2010

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 2010

============

Aktualny rok

Archiwalne ogłoszenia parafialne – 2013 rok

Archiwalne ogłoszenia parafialne – 2012 rok

Archiwalne ogłoszenia parafialne – 2011 rok

============

Ogłoszenia Duszpasterskie
Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa
26 grudnia 2010 r.

1. Dzisiejsza niedziela, jest ostatnią niedzielą kończącego się 2010 roku. Jest jednocześnieświętem Świętej Rodziny Nazaretańskiej: Jezusa, Maryi i Józefa. Święta Rodzina Nazaretańska jest dla nas wzorcem i odniesieniem, jak mamy żyć w rodzinie i poprzez rodzinę. Prośmy więc wspólnie o świętość naszych rodzin. Po południu o godz.15.oo Nieszpory i Msza Święta. Dzisiejsza składka na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Bóg zapłać za złożone ofiary na ten cel.

2. Oktawę Bożego Narodzenia ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta:
w poniedziałek, wspominamy świętego Jana Apostoła,
we wtorek, wspominamy świętych Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także Dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych.
w piątek, ostatni dzień roku kalendarzowego 2010 r.
* O godz. 16.oo Nieszpory Eucharystyczne z nabożeństwem dziękczynno-przebłagalnym i Msza Święta. Podziękujemy Bogu – Dobremu Ojcu za miniony czas, za dobro, któregośmy w tym czasie doznali. Przeprosimy za wszelkie błędy i odejścia od miłości. Będziemy również prosić o dalsze błogosławieństwo nad nami, naszymi rodzinami i nad naszą Ojczyzną. Za publiczne odśpiewanie hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” tego dnia będzie można uzyskać odpust zupełny.
Zakończenie roku 2010 wypada w piątek, który zgodnie z kan. 1250 KPK jest dniem pokuty. Ze względu na to, że tradycyjnie dzień ten jest uroczyście obchodzony w Kościele, a także przeżywany radośnie przez społeczności świeckie, dla dobra duchowego wiernych na mocy kan. 87 § 1 KPK, Biskup Tarnowski udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz zabaw.

3. W sobotę, 1 stycznia, pierwszy dzień Nowego Roku 2011.
W liturgii celebrujemy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Ta maryjna uroczystość należy do tak zwanych świąt nakazanych. Zobowiązuje nas więc do udziału w świątecznej Eucharystii. Wpatrzeni w Maryję – Królową Pokoju, w pierwszy dzień stycznia modlimy się o tak bardzo potrzebny pokój na świecie. Za publiczne odmówienie lub odśpiewanie hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” można również uzyskać odpust zupełny.
Msze Święte w Nowy Rok, jak w każdą niedzielę: – o godz.6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, o godz.15.oo Nieszpory, o godz. 15.3o Msza święta.

4. Dziękujemy mieszkańcom Szczepanowa, za przygotowanie szopki oraz wystrój bazyliki na Święta Bożego Narodzenia. Bóg zapłać.
* W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Sterkowca: Kwiatkowska, Kiełbasa, Pyrek, Guzy, Wąsik, Majdziński, Majdziński, Kupiec, Hubert, Ciuruś, Polek, Migdał.

6. Zachęcamy do lektury naszej parafialnej gazety „Pasterz”, „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism religijnych.

5. Od jutra w naszej parafii rozpoczynamy doroczne odwiedziny duszpasterskie, tak zwaną kolędę. Zechciejmy dobrze się przygotować do tej wizyty, przeżyć ją jak najowocniej. Pamiętajmy, że chrześcijanin przyjmujący kolędującego kapłana daje niejako świadectwo swojej przynależności do Kościoła. Przeżywajmy te odwiedziny kolędowe w duchu bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. Skorzystajmy z okazji, aby porozmawiać o problemach nie tylko konkretnej rodziny, ale także o sprawach naszej parafialnej wspólnoty. A pozostawione kolędowe błogosławieństwo niech chroni nasze domy, rodziny i umacnia nas na drodze chrześcijańskiego życia. Kolędę rozpoczniemy od mieszkańców Sterkowca. Będziemy odwiedzać rodziny wg kolejności jak będzie peregrynować obraz Św. Stanisława. Tradycyjnie prosimy, aby w danym dniu kolędy, z wyznaczonego rejonu przysłać po księdza pojazd.

——-
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU – 19 grudnia 2010 r.

1. Do świąt Bożego Narodzenia bardzo blisko! Dziś ostatnia niedziela Adwentu. Po południu o godz. 15.oo Nieszpory i Nowenna do Dzieciątka Jezus, a o godz. 15.3o Msza św.
2. Serdecznie dziękujemy tym rodzinom, które w dniu wczorajszym przyjęli ministrantów roznoszących opłatki na stół wigilijny.
Bóg zapłać za ofiary jakie złożyliście. Są one przeznaczone na częściowe wynagrodzenie pana Organisty za całoroczną pracę. Dziękujemy wszystkim ministrantom, za podjęty trud oraz ich rodzicom za ułatwienie tej posługi. Bóg zapłać!
Te rodziny, które w dniu wczorajszym z różnych przyczyn, nie mogły przyjąć ministrantów z opłatkami, mogą je nabyć w zakrystii.
3. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
* W środę w naszej parafii będzie spowiedź przed świętami Bożego Narodzenia. Przed południem spowiedź będzie, od godz. 8.3o do 12.oo. Wychodząc naprzeciw tym, którzy w środę muszą pracować do godzin popołudniowych, aby i oni skorzystali ze spowiedzi parafialnej, dlatego spowiedź po południu będzie w następującym porządku; od godz. 15.3o do 17oo, następnie, półgodzinna przerwa na Mszę świętą i dalsza spowiedź od 17.3o do 19.oo. Starajmy się wszyscy skorzystać w tym dniu ze spowiedzi świętej. Są zaproszeni wszyscy kapłani z dekanatu, tak aby w inne dni nie stać w kolejkach. Prosimy też, by nie odkładać spowiedzi na wigilię. W środę na rozpoczęcie spowiedzi, będzie odprawiona Msza św. o godz. 8.oo rano. Nie będzie w tym dniu Mszy św. o godz. 6.3o.
* Zbiórka LSO; – aspiranci, środa godz. 13.3o , ministranci i lektorzy również w środę po Roratach.
4. W piątek Wigilia Narodzenia Pańskiego. Ostatnie roraty będą o godz. 6.30. Po Mszy św. będzie można zabrać do swoich domów Światło Betlejemskie, które do naszej bazyliki przyniosą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sterkowcu Filia w Wokowicach.
5. Zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy.
Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś spośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie.
Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, czytanie Ewangelii o Narodzeniu Pana Jezusa, łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Tradycyjnie zachowajmy wstrzemięźliwość od potraw mięsnych. W tym dniu trzeba stanowczo powstrzymać się od alkoholu.
6. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ludziach biednych i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce wcale nie musi pozostać puste! Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do Domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.
7. W tym duchu przyjdźmy na Pasterkę o północy do naszej parafialnej świątyni. Tak czynili nasi ojcowie i my chcemy być wierni tej tradycji. Radośnie i we wspólnocie uczcijmy przychodzącego Pana. Ofiary na tacę z Pasterki przeznaczone są na Fundusz Ochrony Życia.
8. W pierwszy i drugi dzień uroczystości Bożego Narodzenia Msze Święte w naszej Bazylice jak w każdą niedzielę: o godz.6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, 15.3o.
9. W drugi dzień Bożego Narodzenia, w tym roku wypada niedziela, będziemy celebrować święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Z racji świętego Szczepana, po każdej Mszy św. poświęcenie owsa. Podczas Mszy świętej o godz. 9.3o, odbędzie się rozesłanie Kolędników Misyjnych. Grupy kolędnicze odwiedzą nasze rodziny w najbliższych dniach. W czasie sumy uroczyste udzielanie Sakramentu Chrztu św. W tym dniu swoimi ofiarami wspieramy KUL i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie I Tarnowie.
10. Dziękujemy Parafianom Szczepanowa, którzy odpowiedzieli na apel i pospieszyli z pomocą by przygotować bazylikę na Święta Bożego Narodzenia. Tym, którzy przybyli składamy serdeczne Bóg zapłać. Pozostało jeszcze wiele pracy, dlatego, bardzo prosimy mieszkańców Szczepanowa, aby przyszli do pracy we wtorek na godz. 9.oo.
* Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali:Chudyba Aleksander, Rzenno Przemysław i Adrian, Wszołek Krzysztof, Legutko Maria, Legutko Daniel, Tomaszkiewicz Jan i Magdalena, Witek Józef, Kubala Marcin, Stępak Maria, Legutko Stanisława. Bóg zapłać za waszą pracę.
W tym tygodniu o uporządkowanie bazyliki i przygotowanie do świąt prosimy mieszkańców Szczepanowa.
11. Ofiarę 130 zł., na renowację bazyliki złożyły rodziny sprzątające bazylikę. Bóg zapłać za wszystkie ofiary, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.
12. Informujemy Parafian, że do chorych Kapłani udadzą się w czwartek od godz.8.oo rano. W zakrystii można zgłaszać jeszcze innych chorych, którzy chcieliby przyjąć Sakramenty św. z okazji zbliżających się świąt.
13. Informujemy Parafian, że z racji roku jubileuszowego, diecezjalne biuro pielgrzymkowe organizuje wspólnie z dekanatem szczepanowskim pielgrzymkę do Ziemi Świętej, dniach 29.01. do 05.02. 2011 roku, tj. w ramach ferii zimowych z udziałem Ks. Biskupa Wiktora Skworca. Gdyby byli chętni z naszej parafii na ten wyjazd, bardzo prosimy, aby do końca tego roku się zapisać w zakrystii. Szczegóły programu wywieszone są w gablocie parafialnej.
14. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego. Informujemy, że w tym tygodniu na czas świąt Bożego Narodzenia wyjdzie specjalny numer jubileuszowy, który już dziś zachęcamy do nabycia. Informujemy też, że są jeszcze do nabycia kalendarze Rolników.

