Historia

900 rocznica urodzin św. Stanisława ze Szczepanowa – zdjęcia koloryzowane

Historia w kolorze? A co gdyby tak przerobić stare, czarno-białe zdjęcia na kolorowe? Koloryzowanie zdjęć, to technika która już od co najmniej kilkunastu lat jest dostępna i stosowana także i w naszej okolicy. Jednym z przykładów jest koloryzowane zdjęcie cmentarza wojennego nr 279 Sterkowiec Dziekanów wykonane w 2006 roku przez pochodzącego ze Sterkowca Łukasza Piwowarskiego (jedno z najbardziej znanych ujęć cmentarza w Sterkowcu – wykonane wkrótce po jego wybudowaniu. Zdjęcie z 1917 r.). Od tego momentu minęło już ładnych parę lat – oprócz ręcznego koloryzowania zdjęć dostępna jest również technologia pozwalająca na automatyczne, szybkie nadawanie kolorów czarno-białym zdjęciom.

Przed kilkoma tygodniami portal genealogiczny myheritage.pl wprowadził funkcję MyHeritage In Color™, która pozwala na automatyczne nadawanie kolorów czarno-białym zdjęciom. Funkcja została przyjęta przez użytkowników na całym świecie z ogromnym entuzjazmem. Nadając kolory zdjęciom możemy ukazać chwile z życia przodków, zobaczyć ważne dla nich chwile z innej perspektywy, z perspektywy kolorów.

Oczywiście nie każdy akceptuje i popiera kolorowanie zdjęć. Również sama technologia nie jest w pełni doskonała. Kolory są odtwarzane przez odpowiedni algorytm kolorowania i mogą nie być dokładne. Widać to zresztą na zdjęciach w poniższych galeriach. Każdy może pokolorować do 10 zdjęć darmowo, osoby, które posiadają płatną subskrypcję MyHeritage, mogą nadawać kolory nielimitowanej ilości zdjęć. Pomimo tych „minusów” trudno nie dostrzec szeregu plusów.

Ale wracając do meritum – tegoroczny tygodniowy odpust ku czci Świętego Stanisława przebiega z racji stanu epidemii koronawirusa na nieco innych zasadach niż bywało to w latach ubiegłych. Dlatego czas epidemii warto przeznaczyć na coś pożytecznego, by nie był to czas zmarnowany – np. na przypomnienie tego co ciekawego działo się w naszej historii przed laty. Przeglądając cyfrowe archiwa zarówno krajowe, jak i zagraniczne można natrafić na „okruchy historii” naszej parafii. Dzięki tym okruchom możemy zobaczyć jak wyglądało życie religijne naszych przodków.

 

 

Jubileusz 900 – lecia urodzin świętego Stanisława

900 rocznica urodzin św. Stanisława ze Szczepanowa – 17 zdjęć wykonanych przez Agencje fotograficzną Światowid w trakcie głównych uroczystości jubileuszowych w dniu 5 maja 1936 r. 

Jubileusz 900 – lecia urodzin świętego Stanisława: obchodzony był od 4 do 10 maja 1936 roku. Przybyli wówczas do Szczepanowa liczni pielgrzymi z całej Polski. Nabożeństwom przewodniczyli: Książe Metropolita, kardynał Adam Sapieha, który przywiózł relikwię czaszki świętego Stanisława BM oraz ks. Kardynał August Hlond, Prymas Polski. Przybyłych gości witali: biskup tarnowski Franciszek Lisowski, proboszcz Władysław Mendrala oraz parafianie szczepanowscy. Szczególną pamiątką tego jubileuszu jest, posadzona z tej okazji, aleja lipowa, biegnąca od kościoła w kierunku Rynku.

Pełny opis uroczystości można znaleźć na stronie: Jubileusz 900 – lecia urodzin <==

Zdjęcia poddane koloryzacji pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego w którym znajduje się m.in. kolekcja zdjęć Ilustrowanego Kuriera Codziennego.  W okresie dwudziestolecia międzywojennego to krakowskie przedsiębiorstwo było największym polskim koncernem prasowym. Zdjęcia zostały wykonane przez Agencje fotograficzną Światowid. Część z nich zostało opublikowane w tygodniku Światowid w 1936, nr 19 (1936.05.09), przy okazji relacji z jubileuszu 900 – lecia urodzin świętego Stanisława.

Pełen artykuł w tygodniku Światowid w 1936, nr 19 (1936.05.09) <==

Jak już wspomniałem technika automatycznej koloryzacji zdjęć ma swoje minusy – widać to w przypadku zdjęć w poniższej galerii – dochodzi do błędnego nałożenia kolorów – szczególnie koloru czerwonego na szatach liturgicznych.

 

Zdjęcia w wersji oryginalnej / czarno-białej

 

Zdjęcia w wersji koloryzowanej

 

Zdjęcia w wersji oryginalnej i koloryzowanej / porównanie