Wiadomości

Koncert w Szczepanowskiej Bazylice

W najbliższą niedzielę 27 listopada 2022 r. o godz. 17:00 w Bazylice św. Marii Magdaleny i św. Stanisława w Szczepanowie odbędzie się ostatni koncert z cyklu „Brzeskie Koncerty Sakralne”.

Wystąpi duet: Krzysztof Karcz – organy, Tomasz Stolarczyk – puzon. Zespół tworzą uznani i wielokrotnie nagradzani zarówno w kraju jak i za granicą muzycy, którzy zaprezentują przygotowany specjalnie na tę okazję program składający się z wybitnych dzieł kompozytorów m.in. takich jak G.F. Händel, H. Purcel, A. Dvořák, L. Boëllmann. Zestawienie monumentalnego brzmienia organów i równie doniosłego puzonu stanowi nietypowe i zaskakujące połączenie dające pokaz ogromnych możliwości brzmieniowych i kolorystycznych tych dwóch instrumentów, a prezentowana muzyka uznanych mistrzów kompozycji daje gwarancję najwyższych wartości estetycznych planowanego koncertu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Brzeskie Koncerty Sakralne

Jest to cykl koncertów muzyki klasycznej zorganizowany dla mieszkańców Brzeska i okolic. Motywacją do stworzenia tego cyklicznego wydarzenia jest rosnące zapotrzebowanie na wydarzenie kulturalne na najwyższym poziomie. Brzesko jest miastem, w którym w ostatnich latach prężnie rozwija się środowiskok Kulturalne – powstała aktywnie działająca Szkoła Muzyczna I stopnia, gdzie wychowują się nowe pokolenia młodych wykształconych muzyków, dzięki RCKB im. Jana Pawła II wraz z urzędującym tam Miejskim Ośrodkiem Kultury społeczność Brzeska regularnie oswaja się z kulturą muzyczną. Faktem jest, że z naszego miasta na przestrzeni ostatnich lat wypłynęło wielu utalentowanych i uznanych na ogólnopolskich i międzynarodowych scenach muzyków, takich jak związany z Akademią Muzyczną w Łodzi organista dr Krzysztof Musiał, dr Wiesław Ochwat koncertujący w kraju i zagranicą akordeonista związany z Akademią Muzyczną w Krakowie, czy występujący na światowych scenach operowych Hubert Zapiór – tenor.

Pomimo ogromnego potencjału jaki drzemie w utalentowanych mieszkańcach naszego miasta oraz coraz bardziej osłuchanej i wykształconej publiczności miasto w dalszym ciągu nie doczekało się cyklicznego wydarzenia koncertowego na najwyższym muzycznym poziomie, które weszło by na stałe do kalendarza oferty kulturalnej dla mieszkańców Brzeska. Brzeskie Koncerty Sakralne są zatem odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie społeczności związanej z naszym miastem i jego okolicami.

Wydarzenie pozwoli zaprezentować brzeskiej publiczności muzyków z najwyższej półki ogólnopolskiej i międzynarodowej. Program koncertów obejmować będzie różne składy instrumentalne i wokalno-instrumentalne, od solistów po większe formacje takie jak duety tria czy kwartety. W repertuarze znajdą się dzieła najbardziej znanych i cenionych kompozytorów w najlepszych, dojrzałych i oryginalnych interpretacjach.

Kolejnym argumentem sprzyjającym organizacji opisywanego cyklu koncertowego jest niezwykle bogata i atrakcyjna infrastruktura naszego miasta, która stwarza idealną przestrzeń do tego typu przedsięwzięć. Rozpoczynając od położonego w parku zabytkowego Pałacu Goetza z piękną przestrzenią koncertową, przez urokliwą salę koncertową w brzeskim Ratuszu, aż po sakralne przestrzenie w brzeskich kościołach z pełnym brzmieniem organów – miejsca te zasługują na szczególne docenienie i wykorzystanie ich potencjału, a także regularne promowanie ich wśród odbiorców jak i artystów odwiedzających wydarzenia koncertowe.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym wydarzenia jest dr Wiesław Ochwat – brzeszczanin, akordeonista, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, który czynnie koncertuje w kraju i zagranicą, zyskując uzanie jako instrumentalista, ale także pedagog i animator kultury. Poza koncertowaniem zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych we współpracy z Fundacją Art Forum, z którą ma na koncie organizację takich wydarzeń jak:

Krakowski Festiwal Akordeonowy, Cykl Koncertowy „Muzyka w Zabytkach”, Morsztyn Barok Festiwal, Pałacowy Salon Literacko-Muzyczny, Koncerty Prawykonań Utworów Akordeonowych i wiele innych aktywności na polu kulturalnym.

We współpracy z brzeskim stowarzyszeniem Be Active prowadzonym przez Łukasza Pasierba Seweryna Kozuba i Łukasza Pasierba, trójka brzeszczan chce zaproponować miastu nowe wydarzenie, które spełni oczekiwania brzeskiej publiczności, a w przyszłości stanie się wizytówką miasta i kolejnym pretekstem do odwiedzania najpiękniejszych brzeskich zabytków i przestrzeni przez zarówno lokalną jak i przyjezdną publiczność. Brzeskie Koncerty Kameralne to nie tylko wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, ale również świetna okazja dla miasta do autopromocji i utrwalenia opinii jako miejsca dbającego i wspierającego najwyższe wartości jak kultura i sztuka.

Organizatorem wydarzenia są: Stowarzyszenie Be Active oraz Fundacja Art Forum

Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego

stowarzyszenie Be Activ

PLAKAT