——–

Ogłoszenia duszpasterskie
3 Niedziela Adwentu – Gaudete – 12.12. 2010 r.

1. III niedziela Adwentu. Przeżywamy ją jako niedzielę radości. To także Dzień Modlitw o Życie Chrześcijańskie Rodzin. Modlimy się za matki spodziewające się dziecka. W trzecim tygodniu Adwentu, w ramach kwartalnych dni modlitw, Kościół zachęca do błagania o chrześcijańskie życie rodzin. Włączmy się do tej modlitwy w czasie Rorat, polecając Bogu wszystkie rodziny, a zwłaszcza te, które przeżywają trudności.
Dziś na Mszę św. popołudniową o 15.3o, serdecznie zapraszamy SRK, a po Mszy Św. na spotkanie w Domu Parafialnym.
* Przeżywając radość dzisiejszej niedzieli, serdecznie dziękuję Księdzu Biskupowi za poświęcenie kopii obrazu Świętego Stanisława BM, który jak już wiemy od 6 stycznia 2011 roku, będzie peregrynował do naszych rodzin. Dziękuję za słowo Boże, które przybliżyło nam wydarzenia do których przygotowujemy się duchowo.

2. W miniony czwartek Ksiądz Biskup dr Jan Styrna – nasz rodak, uroczyście pobłogosławił grupę ministrantów z dekanatu szczepanowskiego, którzy ukończyli kurs lektorski i tym samym, włączył ich grona lektorów. Serdeczny Bóg zapłać Księdzu Biskupowi za tę posługę.
Naszemu czuwaniu adwentowemu w tym tygodniu patronować będzie:
* W poniedziałek 13 grudnia – święta Łucja, dziewica i męczennica.
* we wtorek -święty Jan od Krzyża, reformator zakonu karmelitańskiego i autor wybitnych dzieł duchowości chrześcijańskiej.
* w środę – na Mszę świętą popołudniową i katechezę parafialną zapraszamy młodzież z klas I Gimnazjum, oraz ich rodziców. Obecność jest obowiązkowa.
* Zbiórki LSO: ministranci w czwartek – po Mszy Świętej wieczornej, lektorzy w piątek również po wieczornej Mszy Świętej.
3. W czwartek rozpoczynamy Nowennę do Dzieciątka Jezus – przed Uroczystością Bożego Narodzenia.
4. Zachęcamy do jeszcze liczniejszego udziału w Roratach, które w naszej Bazylice odprawiane są w dni powszednie o godz. 17.00. Zapraszamy też do śpiewania Godzinek przed Roratami.

5. W zakrystii można nabyć Wigilijną świecę Caritas. Tradycyjnie jak co roku Caritas Parafialny, wystawił kosze w sklepach spożywczych naszej Parafii i w bazylice. Bardzo prosimy o składanie tam darów które posłużą na paczki świąteczne dla potrzebujących.
6. Ze względu na pogrzeb mamy Ks. Biskupa, ministranci w dniu wczorajszym nie roznosili opłatków, uczynią to w najbliższą sobotę. Ofiary złożone z tej okazji, przeznaczone są na częściowe wynagrodzenie za całoroczną pracę pana organisty.

7. O przygotowanie bazyliki na Święta Bożego Narodzenia – wystrojenie ołtarzy, ubranie choinek i przygotowanie szopki prosimy mieszkańców Szczepanowa, oraz młodzież z Grupy Apostolskiej.
8. Serdecznie dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały Bazylikę:Pracowali: Lach Janina, Lach Agnieszka, Hawryś Jan, Jarek Krzysztof, Urbański Kazimierz, Biernat Franciszek, Biernat Barbara, Biernat Małgorzata. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Sterkowca; Chudyba, Rzenno, Turlej, Duda, Wszołek, Legutko, Legutko, Tomaszek, Witek, Kubala, Stępak, Legutko.
9. Jak już informowaliśmy wcześniej, w minionym tygodniu z naszej wspólnoty Parafialnej odeszli do wieczności; śp. Anna Styrna, mama księdza Biskupa Jana, lat 99, zam. Przyborów, oraz Stanisław Kucharski, lat 71, i Stanisław Pikulski, lat 72 ze Sterkowca, Polecajmy ich dusze Bożemu Miłosierdziu.
10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego.

Ogłoszenia duszpasterskie 2 Niedziela Adwentu 05.12. 2010

1. Dziś druga niedziela Adwentu. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy i zacieśniania więzi z Bogiem. Przygotowujemy się bowiem na spotkanie z Panem, który przyjmuje na siebie nasze człowieczeństwo po to, aby je przemienić, uświęcić. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna bieganina między regałami w marketach. Dzisiaj dzień modlitw za kościół na Wschodzie. Ksiądz biskup prosi by Parafie naszej diecezji włączyły się w tę modlitwę i pomoc przez ofiary składane do puszek.
2. Wśród adwentowych umartwień i wyrzeczeń niech znajdzie się także miejsce na walkę z nałogami , zwłaszcza z alkoholizmem. Może warto właśnie w tym czasie włączyć się w wielką krucjatę walki o trzeźwość naszego narodu. Ten adwentowy wysiłek wpisuje się w zadania, jakie stawia przed nami tegoroczny program duszpasterski. Tylko w pełni trzeźwym umysłem jesteśmy zdolni być w komunii z Bogiem.
3. Wszystkich parafian: dzieci z lampionami!, młodzież i dorosłych zachęcam do licznego udziału w roratach, odprawianych w naszej bazylice codziennie o godz. 17.oo.
4. Jutro, 6 grudnia, o wstawiennictwo prosimy św. Mikołaja, biskupa Miry Licyjskiej, który żył na przełomie III i IV wieku. Sławę i cześć w Kościele zyskał sobie dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obradujemy prezentami nasze dzieci i bliskich. Nie zapomnijmy też o dzieciach z rodzin biednych i ubogich.
* we wtorek, – wsp. Św. Ambrożego bpa i dokt. Kość.
Zbiórki LSO: aspiranci – środa 13:30, ministranci i lektorzy – piątek po wieczornej Mszy Świętej.
* W środę, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pochylamy się nad tajemnicą wiary, która mówi nam, że Pan Bóg, wybierając Maryję na Matkę swego Syna, zachował Ją od grzechu pierworodnego. Msze św. w tym dniu będą jak w każdą niedzielę o godz. 6.30, 8.00, 9.30, 11.00.
O godzinie 15.3o, Msza św. w intencjach Górników z kopalni Gazu w Szczepanowie. Dodatkowa Msza św. dla tych którzy powrócą z pracy o godz.17.00.
Uroczystość Niep. Poczęcia, jest patronalnym świętem DSM. Spotkanie DSM w środę o godz. 16.oo.
* w czwartek o godz. 17., grupa ministrantów, która uczestniczyła w kursie lektorskim,zostanie uroczyście przyjęta do grona lektorów.
3. Jak w ubiegłym roku – w najbliższą sobotę ministranci rozniosą opłatki do wszystkich rodzin naszej parafii. Ofiary złożone z tej okazji, przeznaczone są na częściowe wynagrodzenie za całoroczną pracę organisty.
4. Przyszła niedziela to Dzień Modlitw o Życie Chrześcijańskie Rodzin.
Na Mszę św. popołudniową o 15.3o serdecznie zapraszamy SRK, a po Mszy Św. na spotkanie w Domu Parafialnym.
5. W zakrystii można nabyć Wigilijną świecę Caritas. Tradycyjnie jak co roku Caritas Parafialny, wystawi kosze w sklepach spożywczych i w kościele. Bardzo prosimy o składanie tam darów które posłużą na paczki świąteczne dla potrzebujących.
W przyszłą niedzielę Caritas naszej parafii przeprowadzi przy bazylice przedświąteczną zbiórkę do puszek. Będzie można również nabyć stroiki bożonarodzeniowe w cenie 10 zł.
6. Przygotowanie kościoła do Świąt Bożego Narodzenia przypada mieszkańcom Szczepanowa. Bardzo prosimy wszystkich o włączenie się w to przygotowanie.

7. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali:Koczwara Bernadetta, Fasula Bogumiła, Tadel Cecylia, Borowiec Stanisław, Gala Leokadia. Bóg zapłać za waszą pracę.
* W przyszłym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Sterkowca: Lach, Lach, Hawryś, Jarek, Urbański, Kurtyka, Koczwara, Tybon, Biernat, Biernat, Biernat, Tybon.
8. Bóg zapłać za ofiary złożone w minioną niedzielę na ogrzewanie naszych kościołów.
9. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Maria Misina lat 54, zam. Mokrzyska. Polecajmy jej duszę Bożemu Miłosierdziu.
10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

11. Rodzina państwa Sitek, składa serdeczne podziękowanie wszystkim mieszkańcom Łęk, Caritasowi oraz tym rodzinom które pospieszyły im z bezpośrednią pomocą po pożarze ich domu. Bóg zapłać!
—–

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on nam pod hasłem: „W komunii z Bogiem”. W ciągu poszczególnych miesięcy tego roku będziemy się starali pogłębiać naszą komunię z Panem Bogiem. Chodzi o to, aby nasze osobiste relacje z Bogiem, a także te we wspólnocie rodzinnej i we wspólnocie Kościoła, były bardziej dojrzałe, świadome. Żeby na nowo odkrywane i pogłębiane, również poprzez lekturę Pisma Świętego, kształtowały nasze osobiste i wspólnotowe codzienne życie.
2. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
we wtorek – święto Św. Andrzeja Apostoła.
w piątek – wspomnienie Św. Franciszka Ksawerego, prezb.
w sobotę – wspomnienie Św. Barbary, dziew. i męcz. Jest to patronalne święto górników. Wszystkim pracownikom Kopalni gazu w Szczepanowie składamy serdeczne życzenia.
* w środę – po wieczornym nabożeństwie, spotkanie Parafialnego Oddziału „Caritas”.
* W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca grudnia. W czwartek wspominamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.
Od godz.16.oo wystawienie Najśw. Sakramentu. Chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu ofiarujmy w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Spowiedź przed I piątkiem będzie codziennie pół godziny przed nabożeństwem, a w czwartek i piątek od godz. 16.00.
w czwartek na Roraty zapraszamy rodziców i dzieci przygotowujące się do pierwszej spowiedzi i Komunii św.
w sobotę na Roraty zapraszamy rodziców i młodzież gimnazjalną z klas III z naszej Parafii, która przygotowuje się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Obecność obowiązkowa.
W pierwszą sobotę, przypada „Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych”. W modlitwach Matce Najświętszej polecajmy wszystkich naszych parafian, szczególnie dotkniętych tym problemem i poszukujących pracy.
3. Komunia św. w domach chorych będzie w następującym porządku:
Ks. Kazimierz – w czwartek od godz. 14.oo
Ks. Dominik i Ks. Paweł – w sobotę od godz. 8.oo.

4. Przyszła niedziela to dzień modlitw za kościół na Wschodzie. Ksiądz biskup Ordynariusz prosi, by parafie naszej diecezji włączyły się w tę modlitwę i pomoc przez ofiary składane do puszek, na „Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie”. Zbiórkę przeprowadzą dzieci z Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci.
Na Mszę św. o godz. 11.oo zapraszamy wszystkie dzieci. Po południu o godz. 15.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
5. W zakrystii można zakupić Wigilijną świecę Caritas w cenie 5 zł.
6. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali:Siciarz Agnieszka, Wielgosz Andrzej, Daniel Renata i Bartłomiej, Wielgosz Stanisława, Radecki Józef i Joanna, Woda Barbara, Siudut Barbara, Wielgosz Sylwia, Pasierb Maria i Piotr, Piwowarczyk Judyta, Tomasik Iwona, Urbańska Cecylia, Chudy Józefa, Żurek Małgorzata, Szuba Jadwiga. Bóg zapłać za Waszą pracę.
* W tym tygodniu prosimy mieszkańców ze Sterkowca: Koczwara, Socha, Fasula, Mróz, Tadel, Rogóż, Pamuła, Kocoł, Borowiec, Gala, Sumara, Turlej, Turlej.
7. Ofiary na remont bazyliki złożyli: 400 złotych – pewna osoba z Krakowa, 90 złotych rodziny sprzątające Bazylikę. Bóg zapłać również za dzisiejsze ofiary składane na tacę, będą przeznaczone na ogrzewanie naszej Bazyliki i Kościoła na Cmentarzu.
8. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.——
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 34 Niedziela zwykła – 21. 11. 2010 r.
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

1. Przeżywamy dzisiaj ostatnią niedzielę roku liturgicznego – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Po każdej Mszy św. przed Najświętszym Sakramentem odmówimy Litanię do NSPJ i Akt oddania się Najświętszemu Sercu Jezusowemu.
Za publiczne odmówienie Aktu oddania NSJ możemy w dniu dzisiejszym zyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami.

2. W dniu dzisiejszym w naszej Ojczyźnie odbywają się wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Miejska Komisja Wyborcza w Brzesku informuje, że lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 8.oo do 22.oo. Ponadto przypomina się o konieczności okazania komisji wyborczej dowodu osobistego lub innego dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości wyborcy”. W związku z ogłoszonymi wyborami, zachęcamy aby pójść do głosowania i wybrać osoby nam znane i sprawdzone.

3. W tym tygodniu wspominamy:
* Jutro przypada liturgiczne wspomnienie św. Cecylii dziew. i męcz. patronki śpiewu kościelnego. Z tej okazji, wszystkim Chórzystom i Zespołowi Oremus oraz ich prowadzącym, Pani Elżbiecie i Panu Wojciechowi, składamy serdeczne życzenia, by poprzez piękny śpiew ubogacali liturgię i promowali nasze Sanktuarium i Bazylikę.
* w środę – Świętych męczenników wietnamskich.

4. Informujemy Parafian, że w przyszłym roku Diecezja Tarnowska przeżywać będzie 225 rocznicę jej powstania. W związku z tą uroczystością, „Peregrynacja kopii Obrazu Św. Stanisława BM” do naszych rodzin, rozpocznie się w dniu 06. stycznia 2011 roku, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, na nabożeństwie popołudniowym. Peregrynacja rozpocznie się od mieszkańców Sterkowca, następnie w kolejności będą Wokowice, Łęki, Przyborów, Mokrzyska i Szczepanów.

5. Przyszła niedziela jest I Niedzielą Adwentu.
Adwent – jest to czas radosnego przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia. Wypełnijmy go czynieniem dobra i modlitwą. Bierzmy liczny udział w Roratach, które będą w dni powszednie o godz. 17.00. Szczególnie zapraszamy wszystkie dzieci, by przychodziły do kościoła z lampionami i brały udział w procesji i katechezie roratnej.
* Ofiary na tacę, które złożymy w przyszłą niedzielę, przeznaczone będą na zakup oleju opałowego do ogrzewania naszej bazyliki.

