Wiadomości

Ks. Władysław Czosnek wrócił do swoich

W parafii Szczepanów uczczono pamięć o ks. Władysławie Czosnku, misjonarzu saletynie, który zmarł 50 lat temu na Madagaskarze.

W sobotę 10 czerwca 2023 r. społeczność Wokowic, z której wywodził się ks. Czosnek, podczas pikniku rodzinnego przypomniała postać wybitnego misjonarza, umieszczając na ścianie budynku w centrum miejscowości tablicę pamiątkową. Przygotowano też okolicznościową wystawę, dzięki której można poznać najważniejsze fakty z życia misjonarza saletyna.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

W niedzielę 11 czerwca 2023 r. w bazylice św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie wierni z całej wspólnoty parafialnej, ale również wszyscy oglądający transmisję internetową, poznali bliżej postać ks. Czosnka dzięki kazaniom głoszonym przez ks. Łukasza Nowaka MS, sekretarza prowincjalnego misjonarzy saletynów.

– Ksiądz Władysław Czosnek dla Malgaszy stał się jednym z nich. Był ich ojcem, przewodnikiem, nauczycielem, lekarzem i autorytetem. Nade wszystko był jednak głosicielem Chrystusa, któremu oddał całe swoje życie. Zmarł w opinii świętości 2 maja 1973 roku, wyczerpany pracą po 35 latach pobytu na misjach.

Za życia nie otrzymał żadnych odznaczeń państwowych i kościelnych.

Jego jedynym odznaczeniem był i jest misyjny krzyż saletyński, który nosił na swojej piersi, taki sam, jaki miała Maryja podczas objawień w La Salette w 1846 roku. Młotek na tym krzyżu symbolizuje grzech, upadek człowieka, obcęgi zaś pojednanie z Bogiem, powrót do stanu łaski uświęcającej, nawrócenie.

Życie ks. Czosnka znajduje odbicie w krzyżu saletyńskim i jego symbolach. Urodził się jako człowiek grzeszny, a zmarł w opinii świętości – mówił w homilii ks. Nowak, podkreślając, że duchową biografię ks. Czosnka ukształtowały m.in. dom rodzinny i świadectwo wiary jego matki.

Saletyn ks. Władysław Czosnek należy do najwybitniejszych misjonarzy, jacy poszli w świat z kraju nad Wisłą.

Za zmarłego przed 50 laty saletyna została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. Jana Kijka MS, wikariusza prowincjalnego księży saletynów. W uroczystości wziął również udział dyrektor Centrum Informacyjnego Misjonarzy Saletynów ks. Bartosz Seruga MS.

Po Eucharystii o godz. 17 w Wokowicach pobłogosławiono tablicę ks. Czosnka w obecności ks. prał. Władysława Pasiuta, proboszcza par. w Szczepanowie, a także burmistrza Brzeska Tomasza Latochy, wicestarosty brzeskiego Macieja Podobińskiego, autora wystawy Piotra Styrny oraz Stanisławy Węgrzyn z KGW Wisienki, która była jedną z inicjatorek upamiętnienia ks. Czosnka tablicą w jego rodzinnej miejscowości.

Foto Gość

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