Wiadomości

Diecezja tarnowska pożegnała abpa Zygmunta Zimowskiego

2013-05-11-szczepanow-0294

We wtorek, 12 lipca przed północą w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej zmarł arcybiskup Zygmunt Zimowski.

Z kolei w niedzielę 17 lipca biskupi, kapłani, siostry zakonne a zwłaszcza rodacy pożegnali zmarłego abpa Zygmunta Zimowskiego. Msza św. w kościele parafialnym w Mędrzechowie rozpoczęła uroczystości pogrzebowe, które potrwają do wtorku. Diecezjalne pożegnanie Zmarłego odbyło się w kościele w Mędrzechowie. Arcybiskup chętnie odwiedzał rodzinny Kupienin, Mędrzechów, Dąbrowę Tarnowską i całe Powiśle zawsze służąc pomocą i wsparciem.

Abp Zygmunt Zimowski był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, biskupem radomskim, bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, wybitnym teologiem. Pochodził z Kupienina w diecezji tarnowskiej, święceń udzielił mu Abp Jerzy Ablewicz. Przez dwa lata był wikariuszem w parafii św. Elżbiety w Starym Sączu. Od 1983 pracował w Kongregacji Nauki Wiary Stolicy Apostolskiej. Uczestniczył m.in. w pracach nad przygotowaniem Katechizmu Kościoła Katolickiego. Liczne są jego zasługi dla Kościoła powszechnego a także dla rodzinnej diecezji. Abp zmarł wskutek choroby nowotworowej.

Z rodzinnych stron, trumna z ciałem Zmarłego pojedzie do diecezji radomskiej. W poniedziałek, już w Radomiu, o 18:30 nastąpi wprowadzenie trumny z ciałem arcybiskupa Zimowskiego do katedry radomskiej, gdzie o 19:00 rozpocznie się Msza Św. Pogrzeb odbędzie się we wtorek. Uroczystości rozpocznie Msza Święta o 11:00 w katedrze radomskiej. Ciało abp. Zygmunta Zimowskiego spocznie w kaplicy katedry w Radomiu.

Przypomnijmy – 11 maja 2013 r. w trakcie głównych uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława w uroczystościach uczestniczył abp Zygmunt Zimowski. Sumę poprzedziła procesja z Relikwiami Świętego Stanisława BM, Błogosławionego Papieża Jana Pawła II oraz Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji, z miejsca narodzin Świętego do Bazyliki. Tuż przed rozpoczęciem Mszy Św. ksiądz Arcybiskup Zimowski wmurował kamień węgielny pod budowany panteon świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej i tych, którzy nosili imię od św. Stanisława.

Galeria zdjęć z 11 V 2013 r.<==