Historia

Spotkanie / Okruchy historii – Dzieje kapitana Klemensa Bezarda z Przyborowa

W piątek 11 listopada 2022 r. o godz. 18.00 w domu parafialnym w Szczepanowie odbędzie się spotkanie OKRUCHY HISTORII – Dzieje kapitana Klemensa Bezarda z Przyborowa.
 
Prelekcja poświęcona będzie osobie kapitana Klemensa Bezarda z Przyborowa – oficera austro-węgierskiej floty wojennej, dowódcy aż 4 okrętów podwodnych. Spotkanie jest organizowane w 102 rocznicę jego śmierci na Adriatyku. Uczestnicy spotkania będą mogli poznać jego niezwykle barwny życiorys przeplatany ciekawostkami dotyczącymi życia prywatnego oraz kariery wojskowej.
 
Kim był kapitan Klemens Bezard?
Klemens Fryderyk Karol Ritter von Bezard urodził się 30 października 1877 w Przyborowie koło Brzeska. Pochodził z rodziny o długich tradycjach wojskowych. W swojej karierze wojskowej jako oficer Cesarskiej i Królewskiej Marynarki Wojennej dowodził aż czterema austro–węgierskimi okrętami podwodnymi (SM U-1, SM U-2, SM U-20, SM U-23). U 23 natknął się 21 lutego 1918 r. w rejonie Cieśniny Otranto na włoski konwój – w trakcie ataku okręt kapitana Bezarda został zatopiony. Rozpad monarchii austro-węgierskiej sprawił że o pochodzącym z Przyborowa Klemensie Bezardzie zapomniano.
Historia Jego życia pokazuje jak ulotna jest pamięć – pomimo, że życiorys mógłby stanowić scenariusz wciągającego filmu, ślepy los i burzliwe dzieje sprawiły, że na długie lata pamięć o nim zaginęła. Kolejny zbieg okoliczności blisko 100 lat później sprawił, że znów o nim możemy wspominać i opisywać jego losy.
 
Organizatorzy wydarzenia: Krzysztof Bogusz oraz Parafia Rzymsko-Katolicka w Szczepanowie.
Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!
 
===
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja pn. „Dzieje Klemensa von Bezarda – historia zebrana z okruchów” jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2. „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.