6. Dziękujemy tym rodzinom, które porządkowały bazylikę. Pracowali: Holik Maria, Musiał Maciej, Ziobrowska Małgorzata, Wójcik Maria, Dudek Maria i Robert, Dudek Michał, Bartłomiej i Józefa, Kania Anna, Zachara Stanisława, Maślak Maria, Brzyzek Monika i Bogdan, Chamioło Krystyna i Kinga, Przednowek Teresa. Bóg zapłać!
W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny z Mokrzysk;
Siciarz, Wielgosz, Daniel, Wielgosz, Radecki, Woda, Siudut, Wielgosz, Pasierb, Piwowarczyk, Tomasik, Urbańska, Chudy, Żurek, Szuba, Szuba, Dziura.

7. Ofiarę 200 zł., na remont Bazyliki złożyły rodziny sprzątające bazylikę. Bóg zapłać za wszelkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

8. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego.

——-

Ogłoszenia duszpasterskie
33 Niedziela Zwykła – 14.11. 2010 r.

1. Dzisiaj po południu o godz. 15.00 różaniec za zmarłych z wypominkami. O godz. 15.3o Msza Święta. Przez miesiąc listopad w naszej bazylice o godz. 17.oo, jest odmawiany różaniec za zmarłych z wypominkami. Serdecznie zachęcamy do licznego udziału w tej modlitwie za naszych zmarłych.

2. W tym tygodniu przeżywać będziemy:
– w środę – wsp. Św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy.
– w czwartek – wsp. Bł. Karoliny Kózkówny.
– w piątek – wsp. Bł. Salomei, zakonnicy .
– w sobotę – Św. Rafała Kalinowskiego, prezbitera.
* W czwartek w naszej parafii przypada dzień całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Adoracja ta, odbywa się codziennie w innej parafii naszej diecezji.Zachęcamy, aby tak ułożyć swój dzień pracy, aby znaleźć czas na spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym. Program adoracji jest następujący:

8.00 – Msza św. na rozpoczęcie adoracji
Adoracja – poszczególnych wiosek;
8.30 – mieszkańcy Łęk
9.30 – mieszkańcy Wokowic
10.00 – Msza Święta – /Pielgrzymka z Krakowa + oprowadzenie/
11.30 – mieszkańcy Przyborowa
12.30 – mieszkańcy Sterkowca
13.30 – mieszkańcy Szczepanowa
14.30 – mieszkańcy Mokrzysk
15.30 – wszystkie dzieci szkolne
16.30 – Uroczyste Nieszpory Eucharystyczne
17.00 – Msza św. na zakończenie adoracji
Serdecznie zachęcamy wszystkich do adorowania Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

3. W przyszłą niedzielę Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – ostatnia niedziela roku liturgicznego. Na zakończenie Mszy Świętej będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, odmówimy Litanię do Najśw. Serca Pana Jezusa, oraz odmówimy Akt Poświęcenia Rodzaju ludzkiego Jezusowi Chrystusowi – Królowi. Za odmówienie w tym dniu tych modlitw będziemy mogli zyskać odpust zupełny.

4. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały i ubierały kwiatami bazylikę. Pracowali: Misina Maria, Misina Dorota, Moryc Alfreda i Marian, Cisak Maria i Agnieszka, Cabała Irena i Czesław, Grocholski Kamil, Żurek Wojciech, Gładki Radosław, Woda Jarosław, Nowak Franciszka, Baniak Krzysztof i Władysław, Woźniak Agnieszka. Bóg zapłać za wykonaną pracę.
* W przyszłym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny z Mokrzysk; Halik, Ziobrowski, Wójcik, Dudek, Dudek, Zachara, Skalski, Maślak, Brzyzek, Chamioło, Przednówek.

5. Ofiary na remont naszej Bazyliki złożyły; 100 zł., rodziny sprzątające Bazylikę, 100 zł. pewna osoba z Łęk i z Mokrzysk. Bóg zapłać za wszystkie ofiary, jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

6. Dzisiaj Caritas Parafialny przeprowadza zbiórkę starych pieniędzy z przed denominacji.

7. „W związku z zarządzonymi na dzień 21 listopada 2010 r. wyborami do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wyborami wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, Miejska Komisja Wyborcza w Brzesku informuje, że lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 8.oo do 22.oo. Ponadto przypomina się o konieczności okazania komisji wyborczej dowodu osobistego lub innego dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości wyborcy”. W związku z ogłoszonymi wyborami, zachęcamy aby pójść do głosowania i wybrać osoby nam znane i sprawdzone.
* Sołtys wsi Szczepanów, zaprasza dzisiaj na spotkanie wiejskie o godz. 17,oo.
* Sołtys wsi Sterkowiec, zaprasza również dzisiaj na spotkanie o godz. 19.oo.

* We wtorek o godz. 18.oo w remizie OSP w Szczepanowie, odbędzie się spotkanie PIS-u z mieszkańcami Szczepanowa, Mokrzysk, Sterkowca i Wokowic. Zostaną omówione najważniejsze sprawy naszych wsi.

8. W czwartek po Mszy Świętej wieczornej o godz. 17.3o, na plebanii odbędzie się spotkanie Rady Duszpasterskiej. Ze względu na ważność omawianych spraw, w związku ze zbliżającą się peregrynacją kopi obrazu Św. Stanisława BM do naszych rodzin, bardzo serdecznie proszę o liczny udział.

9. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. Informujemy, że są też kalendarze rolników w formie książkowej w cenie 16 zł.

