Wiadomości

Izba Pamięci bpa Jana Styrny gotowa. Wkrótce otwarcie

W Szczepanowie powstała izba pamięci biskupa Jana Styrny. Biskup elbląski senior, który był mocno związany ze Szczepanowem, zmarł 28 września 2022 r.

Bp Styrna w parafii Szczepanów przyjął chrzest, bierzmowanie, tutaj odbyły się także jego prymicje, był także czcicielem św. Stanisława i propagatorem kultu męczennika.

Jak mówi proboszcz i kustosz sanktuarium św. Stanisława BM ks. Władysław Pasiut, izba znajduje się w budynku przed wejściem do Panteonu Świętych i Błogosławionych.

– W takich poszczególnych gablotach są właśnie pamiątki związane z księdzem biskupem, a więc mamy szaty liturgiczne, szaty osobiste, mamy różne pisma, medale, odznaczenia. To chcieliśmy pokazać wiernym, którzy tu przybywają i myślę, że to będzie takie dodatkowe miejsce dla pielgrzymów, którzy nie tylko przychodzą aby się pomodlić, ale żeby coś zobaczyć oraz doświadczyć tej obecności, przez te pamiątki, księdza biskupa Jana Styrny.

Uroczyste otwarcie izby pamięci odbędzie się podczas głównych uroczystości odpustowych w Szczepanowie w sobotę, 13 maja, dokonają go kardynał Gerhard Ludwig Müller wraz z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem.

RDN