Wiadomości

Plebiscyt na najlepszą parafię, proboszcza i wikarego Małopolski 2016 r.

Resize of p sklejane mCzytelnicy „Dziennika Polskiego” wybierają Proboszcza, Wikariusza, siostrę Zakonną 2016 roku oraz najlepszą parafię Małopolski. Tegoroczna edycja plebiscytu zorganizowanego pod patronatem metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza i biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, cieszy się rekordowym zainteresowaniem. Głosować można tylko do 10 października.

Aktualne wyniki głosowania <–

Do plebiscytu Czytelnicy zgłosili 39 parafii, 16 sióstr zakonnych, 59 wikarych i 67 proboszczów. Kandydaci są z ludźmi i dla ludzi. Poświęcają swoje siły i talenty dla dobra środowisk w których posługują. Wpływają w sposób istotny na życie lokalnych środowisk, są spiritus movens – duchem sprawczym, wielu wartościowych działań tam gdzie żyją i pracują. Często nieznani szerokiej opinii publicznej, jednak bez nich, życie byłoby uboższe a wiele inicjatyw nigdy by nie powstało. Zgłoszenie ich do plebiscytu jest wyrazem uznania przez członków parafii, która jest najbliższą wspólnotą w której rozwija się życie duchowe parafian.

Do konkursu na najlepszą parafię Małopolski zgłoszona została między innymi Parafia pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny i Św. Stanisława Bpa i Męczennika w Szczepanowie. Szczepanów to jedna z najstarszych wspólnot parafialnych w Polsce. Właśnie obchodziła 1000 lecie swojego nieprzerwanego istnienia. Jest sanktuarium Św. Stanisława Bpa i Męczennika Patrona Polski i Patrona Ładu Moralnego i Społecznego, który właśnie w Szczepanowie przyszedł na świat. W Szczepanowie są aż cztery kościoły, co jak na miejscowość, która nie ma nawet tysiąca mieszkańców, jest swojego rodzaju ewenementem.

Najstarszy istniejący kościół , to kościół pod wezwaniem Św. Magdaleny tzw. długoszowski, ponieważ został ufundowany przez samego sławnego Jana Długosza który w Szczepanowie był proboszczem. Do niego dobudowany został na początku XX wieku neogotycki kościół autorstwa Jana Sas- Zubrzyckiego. Obecnie stanowią jedną bryłę, tak że można sądzić że jest to jedna świątynia, choć w istocie są to dwa kościoły bardzo umiejętnie scalone w jeden obiekt. Na cmentarzu znajduje się trzeci kościół fundacji księcia Stanisława Lubomirskiego, który kiedyś był właścicielem Szczepanowa i jako imiennik Św. Stanisława ufundował ten właśnie kościół oraz wystarał się o prawa miejskie dla Szczepanowa.  Burzliwe losy Rzeczpospolitej sprawiły, że te prawa miejskie nigdy nie zostały w pełni skonsumowane a Szczepanów nie  rozwinął się w takim stopniu jak planował ks. Lubomirski. Obecnie Szczepanów posiada honorowe prawa miejskie, w których potwierdzono, że nadane kiedyś prawa miejskie nigdy nie zostały formalnie odebrane. Czwartym kościółkiem jest tzw. Kaplica Narodzenia, obejmująca pień dębu pod którym – według tradycji – urodził się Św. Stanisław.

Aby zagłosować na parafię Szczepanów należy wysłać SMS pod nr 72355 o treści NPA.31

W kategorii najlepszy proboszcz Małopolski 2016r. zgłoszony został również ks. Władysław Pasiut. W sierpniu 2001 zamianowany przez Ks. Bpa Ordynariusza Wiktora Skworca Proboszczem i Kustoszem Sanktuarium Św. Stanisława BM w Szczepanowie oraz wice Dziekanem Dekanatu Szczepanowskiego. W marcu 2003 r. otrzymał funkcję Dziekana Dekanatu Szczepanowskiego.

Ks. Proboszcz Władysław Pasiut – od 15 lat troszczy się o duchowe i materialne dziedzictwo starożytnej szczepanowskiej parafii

Z odwagą i poświęceniem podjął się przygotowania parafii, tak duchowo jak i materialnie, do Jubileuszu 750 – lecia kanonizacji Św. Stanisława, oraz podniesienia Sanktuarium Szczepanowskiego do godności Bazyliki Mniejszej. Ojciec Święty Jan Paweł II odznaczył Księdza Władysława Pasiuta godnością prałata – kapelana Jego Świątobliwości w dniu 25 listopada 2003 roku. Bez cienia przesady można stwierdzić, że w długiej, bo już tysiącletniej historii parafii szczepanowskiej, ks. Władysław Pasiut jest największym budowniczym. W ciągu piętnastu lat swojej posługi w Szczepanowie odnowił wszystkie dotychczasowe budowle wystawione przez swoich sławnych poprzedników (co niejednokrotnie wymagało więcej pracy, niż gdyby je zbudować od nowa), wykonał wiele nowych i nadal rozbudowuje zaplecze sanktuaryjne dostosowując je do potrzeb coraz liczniejszej rzeszy pielgrzymów nawiedzających Szczepanów.  Niewielu ludzi miałoby siły i energię, aby przez tyle nieustannie budować, remontować zabiegać o środki zewnętrzne gdzie tylko można.  Aby oddać głos na ks. Dziekana Władysława Pasiuta należy wysłać SMS pod nr 72355 o treści NPR.57

W kategorii najlepszy wikary Małopolski 2016r zgłoszony został ks. dr Adam Lelito.

Ks. dr Adam Lelito – posługuje bez rozgłosu ale bardzo skutecznie

Jest redaktorem naczelnym parafialnego czasopisma „Pasterz”. Prowadzi zupełnie bez rozgłosu swoją kapłańską posługę i o Jego wartości mogą się przekonać tylko ci którzy mają z Nim bezpośredni kontakt. Prawdopodobnie nigdy nie zdobędzie wielkiego rozgłosu, bo absolutnie  nie potrafi gwiazdorzyć. Właśnie dlatego, warto jednak oddać głos na kapłana który skromnie wykonuje to do czego został powołany. Do niego pasuje doskonale określenie „skromny robotnik w winnicy Pana”. Aby oddać głos na ks. Adama należy wysłać  SMS pod nr 72355 o treści NW.3

Głosowanie na zgłoszonych w plebiscycie kandydatów potrwa do 10 października do godz. 15.59. Głosując SMS-em, należy kupić e-wydanie „Dziennika Polskiego”. Można to zrobić poprzez przesłanie wiadomości SMS na numer 72355 (koszt 2,46 złotych z VAT).

Głosując na najlepszego proboszcza Małopolski 2016, w treści SMS-a należy wpisać NPR. oraz numer kandydata na liście. W głosowaniu na wikariusza trzeba wpisać NW. oraz numer kandydata. W głosowaniu na parafię wpisujemy NPA. i numer parafii z listy wspólnot kandydujących do tego tytułu.

Szczegółowa instrukcja głosowania zamieszczona jest na stronach dziennikpolski24.pl oraz krakow.naszemiasto.pl.Każdy Czytelnik może wysłać dowolną liczbę wiadomości SMS. Najbardziej aktywnych głosujących redakcja Dziennika Polskiego zaprosi pod „papieskie okno” na galę kończącą plebiscyt.

brzesko.info.pl / Jan Waresiak