——
32 Niedziela Zwykła – 07.11. 2010

1. Dzisiaj o godz. 15.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Ofiarujemy go w int. wszystkich zmarłych.
2. Przez cały miesiąc listopad o godz. 17.oo, w naszej bazylice jest odmawiany różaniec za zmarłych z wypominkami. Serdecznie zachęcamy do jeszcze liczniejszego udziału wszystkich dorosłych a szczególnie dzieci i młodzież.
3. Serdecznie dziękujemy wszystkim za ofiary jakie składaliście przy okazji wypominek. Informuję Parafian, że część z tych ofiar Kapłani przekazali na remont naszej Bazyliki.
W tym tygodniu:
– we wtorek – Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej.
– w środę – wsp. Św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.
– w środę po wieczornej Mszy Świętej spotkanie członków Caritasu.
Zbiórki LSO:
aspiranci – środa 13:30
ministranci – czwartek po wieczornej Mszy Świętej
lektorzy – piątek po wieczornej Mszy Świętej
kurs lektorski – sobota 9:00
w czwartek – wsp. Św. Marcina z Tours.
W tym dniu przypada 92 Rocznica Odzyskania Niepodległości. Msza Święta w naszej Bazylice w intencjach Ojczyzny będzie o godz. 17.3o, po różańcu za zmarłych. Zachęcamy do modlitwy w intencjach Ojczyzny, a także za tych, którzy o Jej niepodległość walczyli i oddali swoje życie.
W czwartek – na wieczorne nabożeństwo zapraszamy młodzież z klas I Gimnazjum, która rozpoczęła przygotowanie dalsze do sakramentu bierzmowania oraz ich rodziców. Bardzo prosimy, aby młodzież przyniosła na kartkach napisane swoje dane; imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, oraz nazwę Gimnazjum do którego uczęszcza z podpisem rodziców. Obecność na spotkaniu jest obowiązkowa, młodzież otrzyma specjalne indeksy.
Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości 11-go listopada, zachęcamy, do wywieszenia Flagi Narodowej, a podczas Świąt Kościelnych dodatkowo, flagi papieskiej i kościelnej.
– w piątek – wsp. Św. Jozafata bpa i męcz.
– w sobotę – wsp. Świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski.
W tym dniu przeżywamy „Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym”.
4. Najbliższa Niedziela w naszej diecezji jest Niedzielą Biblijną. O godz. 15.oo Godzina Biblijna.
5. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym porządkowały bazylikę. Pracowali: Siciarz Cecylia, Urbańska Teresa, Smulska Janina, Gzyl Franciszka, Mysińska Barbara, Słowik Maria, Kisiel Beata, Żurek Małgorzata i Gabriela, Janawa Anna, Skalska Maria, Skalski Stanisław, Skalski Paweł. Bóg zapłać.
W tym tygodniu prosimy kolejnych mieszkańców z Mokrzysk; Misina, Misina, Moryc, Cisak, Cabała, Grocholska, Żurek, Gładki, Woda, Nowak, Baniak, Woźniak.
6. Ofiary na renowację naszej Bazyliki złożyli: 110 zł. rodziny sprzątające Bazylikę, 150 zł., Róża Kobiet Świętej Jolanty, zel. Łyko Zofia ze Sterkowca. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.
7. Przy naszym cmentarzu prowadzona jest jeszcze dzisiaj sprzedaż zniczy. Dziękujemy tym, którzy zakupili znicze w naszym sklepiku włączając się tym samym w dzieło renowacji naszej Bazyliki i cmentarza. Dzięki tej akcji będziemy mogli teraz zakupić blachę miedzianą i wykonać nowe rynny, w miejsce skradzionych. Dziękuję Panu Ryszardowi Nowakowi, który podjął się trudu sprzedaży zniczy na naszym stoisku.
8. Narodowy Bank Polski zwrócił się do Caritas Polska z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu zbiórki pieniędzy sprzed denominacji (banknoty i bilon sprzed 1995 r.). Pieniądze te mogą być wymieniane tylko do końca 2010 r. Caritas Diecezji Tarnowskiej, w porozumieniu i zgodnie z decyzją Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca, zwraca się zatem z prośbą o przeprowadzenie przez Parafialne Oddziały Caritas w parafiach i Szkolne Koła Caritas w szkołach zbiórki do puszek tych pieniędzy sprzed denominacji, a wszystkich diecezjan, posiadających banknoty i bilon sprzed denominacji o przekazanie ich celem wymiany w oddziale NBP w Krakowie. Diecezjalna Caritas, po wymianie, przeznaczy wszystkie pieniądze na leczenie i rehabilitację dzieci, zwłaszcza dofinansowanie kosztownych operacji.
9. Sołtysi wsi; Mokrzyska, Sterkowiec, Szczepanów i Wokowice informują, że do 15 listopada pobierać będą IV ratę podatku. Szczegóły na tablicach ogłoszeń w poszczególnych sołectwach.
10. Sołtys wsi Mokrzyska zaprasza mieszkańców na zebranie wiejskie z udziałem Pana Burmistrza Grzegorza Wawryki w piątek o godz. 17.oo. w GOSIRZE.
11. Sołtys wsi Wokowice zaprasza mieszkańców na zebranie wiejskie z udziałem Pana Burmistrza Grzegorza Wawryki w piątek o godz. 19.oo. w Domu Strażaka w Wokowicach.
12. Sołtys wsi Szczepanów zaprasza mieszkańców na zebranie wiejskie z udziałem Pana Burmistrza Grzegorza Wawryki w niedzielę 14 listopada o godz. 17.oo. w budynku Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczepanowie.
13. Zakład Kominiarski informuje, że w dniach od 8 do 13 listopada, będzie sprawdzał i czyścił przewody kominowe: w Szczepanowie, Sterkowcu, Łękach i Wokowicach.
14. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

——

Ogłoszenia duszpasterskie 31 Niedziela zwykła 31. 10. 2010 r.

1. W ostatnią niedzielę października świętujemy liturgiczną rocznicę poświęcenia kościoła parafialnego. Na zakończenie Mszy św. będzie wystawienie Najśw. Sakramentu i odśpiewamy dziękczynne „Te Deum laudamus”. O godz.15.oo nabożeństwo Różańcowe, o godz.15.3o Msza święta. 2. W dniu jutrzejszym, Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. przed południem wg. porządku niedzielnego. Po południu o godz. 13.3o na cmentarzu różaniec za zmarłych, o godz. 14.oo Msza św. Ofiary na tacę z tej Mszy św. przeznaczone będą na prace prowadzone na cmentarzu. Zachęcamy do licznego udziału w tej procesji, oraz we Mszy świętej ofiarowanej za Wszystkich Wiernych Zmarłych. Uczestnicząc na Cmentarzu we Mszy świętej, możemy w tym dniu przyjąć po raz drugi Komunię Świętą, ofiarując ją za tych którzy od nas odeszli. Nie będzie Mszy św. w Bazylice o godz. 15.3o. * W Uroczystość Wszystkich Świętych o godzinie 21.oo na naszym cmentarzu, młodzież z Grupy Apostolskiej poprowadzi Różaniec za zmarłych. * Jak co roku przy bramie cmentarnej w dniu 1 listopada, zbierane będą ofiary na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Ksiądz Rektor wraz ze wspólnotą seminaryjną, składa serdeczny Bóg zapłać! 3. We wtorek 2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – Dzień Zaduszny. Msze św. w bazylice o godz. 6.3o, 8.oo i 17.oo, na cmentarzu o godz. 11.oo. Pół godziny przed każdą Mszą św. różaniec połączony z wypominkami. W ciągu tygodnia różaniec z wypominkami zmarłych będzie pół godziny przed wieczorną Mszą św. o godz. 16.3o. Zachęcamy by zyskiwać odpust, który możemy ofiarować każdego dnia za jedną duszę. Kartki z wypominkami prosimy składać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. 4. W środę, prosimy aby różaniec za zmarłych, poprowadziły Róże Żywego Różańca. Po Mszy Świętej będzie spotkanie wszystkich należących do róż naszej Parafii. * Informujemy, że w środę w godz. od 15.oo do 16.3o Caritas Parafialny, będzie wydawał żywność pochodzącą z Programu Unijnego. Rodziny które korzystają z tej pomocy, proszone są o odbiór żywności w środę, w wyznaczonych godzinach. Prosimy zabrać dowód osobisty. 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca listopada. * w I czwartek – o godz.16.3o, wystawienie Najśw. Sakramentu, i godzina święta. Na wieczorne nabożeństwo zapraszamy rodziców z dziećmi, które w tym roku przystąpią do I spowiedzi i Komunii św. W tym dniu przypada liturgiczne wspomnienie Św. Karola Boromeusza biskupa. To dzień imienin Sługi Bożego Jana Pawła II. Zapraszamy do wspólnej modlitwy o rychłe wyniesienie Go na ołtarze. * w I piątek – miesiąca spowiedź będzie od godziny 16.oo. * w I sobotę – na wieczorne nabożeństwo i spotkanie, zapraszamy Kandydatów do Sakr. Bierzmowania. W tym tygodniu Kapłani udadzą się do chorych z Komunią świętą: – Ks. Kazimierz – w czwartek od godz. 13.oo., – Ks. Dominik i Paweł i w sobotę od godz. 8.oo. rano, 6. Przy naszym cmentarzu prowadzona jest sprzedaż zniczy. Jeśli nie musimy, nie kupujmy gdzie indziej. Starajmy się i w ten sposób włączyć w dzieło renowacji naszej Bazyliki i cmentarza. 7. Dziękujemy parafianom z Mokrzysk, którzy w minionym tygodniu porządkowali naszą Bazylikę. Pracowali: Turlej Maria i Dorota, Woda Maria, Woda Halina, Kołodziej Krystyna i Maria, Niemiec Anna, Pasula Stanisław, Misina Rafał, Dubiel Stanisław i Maria, Majka Władysława, Lewandowska Wioletta, Tomasik Kazimierz, Zachara Bożena, Kania Józef, Turlej Krystyna. Bóg zapłać za Waszą pracę. * W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny z Mokrzysk: Siciarz, Urbańska, Smulska, Gzyl, Słowik, Mysińska, Kisiel, Gurgul, Żurek, Janawa, Skalski, Skalski, Skalski. 8. Ofiary na remont naszej Bazyliki złożyli: 150 zł. Rodziny sprzątające Bazylikę, 2.000 zł. pewna rodzina ze Sterkowca, 600 zł. pewna rodzina ze Szczepanowa, 150 zł. Róża Św. Agnieszki, zel. Krystyna Sarlej. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”. 9. Informujemy, że w minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Barbara Rudnik, lat 79, zam. w Mokrzyskach. Pogrzeb będzie we wtorek o godz. 14.oo. Polecajmy jej duszę B.Miłosierdziu. 10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

