Wiadomości

Szczepanów. Służby mundurowe u św. Stanisława / 4 maja 2022 r.

Do sanktuarium patrona Polski pielgrzymowali m.in. policjanci, żołnierze, strażacy, służby ochrony kolei, celnicy i Rycerze Kolumba.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

W sanktuarium św. Stanisława BM w Szczepanowie od 1 maja do 9 maja trwa odpust ku czci patrona Polski. W tym roku głównym motywem świętowania jest 950. rocznica jego sakry biskupiej, którą przyjął w 1072 roku.

W środę 4 maja w Sumie odpustowej uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych: policjanci, żołnierze, strażacy, służby ochrony kolei, służby celne, a także Rycerze Kolumba.

Mszy św. przewodniczył ks. prał. Kazimierz Fąfara, kapelan policjantów. Homilię wygłosił ks. Sebastian Wiktorek, który podkreślił, że św. Stanisław jest patronem osób, dla których istnieją wartości niegocjowalne.

– Tą wartością jest wiara w Boga, ludzkie życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, naród. Każda z tych wartości jest dzisiaj odrzucana, lekceważona i ośmieszana.

Mamy jednak w św. Stanisławie ich rzecznika i obrońcę, który swoim męczeństwem potwierdza słuszność obranej drogi życia i powołania – mówił ks. Wiktorek.

W kolejnych dniach odpustu pielgrzymi będą się modlić o powołania kapłańskie, za nauczycieli i wychowawców, a także za diecezję tarnowską przeżywającą swój V Synod Diecezjalny. Główne uroczystości zaplanowano na 7 maja. O godz. 10.00 spod kaplicy narodzenia św. Stanisława do Panteonu Świętych i Błogosławionych wyruszy procesja z relikwiami świętego. Po niej zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