Wiadomości

1 listopada – uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych

Przeżywając dziś uroczystość Wszystkich Świętych oddajemy cześć tym wszystkim, którzy weszli już do chwały niebieskiej. Jednocześnie uroczystość ta jest dla nas przypomnieniem, że wszyscy mamy dążyć do świętości, a święci wskazują nam drogę do nieba, są naszymi orędownikami i otaczają nas przemożną opieką.
Dzisiaj Msze św. w naszej Bazylice o godz. 6.3o, 8.oo, 9.3o i 11.oo, a popołudniu o godz. 14.3o wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja prywatna, o godz. 15.oo różaniec z wypominkami za zmarłych, a po nim o godz. 15.3o Mszą święta.

Zamknięte cmentarze

W piątek rząd zdecydował, że od 31 października do 2 listopada zamknięte zostaną cmentarze. Ma to związek z rozwijającą się epidemią koronawirusa i ma zapobiec gromadzeniu się ludzi, a w efekcie dalszemu rozwojowi choroby.

Ponieważ obowiązuje zakaz zwoływania zgromadzeń, a cmentarze pozostają zamknięte do 2 listopada włącznie, informujemy Parafian, że nie będzie tradycyjnej procesji na cmentarzu, a intencje Mszy świętych, które miały być odprawiane o godz. 14.oo w kościele na cmentarzu, będziemy polecać miłosierdziu Bożemu w Bazylice dziś o godz. 15.3o. Zachęcamy wszystkich wiernych, do uczestnictwa w modlitwie za zmarłych.

 

Dzień Zaduszny

2 listopada wypada Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Jest to dzień szczególnie poświęcony modlitwie za naszych zmarłych, zwłaszcza za tych, którzy jeszcze oczekują na to, by dołączyć do grona świętych w niebie.
Msze św., w Bazylice o godz. 6.3o, 8.oo, 9.3o i 11.oo. Po południu o godz. 17.oo Różaniec z wypominkami za zmarłych, a po nim Msza święta. W dni powszednie zapraszamy do naszej Bazyliki na listopadową modlitwę Kościoła tj. różaniec z wypominkami, odprawiany o godz. 17.oo.

 

Odpust zupełny

Od dziś przez cały listopad, możemy zyskać odpust zupełny, codziennie za jedną duszę w czyśćcu cierpiącą, nawiedzając naszą Bazylikę, a od 3 listopada cmentarz i Kościoła na cmentarzu.

Pamiętajmy, że warunki konieczne do uzyskania odpustu są następujące: wyznanie wiary: Wierzę w Boga Ojca.., modlitwa w intencjach Ojca Świętego (Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo), stan łaski uświęcającej (uzyskany przez spowiedź sakramentalną) oraz przyjęcie Komunii św.

Nie zaniedbujmy tego uczynku miłosierdzia, gdyż w ten sposób włączamy się w świętych obcowanie i możemy żywić większą nadzieję, że po naszej śmierci i o nas też ktoś będzie pamiętał, a zmarli, którym my pomogliśmy, wyjdą nam naprzeciw i będą się za nami wstawiać przed obliczem Pana Boga.