—— Ogłoszenia duszpasterskie 30 Niedziela zwykła 24. 10. 2010 r. 1. Dzisiaj w całym Kościele obchodzimy Niedzielę Misyjną. Swoimi modlitwami i ofiarami zbieranymi na tacę, które w całości są przeznaczone do dyspozycji Ojca Świętego, wspieramy dzieło misyjne Kościoła. Różaniec misyjny dziś o godz. 15.00, a w ciągu tygodnia o godz. 17.00. Zachęcamy do jeszcze liczniejszego udziału w nabożeństwie różańcowym. * W tym tygodniu przeżywać będziemy: – w czwartek – święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. * Zbiórki Liturgicznej Służby Ołtarza: – aspiranci – środa o godz. 14.oo; – ministranci – czwartek po Mszy Świętej wieczornej; – lektorzy – w piątek po Mszy Świętej wieczornej; – W sobotę w naszej Parafii będzie spowiedź przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Przybędą księża z Dekanatu, aby nam usłużyć, dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich do skorzystania z Sakramentu pokuty i pojednania. Spowiedź będzie w sobotę od godz. 14.00 do 17.00.Prosimy by nie odkładać spowiedzi, gdyż kapłani będą musieli wyjechać do swoich Parafii na wieczorne nabożeństwa. Przypominamy, że stan łaski uświęcającej jest konieczny by zyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za zmarłych. 2. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Naszego Kościoła. Po każdej Mszy św. będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i odśpiewamy dziękczynne „Te Deum laudamus” 3.Przy naszej Bazylice i przy cmentarzu prowadzona jest sprzedaż zniczy. Nie kupujmy gdzie indziej. Starajmy się i w ten sposób włączyć w dzieło renowacji naszej Bazyliki. 4. Coraz więcej osób przybywa na nasz cmentarz parafialny by uporządkować groby swoich bliskich. Apelujemy, by uschłe liście, kwiaty, szkło, plastik segregować i składać w wyznaczonym miejscu. Przypominamy, że wszystkie prace budowlane przy pomnikach i nagrobkach powinny być wcześniej uzgodnione i trzeba uzyskać pozwolenie. 5. Przy wyjściu z kościoła ministranci rozdają kartki na wypominki. 6. Dziękujemy parafianom z Mokrzysk, którzy w minionym tygodniu porządkowali naszą Bazylikę. Pracowali: Gemza Czesława, Pacura Maria, Borowiec Monika, Stós Zofia, Zachara Barbara, Tomasik Maria, Cisak Łucja, Ważydrąg Marta, Wójcik Tomasz, Pluskwa Elżbieta, Misina Stanisław. Bóg zapłać za Waszą pracę. W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny z Mokrzysk: Turlej, Woda, Woda, Kołodziej, Niemiec, Pasula, Misina, Dubiel, Majka, Lewandowska, Tomasik, Zachara, Kania, Turlej. Prosimy by przygotować również kościół na cmentarzu. 7. Ofiary na remont naszej Bazyliki złożyli: 100 zł. rodziny sprzątające Bazylikę. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”. 8. Informuję Parafian, że w minionym tygodniu, z soboty na niedzielę, zostały skradzione miedziane rynny spustowe o długości około 40 mb, z Kościoła Długoszowskiego, a także z Kościoła na Cmentarzu, oraz została zniszczona instalacja elektryczna. Mimo to, że Kościół ma monitoring, a więc są kamery i jest bardzo dobrze oświetlony, to złodzieje działali zdecydowanie. W nocy odcięli na słupach elektrycznych, linki doprowadzające prąd do oświetlenia ulicznego oraz oświetlenia kościołów, i wówczas pod osłoną nocy dopuścili się kradzieży. Gdyby ktoś miał jakiekolwiek informacje na temat tej kradzieży, lub widział, że ktoś przewoził w nocy na budowę rury spustowe, czy przejeżdżając zauważył obcy samochód w okolicach szkoły, lub jakikolwiek inny ślad, jest proszony, aby w sumieniu o tym poinformować. Nigdy nie wolno nam tolerować złodziei, ani żadnej kradzieży, bo przecież wszyscy zostaliśmy poszkodowani, na to składaliśmy ofiary. Koszt zakupu blachy miedzianej, uchwytów, wykonanie nowych oraz zainstalowanie, to wydatek około 4 tysięcy złotych. 9. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. —– Ogłoszenia duszpasterskie 29 Niedziela zwykła 17. 10. 2010

1. Po południu o godz. 15.00 Różaniec. O godz. 15.3o Msza Święta. W ciągu tygodnia nabożeństwo różańcowe o godz. 17.00. Zachęcamy do jeszcze liczniejszego udziału w modlitwie różańcowej. Szczególnie prosimy o włączenie się w odmawianie różańca poszczególne Róże Różańcowe, a także apelujemy do rodziców, aby nie brakowało dzieci na nabożeństwie różańcowym. * W tym tygodniu przeżywać będziemy: – w poniedziałek – Św. Łukasza Ewangelisty. Dzień Służby Zdrowia. – we środę – wsp. Św. Jana Kantego, prezb. – w czwartek – wsp. Bł. Jakuba Strzemię, bpa. – w piątek – przypada 32 rocznica inauguracji Pontyfikatu Jana Pawła II. W tym dniu będziemy się modlić w int. Ojca św. prosząc o Jego wyniesienie na ołtarze. – piątek – Święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie. * Zbiórki Liturgicznej Służby Ołtarza: – aspiranci – sobota 14:00; – ministranci – czwartek po Mszy Świętej wieczornej; – lektorzy – w sobotę po Mszy Świętej wieczornej; – kurs lektorski – sobota 9:00.

2. W przyszłą niedzielę w całym Kościele będziemy obchodzić Niedzielę Misyjną. Swoimi modlitwami i ofiarami zbieranymi na tacę, wspieramy dzieło misyjne Kościoła.

Również w przyszłą niedzielę uroczystości odpustowe w Przyborowie. Ksiądz Proboszcz serdecznie zaprasza na uroczystą sumę odpustową o godz. 11.oo.

3. Od dzisiaj prowadzona jest sprzedaż zniczy. Kupując je wspieramy dzieło remontu naszej Bazyliki. Znicze będzie można nabyć po Mszach św., i w dni powszednie przy cmentarzu. Nie kupujmy gdzie indziej. Starajmy się i w ten sposób włączyć w dzieło renowacji naszej Bazyliki.

4. Coraz więcej osób przybywa na nasz parafialny cmentarz by uporządkować groby swoich bliskich. Apelujemy, kolejny już raz, by uschłe liście, kwiaty, szkło, plastik segregować i składać w wyznaczonym miejscu. Prosimy nie podpalać śmieci, ponieważ dym jest bardzo uciążliwy dla mieszkających w pobliżu sąsiadów.

Przypominamy, że wszystkie prace budowlane przy pomnikach i nagrobkach powinny być wcześniej uzgodnione i trzeba uzyskać pozwolenie.

5. Przy wyjściu z kościoła ministranci rozdają kartki na wypominki. Bardzo prosimy o czytelne pismo. Kartki z wypominkami można składać w zakrystii. Wypominki, jest to modlitwa całego Kościoła za dusze, które polecamy Miłosierdziu Bożemu w ciągu całego roku. Na wypominki roczne za jedną duszę składamy ofiarę jak na Mszę św.

6. Spotkanie DSM – będzie w sobotę o godz. 10.oo. Dziewczynki które chcą jeszcze należeć do DSM, niech przyjdą w sobotę na spotkanie.

7. Dziękujemy Parafianom z Mokrzysk, którzy w minionym tygodniu porządkowali i ubierali kwiatami naszą Bazylikę. Pracowali: Panek Elżbieta, Glonek Kazimiera i Michał, Lewandowska Agata, Pagacz Wanda, Pagacz Zofia, Jarosz Zofia, Piętak Aneta, Klimek Maria. Bóg zapłać za waszą pracę. W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny z Mokrzysk: Giemza, Pacura, Borowiec, Stós, Zachara, Tomasik, Cisak, Ważydrąg, Wójcik, Maślanka, Pluskwa, Misina.

8. Ofiary na remont naszej Bazyliki złożyli: 150 zł. rodziny sprzątające bazylikę, 100 zł. pewna osoba Mokrzysk. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

9. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności Śp. Józef Zachara z Mokrzysk, lat 65. Polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

—– Ogłoszenia duszpasterskie 28 Niedziela zwykła 10. 10. 2010 r.

