Wiadomości

Odpust w intencji trzeźwości

SONY DSC

27 września, w ostatnią niedzielę miesiąca do Sanktuarium Św. Stanisława w Szczepanowie przybyli pielgrzymi zaangażowani w apostolat trzeźwości w diecezji tarnowskiej.

Uzależnionych jest ponad milion Polaków, niemal cztery miliony piją ryzykownie, szkodliwie alkohole, dwa miliony polskich dzieci żyje w rodzinie z problemem alkoholowym – czy to tylko teoria? Propaganda? Coś co nas nie dotyczy? Czy problemy z alkoholem mają inni, inne rodziny? Nie my? Może warto się nad tym zastanowić? Czy przypadki alkoholizmu w rodzinie wypieramy z własnej świadomości, licząc na to że “kiedyś będzie dobrze”? To pytania które nurtują wiele polskich rodzin, ale nie zawsze tych którzy decydują o ilości punktów sprzedaży alkoholu.

Pobyt pielgrzymów w Szczepanowie wypełniła modlitwa o trzeźwość, mająca również charakter przebłagalny za grzechy pijaństwa. Pątnicy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej i adoracji Najświętszego Sakramentu. Mszy św. przewodniczył organizator pielgrzymki ks. prał. Zbigniew Guzy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych tarnowskiej kurii.

– Walczyć? Dla kogo? Dla Boga, bliźnich, Polski i przyszłych pokoleń – mówił podczas Pielgrzymki Apostolatu Trzeźwości ks. Zbigniew Guzy. Nie potrzeba wielkich pieniędzy. Wystarczą proste gesty, choćby nie przechodzenie obojętne, gdy ktoś alkohol podaje nieletniemu- dodał kaznodzieja.

Uczestnicy pielgrzymki podkreślali, że osoby zniewolone mogą szukać ratunku w wydziale duszpasterstwa trzeźwości, w grupach AA, w grupach modlitewnych, w stowarzyszeniach. Problemem jest brak odpowiedniej profilaktyki. Pieniądze, tak zwane korkowe, które trafiają do gmin, bywają przeznaczane na inne cele niż profilaktyczne.

Po Mszy św. młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy przedstawiła spektakl „Sąd nad alkoholem”.

Uroczystości transmitowała diecezjalna rozgłośnia radiowa RDN Małopolska.