Wiadomości

Boże Ciało i I Komunia w Szczepanowie / zdjęcia

Nie można było iść w tym roku ulicami miast i wsi z Najświętszym Sakramentem. Niektóre parafie zdecydowały się jednak na I Komunię świętą.

W sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie 11 czerwca w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbyła się I Komunia święta dzieci z klas trzecich.

– Zwyczajnie dzieci przystępowały po raz pierwszy do spowiedzi, a później do Komunii 3 maja, w uroczystość NMP Królowej Polski. W tym roku nasze plany pokrzyżowała epidemia, ale teraz, z perspektywy czasu, nie można było sobie wyobrazić piękniejszego dnia na I Komunię świętą jak właśnie Boże Ciało – mówi ks. prał. Władysław Pasiut.

Do sakramentu pokuty i pojednania w przeddzień Bożego Ciała oraz sakramentu Eucharystii pierwszy raz przystąpiło 44 dzieci. Skromniejsza niż zwykle w towarzyszące Mszy św. obrzędy uroczystość zakończyła się procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy. Dwoma pierwszymi były kaplice przykościelne, następne dwa znajdowały się w Panteonie Świętych i Błogosławionych przy szczepanowskiej bazylice. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem uczestnicy procesji otrzymali z ołtarza polowego Panteonu.

Na połączenie I Komunii świętej i Bożego Ciała zdecydowało się w tym roku wiele parafii ze względu na epidemię, która uniemożliwiła wcześniejsze zorganizowanie parafialnej i rodzinnej uroczystości.

„Epidemiczne” były też dary dla całej wspólnoty. W Szczepanowie młodzież bierzmowana i dzieci zakupili automat do dezynfekcji rąk znajdujący się w głównym wejściu do bazyliki.

– Jakie czasy, takie prezenty – mówi ks. Pasiut.

Galeria zdjęć <==

ks. Zbigniew Wielgosz / TGN