1. Dzisiaj obchodzimy Dzień Papieski, a w naszej diecezji także Niedzielę Kapłańską. O godz. 15.00 różaniec. Ofiarujemy go za Ojca św., wszystkich kapłanów i o nowe powołania kapłańskie z naszej Parafii. Ofiary składane na tacę przeznaczone są na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Za nie składamy serdeczne Bóg zapłać. Dziękujemy również za złożone w tym tygodniu dary z płodów rolnych. Radnym Parafilnym dziękujemy za ich przewiezienie. Ci którzy chcieli by złożyć jeszcze dary w naturze dla naszego Seminarium, prosimy by to uczynić w tym tygodniu. W dniu dzisiejszym Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zbiera ofiary do puszek, z których dochód przeznaczony jest na stypendia dla utalentowanej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin.

* W tym tygodniu przeżywać będziemy:w środę – wsp. Bł. Honorata Koźmińskiego,prezb. W tym dniu na wieczorne nabożeństwo serdecznie zapraszamy rodziny naszej Parafii. Nabożeństwo różańcowe poprowadzi SRK oraz przygotuje liturgię Eucharystii, której będzie przewodniczył Diecezjalny Duszpasterz Rodzin Katolickich. – w czwartek – będziemy pamiętali o nauczycielach i wychowawcach, którzy obchodzą swoje doroczne święto. Wspierajmy ich naszą życzliwością, a przede wszystkim płynącą z serca gorącą modlitwą. Wszystkich nauczycieli i wychowawców zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej. – w piątek – wsp. Św. Teresy od Jezusa, dziew. i dokt. Kościoła. – w sobotę – wsp. Św. Jadwigi Śląskiej, Patronki budownictwa sakralnego. W tym dniu będziemy dziękować Bogu za posługę naszego Wielkiego Rodaka Ojca św. Jana Pawła II, Papieża. Liczny udział w nabożeństwie różańcowym i Mszy św. w niech będą wyrazem naszej wdzięczności Bogu za osobę Ojca św. Za to wszystko co przez jego Apostolską posługę dokonało się w świecie, naszej Ojczyźnie i na naszej parafii. Serdecznie wszystkich zachęcamy do udziału w tej modlitwie, prosząc równocześnie o Jego wyniesienie na ołtarze. Na nabożeństwo przynieśmy znicze, aby na zakończenie nabożeństwa przy wspólnej modlitwie złożyć je pod pomnikiem Ojca Świętego. Przypominamy wiernym, że decyzją polskiego Parlamentu dzień 16 października jest w naszym kalendarzu Dniem Papieża Jana Pawła II. W ten sposób naród polski składa uznanie „największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości, wyrozumiałości i mądrości…”. Nie ulega wątpliwości, że pontyfikat Jana Pawła II zmienił bieg dziejów świata w każdym jego wymiarze. Bogu dziękujemy za wieloletnią posługę Papieża – Polaka, za jego trwającą w nas katechezę, kiedy nasze serca ciągle uczył powtarzać: „Totus Tuus”! Jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo, byśmy na wytyczonej przez niego drodze wytrwali. 2. Przyszła niedziela jest Światową Niedzielą Misyjną i inauguruje Tydzień Misyjny w całym Kościele. Tacę tej niedzieli przeznaczymy na Papieskie Dzieła Misyjne. Gorąco polecam ofiarności Parafian! Różaniec misyjny będzie o godz. 15.00.

* Zbiórka Liturgicznej Służby Ołtarza będzie w następujących dniach: – kandydatów na ministrantów – sobota 14:00 – ministrantów – czwartek po Mszy Świętej wieczornej – lektorów – piątek po Mszy Świętej wieczornej – kurs lektorski – sobota 9:00 3. Od najbliższej soboty będzie prowadzona sprzedaż zniczy. Kupując je wspieramy dzieło remontu naszej Bazyliki. Znicze będzie można nabyć też po Mszach św., a w dni powszednie przy cmentarzu. Nie kupujmy gdzie indziej. Starajmy się i w ten sposób włączyć w dzieło renowacji naszej Bazyliki. 4. Coraz więcej osób przybywa na nasz parafialny cmentarz by uporządkować groby swoich bliskich. Apelujemy, by uschłe liście, kwiaty, szkło, plastik segregować i składać w wyznaczonym miejscu. Prosimy nie podpalać śmieci, ponieważ dym jest bardzo uciążliwy dla mieszkających w pobliżu sąsiadów. Przypominamy, że wszystkie prace budowlane przy pomnikach i nagrobkach powinny być wcześniej uzgodnione i trzeba uzyskać pozwolenie. 5. Dziękujemy parafianom z Mokrzysk, którzy w minionym tygodniu porządkowali i ubierali kwiatami naszą Bazylikę. Pracowali: Szęszoł Maria, Pudełek Alicja, Kania Stanisław, Tlałka Zofia, Siemieńska Danuta, Knap Beata, Halik Halina, Kądziołka Małgorzata. Bóg zapłać za waszą pracę. *W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny z Mokrzysk: Tyka, Panek, Smulski Glonek, Lewandowski, Pagacz, Pagacz, Jarosz, Piętak, Klimek, Kuliś, Lewandowski. 6. Informujemy, że zajęcia sekcji szachowej są organizowane w poniedziałki o godz. 19.oo w Domu Parafialnym. 7. Ofiary na renowację naszej Bazyliki złożyli: 170 zł, rodziny sprzątające bazylikę, 200 zł, pewna rodzina z Mokrzysk, 150 zł Róża Św. Teresy od Dzieciątka Jezus , zel. Józefa Stępień. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców. 8. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism katolickich.

——–

Ogłoszenia duszpasterskie 27 niedziela zwykła – 03. 10. 2010 r.

1. Dzisiaj niedziela adoracyjna. Pierwszą niedzielą października rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Bochni rozpoczyna się Tygodniowy Odpust. Plan odpustu umieszczony jest w gablocie. W ramach trwającego odpustu, w piątek odbędzie się Diecezjalna pielgrzymka rencistów i emerytów oraz osób w podeszłym wieku do Sanktuarium MB Różańcowej w Bochni. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 10.30. Zachęcamy do wzięcia udziału.

2. Nabożeństwo Różańcowe w naszej bazylice w ciągu tygodnia będzie odprawiane codziennie o godz. 17.00. Po różańcu Msza św. Zachęcamy do licznego udziału w tym pięknym nabożeństwie. Ze względu na trwające prace przy autostradzie i dużym ruchu samochodów, prosimy o zachowanie na drogach szczególnej ostrożności, zaś dzieci i młodzież a także osoby starsze zachęcamy do zakładania elementów odblaskowych, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych.

3. W tym tygodniu przeżywać będziemy: – we wtorek – wsp. Św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy, – w czwartek – wsp. NMP Różańcowej. – w sobotę – wsp. Bł. Wincentego Kadłubka, bpa.

* Zbiórka Liturgicznej Służby Ołtarza będzie w następujących dniach: – aspiranci – w środę o godz. 13:30 – ministranci – w czwartek o godz. 18:00 – lektorzy – w piątek o godz. 18:00 – kandydaci na lektorów w sobotę o godz. 9:00 * Spotkanie parafialnego oddziału Caritas w środę po Mszy Świętej wieczornej.

4. Przyszła niedziela w naszej diecezji to tradycyjna Niedziela Kapłańska. O godz. 15.00 różaniec. Ofiarujemy go za wszystkich kapłanów i o nowe powołania kapłańskie z naszej Parafii i Diecezji. Ofiary na tacę z przyszłej niedzieli przeznaczone są na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Co roku wspieramy też Seminarium naszymi darami z płodów rolnych. Bardzo prosimy by zgromadzić je w tych domach, gdzie gromadzone były w ubiegłym roku.Uczyńmy to w tym tygodniu. W najbliższą sobotę zostaną one zabrane. Radnych z poszczególnych wiosek prosimy o zorganizowanie transportu i przywiezienie na plebanię.

