Parafianie szczepanowscy pielgrzymowali do sanktuarium św. Jakuba w Brzesku
Trwa Rok Kompostelański. Z tej okazji szczepanowscy duszpasterze i parafianie pielgrzymowali do Brzeska.
Galeria zdjęć / Ze Szczepanowa do Brzeska <==
Pielgrzymka odbyła się 25 czerwca 2022 r.. Duszpasterze i rodacy św. Stanisława wyruszyli pieszo spod bazyliki, a następnie przez Las Szczepanowski, szlakiem oznaczonym muszlą św. Jakuba, dotarli do sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła przy Via Regia w Brzesku.
– Ojciec święty Franciszek w liście wystosowanym z okazji Roku Świętego tak napisał: „Ten Rok Jubileuszowy, który rozpoczynamy jest dla nas nową i wielką okazją łaski i nawrócenia. Możemy i powinniśmy ją wykorzystać. Przed osobą wierzącą i przed wszystkimi ludźmi dobrej woli otwiera się projekt pełen nadziei”. Wyruszamy po raz pierwszy w pielgrzymce szlakiem jakubowym. Trwający Rok Święty Kompostelański jest dobrą okazją, aby wyruszyć w drogę do oddalanego o 8 km sanktuarium tego wielkiego apostoła w Brzesku. Chciejmy trud pielgrzymowania oraz zyskany odpust zupełny związany z rokiem jubileuszowym ofiarować w intencjach, które nosimy w sercach – mówił do pielgrzymów ks. prałat Władysław Pasiut na rozpoczęcie pielgrzymowania.
Pątnicy wyruszyli z różańcem w ręku oddając cześć Niepokalanemu Sercu Maryi. Śpiewem litanii ku czci św. Jakuba wypraszali potrzebne łaski dla siebie i swoich rodzin.
W Brzesku zostali powitani przy drzwiach jakubowych przez ks. Łukasza Polniaszka, który opowiedział pątnikom o św. Jakubie i jego sanktuarium. Na zakończenie pielgrzymki została odprawiona Eucharystia, którą sprawowali księża ze Szczepanowa. Pątnicy mogli też zyskać odpust zupełny.
Rok Święty Kompostelański, według tradycji i ustaleń Stolicy Apostolskiej, rozpoczyna się w roku, w którym 25 lipca – wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Jakuba Większego – przypada w niedzielę. Tym razem powinien zakończyć się 31 grudnia 2021 roku, lecz ze względu na pandemię COVID-19 i ograniczenia epidemiologiczne papież Franciszek zdecydował się przedłużyć jubileusz do 2022 roku. W ten sposób pielgrzymi mają więcej czasu, by skorzystać z odpustu zupełnego. Wiąże się to zazwyczaj z przejściem szlaku św. Jakuba i dotarciem do grobu tego świętego w katedrze w Santiago de Compostela.
—
ks. Mateusz Kawa