Historia

„Wit Stwosz” z Wrzępi – znamy twórcę szczepanowskiego Ogrójca

Znamy twórcę szczepanowskiego Ogrójca i nastawy ołtarzowej z Kaplicy Narodzenia św. Stanisława. Bezimienne dotąd dzieła odzyskały swojego autora.

W2015 roku w sanktuarium św. Stanisława BM w Szczepanowie został odnowiony zewnętrzny Ogrójec, znajdujący się na ścianie prezbiterium kościoła fundacji Jana Długosza.

– Ogrójec szczepanowski powstał pod koniec XIX wieku. Nie wiemy, kim był autor, ale widać jego dobry warsztat rzeźbiarski, zmysł artystyczny. Postacie są pełne dynamiki, dramatyzmu, czuć emocje i klimat wydarzenia opisanego w ewangelii o męce Jezusa – mówił Andrzej Tekielak, który odnawiał rzeźby dzięki dotacji unijnej i wkładowi własnemu parafii w Szczepanowie.

O tym, kto był autorem Ogrójca, a także nastawy ołtarzowej w Kaplicy Narodzenia, dowiedzieli się redaktorzy parafialnej gazety „Pasterz”, wydawanej przez szczepanowskie sanktuarium.

Okazało się, że rzeźbiarzem, który wykonał oba dzieła, był pochodzący z Wrzępi (parafia Cerekiew) Jan Karczmarczyk. W 1865 roku ożenił się w Szczepanowie z Balbiną Zacharą. Wybudował, nieistniejący już, dom niedaleko sanktuarium.

– Mój dziadek był bardzo zdolny, gdyby się uczył, tzn. gdyby miał warunki, zostałby rzeźbiarzem, był samoukiem. Rzeźbił z drzewa, pracował w tym zawodzie u właściciela browaru barona Goetza, który miał swą posiadłość w Okocimiu k. Brzeska. Do dzisiaj są tam pamiątki po dziadku, tylko że ludzie obcy o tym nie wiedzą – wspomina Maria Nowak, wnuczka Jana Karczmarczyka.

Rzeźbiarz zmarł 24 lipca 1897 roku, mając zaledwie 60 lat. Bezimienne dotąd dzieła odzyskały swojego autora.

Galeria zdjęć – ogród oliwny <==

Galeria zdjęć – kaplica narodzenia <==

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