z siedmiu zaborowskich rycerzy.

– Ta liczba pozwala na stworzenie Okrągłego Stołu. Aby mogła powstać Rada, musi być 30 członków – tłumaczy zawiłości zakonnej procedury rycerz z Zaborowa. Zgłosił się do zakonu, ponieważ czuje potrzebę pomagania. – Magnesem są więzi, jakie rodzą się w grupie podobnie myślących mężczyzn, chcących się włączyć w życie parafii. Bezcenne są zaufanie i poleganie na sobie – dodaje pan Marceli.

Okrągły Stół w Zaborowie gromadzi się raz w miesiącu, żeby ustalać i podejmować różne działania.

– Z charytatywnych robimy paczki dla potrzebujących rodzin. Zaczęliśmy zbierać złom aluminiowy na rzecz budowy centrum duszpasterskiego w Kongo Brazzaville, gdzie pracuje ks. Maciej Fleszar i ks. Karol Kuźma. Wydarzeniem było sprzątanie wieży kościoła, czego nie robiono od kilkudziesięciu lat. Co prawda skarbów nie znaleźliśmy, ale za to jest porządek – śmieje się rycerz.

Pani Teresa cieszy się, że mąż został rycerzem.

– Ma to dobry wpływ na męża, bo jest jeszcze bliżej Boga i Kościoła. Małym minusem jest to, że na Mszach św. siedzi z innymi rycerzami. Do tej pory razem uczestniczyliśmy w Eucharystii – mówi żona rycerza.

Szczepan uważa, że normalnie jest mieć tatę – rycerza.

– To jest ktoś, kto lubi pomagać i podnosić na duchu – mówi chłopiec. Na razie jest ministrantem, ale nie wyklucza w przyszłości pójścia w ślady taty.

Obecnie w diecezji istnieje siedem Rad i cztery parafialne Okrągłe Stoły.

– Rada liczy minimum 30 mężczyzn, a Okrągły Stół sześciu plus ksiądz jako kapelan – mówi Franciszek Florek, Delegat Rejonowy Rycerzy Kolumba w diecezji tarnowskiej.

Rady działają w Dębicy (1), w Tarnowie (3), Szczepanowie (1), Limanowej (1) i Rzepienniku Strzyżewskim (1).

– Parafialne Okrągłe Stoły istnieją w par. MB Fatimskiej w Tarnowie, Zaborowie, Szczurowej i Bochni. Z uwagi na pandemię jest dyspensa od wymaganej liczby mężczyzn do utworzenia Rady. Teraz wystarczy 20 panów, żeby taka grupa mogła się zawiązać. Oczywiście wcześniej musi w danej parafii istnieć Okrągły Stół, na bazie którego powstałaby nowa Rada – tłumaczy delegat.

Wśród różnych inicjatyw charytatywnych podejmowanych przez rycerzy należy wymienić pomoc uzależnionym oraz pomoc ubogim, matkom lub ojcom samotnie wychowującym dzieci.

– Szukamy również dobroczyńców, którzy chcą pomóc. Czasem nie wiedzą, komu. Staramy się w tym dzieleniu się dobrem pośredniczyć – dodaje pan Franciszek.

Galeria zdjęć <==


KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