Wiadomości

Ze Szczepanowa na Wawel

pielgrzNa Wawelu nowenna przed uroczystością św. Stanisława, a w Szczepanowie – wielki odpust ku jego czci.

Dziewięć dni przed uroczystością św. Stanisława Biskupa i Męczennika rozpoczęła się w wawelskiej katedrze nowenna do patrona Polski. Mszy św. przy konfesji świętego, zwanej Ołtarzem Ojczyzny, przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

– Święty Stanisław, patron naszej ojczyzny, dobry pasterz, obrońca ładu moralnego. W tym roku szczególnie zawierzamy jego opiece młodzież, która przybędzie do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży w lipcu. Bardzo cieszę się, że do wawelskiej katedry zawitali pielgrzymi z diecezji tarnowskiej ze swoim biskupem Andrzejem Jeżem – mówił pod ich adresem kard. Dziwisz.

Bp Andrzej Jeż przybył na Wawel na zaproszenie metropolity krakowskiego. Diecezję tarnowską reprezentowała pielgrzymka z sanktuarium św. Stanisława BM w Szczepanowie, gdzie urodził się późniejszy biskup krakowski i męczennik. Pielgrzymce przewodził kustosz szczepanowskiego sanktuarium, ks. prał. Władysław Pasiut. W nabożeństwie uczestniczył również ks. prał. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Po Mszy św. modlitwę nowenny przed konfesją św. Stanisława poprowadził na prośbę kardynała bp Jeż. Obaj hierarchowie udzielili też wspólnie pasterskiego błogosławieństwa. Wierni mogli oddać cześć relikwiom św. Stanisława.

– Dawno tu nie byłem, chyba ze 30 lat. Wawel wypiękniał! Dla mnie dzisiejsza uroczystość była wielkim przeżyciem duchowym, bo człowiek jeszcze bardziej uświadomił sobie, kim jest św. Stanisław, jak on jest ważny dla historii naszego narodu. Jestem dumny, że pochodzę z parafii jego urodzenia – mówi pan Bronisław.

Szczepanowscy pielgrzymi w drodze na Wawel odwiedzili sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz Centrum św. Jana Pawła II. Po wawelskiej katedrze i grobach królewskich oprowadził ich proboszcz katedry wawelskiej.

– Cieszyłem się, że mogłem uczestniczyć w tej pielgrzymce, a zwłaszcza we Mszy św. przy konfesji św. Stanisława. Wielkie duchowe przeżycie, radość. Można było się pomodlić za zmarłych, parafian, wszystkich czcicieli św. Stanisława. Mamy w nim wielkiego patrona – mówi pan Stanisław.

Kiedy w Krakowie rozpoczyna się nowenna przed 8 maja, w Szczepanowie już rozpoczyna się Wielki Tygodniowy Odpust ku czci św. Stanisława.

W tym roku towarzyszy mu hasło: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. Główna uroczystość odpustowa odbędzie się 7 maja i rozpocznie procesją o 10.00 z kaplicy Narodzenia do bazyliki św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM. Po procesji zostanie odprawiona Msza św.

Tego dnia zostaną poświęcone symboliczny grób dziecka utraconego i tablica upamiętniająca 1050. rocznicę chrztu Polski.

Tegoroczny odpust nawiązuje właśnie do tejże rocznicy, a także do 980. rocznicy urodzin św. Stanisława. W Szczepanowie będzie też obchodzony jubileusz 25. rocznicy sakry biskupiej bp. Jana Styrny, pochodzącego z rodzinnej parafii patrona Polski. Odpust zakończy się 9 maja.

Galeria zdjęć <==

==

Tarnowski Gość Niedzielny

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