5. Organizatorzy Marszu dla Życia i Rodziny oraz Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin informują wiernych, że W Dzień Papieski, tj. w niedzielę 10 października, odbędzie się w Tarnowie Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą celebrowaną o godz. 12.00 w kościele bł. Karoliny. Po jej zakończeniu Marsz wyruszy na tarnowski Rynek. Organizatorzy gorąco zapraszają do wzięcia udziału w tym wydarzeniu wszystkich, którzy zechcą przez radosną manifestację, której będzie towarzyszyła modlitwa, ukazać wielką wartość życia ludzkiego i rodziny oraz włączyć się w budowanie cywilizacji życia, o której uczył nas Sługa Boży Jan Paweł II. Bliższe informacje na temat Marszu można znaleźć na plakatach i stronie internetowej: www.marszprolife-tarnow.pl.

6. Dziękujemy Parafianom z Mokrzysk, którzy w minionym tygodniu porządkowali naszą Bazylikę. Pracowali: Kołodziej Barbara, Siciarz Małgorzata, Fikus Helena, Szatkowska Maria, Bratek Maria, Gałek Małgorzata, Pasula Józef, Janus Krystyna, Boruta Halina, Góra Bernadetta, Góra Karolina. Bóg zapłać za waszą pracę. W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny z Mokrzysk: Pacura, Pacura, Szęszoł, Pudełek, Kania, Tlałka, Tomasik, Lewandowski, Siemiński, Knap, Halik, Kądziołka. * Bardzo serdecznie dziękuję za rozbiórkę tymczasowego ołtarza polowego, który był wybudowany w 2003 roku na uroczystości jubileuszowe 750 lecia kanonizacji Św. Stanisława BM. Przy rozbiórce pracowali: Urbański Kazimierz, Prokop Stanisław, Kulesza Henryk, Wolnik Stanisław, Kuras Grzegorz, Biernat Franciszek, Borowiec Stanisław, Turlej Stanisław, Wszołek Krzysztof, Przybyło Józef, Przybyło Krzysztof. Bóg zapłać za podjęty trud. Pozostał jeszcze do rozbiórki ołtarz przy kaplicy narodzenia Św. Stanisława. Bardzo proszę w tym tygodniu o pomoc w rozbiórce, uporządkowaniu terenu i złożeniu pozostałych elementów przy plebanii.

7. Ofiary na remont bazyliki złożyli: 500 zł, Parafianie ze Sterkowca, z okazji uroczystości odpustowych, 100 zł rodziny sprzątające bazylikę, 300 zł. pewna osoba z Łęk. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

8. Informujemy Parafian, że z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Aleksandra Zeman ze Sterkowca oraz śp. Władysława Dudzik z Łęk, lat 87. Polecajmy ich dusze Bożemu Miłosierdziu.

9. Urząd Miejski w Brzesku zaprasza zainteresowanych mieszkańców na spotkanie dotyczące dofinansowania instalacji solarnej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 45%, w dniu 8 października o godzinie 16.oo, w sali UM w Brzesku.

10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

——–

Ogłoszenia duszpasterskie 22 Niedziela zwykła 29. 08. 2010 r.

1. Przeżywamy 22 niedzielę zwykłą. O godz. 15.00 Nieszpory. Msza Święta o godz. 15.3o i 19.oo. Bardzo serdecznie witamy w naszej wspólnocie Parafialnej i Kapłańskiej, nowych Księży wikariuszy, których Ksiądz Biskup Ordynariusz Wiktor Skworc, skierował do pracy w naszym Sanktuarium. * Ksiądz mgr Paweł Kocoł, przychodzi do nas z parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie, * Ksiądz mgr Dominik Furgał, z parafii Świętego Kazimierza z Radgoszczy. Witając Księży, życzymy im Błogosławieństwa Bożego w posłudze kapłańskiej w naszej Parafii, oraz szczególnej opieki Matki Bożej i wstawiennictwa Świętego Stanisława BM, a także, dużo sił do realizacji podjętych zadań. Szczęść Boże!

2. Dobiegają końca wakacje. Pomyślmy o dobrym przygotowaniu dzieci i młodzieży do nowego roku szkolnego i katechetycznego przez spotkanie z przebaczającym Panem w sakramencie pojednania. * Spowiedź przed rozpoczęciem roku szkolnego będzie w następującym porządku: * w poniedziałek – od godz.17.oo. dzieci szkolne, kl. III, IV, V i VI. * we wtorek – od godz. 17.oo młodzież z Gimnazjum oraz szkół średnich. Bardzo prosimy rodziców, by dopomogły wszystkim dzieciom w wyznaczonych dniach skorzystać z Sakramentu pokuty i pojednania, aby mogły rozpocząć nowy rok szkolny w Łasce Uświęcającej. Będzie to zarazem dla dzieci spowiedź przed I Piątkiem miesiąca.

3. W środę – rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Stojąc u progu nowego roku szkolnego, apelujemy do rodziców o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże dokonuje się przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Chrystusem na Łamaniu Chleba. Dlatego zapraszamy na Mszę Świętą, podczas której będziemy prosić o Boże błogosławieństwo na czas zdobywania wiedzy i kształtowania charakterów.

Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego będzie o godz. 8.00. Zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież, rodziców i nauczycieli. * Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego w PSP w Łękach, po Mszy św. o godz.9.3o.

4. W środę 1 września przypada 71 rocznica wybuchu II wojny światowej, która przyniosła potężne niszczycielskie żniwo. Wspomnijmy tego dnia o wszystkich jej bohaterach i ofiarach. Módlmy się także o pokój na świecie, a szczególnie o zakończenie walk we wszystkich wojennych ogniskach.

* W tym tygodniu: – w środę – wsp. Bł. Bronisławy , dziewicy. – w piątek – wsp. Św. Grzegorza Wielkiego, pap. i dokt. Kościoła

* Zachęcamy wiernych do liczniejszego uczestnictwa w Nowennie do MBNP i Św. Stanisława BM, w każdą środę i czwartek o godz. 18.oo.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca września. Spowiedź przed I piątkiem dla starszych, będzie w czwartek i piątek od godz. 17.oo. W czwartek od godz. 17.oo Adoracja Najświętszego Sakramentu, czyli godzina święta. Zachęcamy do wspólnej modlitwy wobec Chrystusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie. * Komunia Święta w domach chorych, w sobotę od godz. 8.oo rano. * W przyszłą niedzielę uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia NMP w Borzęcinie.Uroczysta suma o godz. 11.oo.

6. Dziękujemy rodzinom, które minionym tygodniu zadbały o porządek i wystrój bazyliki.Pracowali: Cierniak Barbara, białek Teresa, Grocholski Józef, kania Marta, Kuś Adam, Jaskowska – Kuś Justyna, Niedojadło Gabriela, Marecik Beata i Kinga, Stokłosa Teresa, Pluskwa Urszula, Dziadowiec Irena, Gibała Krystyna, Woda Piotr, Woda Kazimierz, Wesołowska Ewa. Bóg zapłać za waszą pracę. W tym tygodniu o uporządkowanie Bazyliki prosimy parafian z Mokrzysk, rodzinę: Mularz, Broszkiewicz, Sumara, Lewandowska, Kopacz, Stolarczyk, Pasierb, Radecki, Sumara, Chuchro, Gibała. 7. Ofiary na remont naszej Bazyliki złożyli: 200 zł pewna rodzina. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, również te comiesięczne, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

8. Dyrektor Publicznego Przedszkola w Szczepanowie zawiadamia, że w dniach 30 – 31 sierpnia, w godzinach od 10.oo – 12.oo, odbędą się dni otwarte dla dzieci, które po raz pierwszy rozpoczną edukację przedszkolną. Dyrektor informuje również, że obowiązkowe zebranie dla rodziców wszystkich dzieci odbędzie się w dniu 31 sierpnia tj. we wtorek o godzinie 16.oo. Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach dzieci wraz z rodzicami.

9. Ośrodek Zdrowie w Szczepanowie informuję, że młodzież urodzona w 1992 roku proszona jest o zgłoszenie się do szczepienia przeciw tężcowi w godzinach pracy Ośrodka w godzinach pracy w Szczepanowie.

10. Informujemy parafian, że w minionym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności śp. Władysław Lewandowski z Mokrzysk, lat 78. Informujemy również, że w dniu wczorajszym, zmarł ks. mgr Leszek Kozioł – proboszcz parafii Mogilno. Były wikariusz w naszej Parafii. Wprowadzenie ciała śp. Księdza Leszka do kościoła parafialnego w Mogilnie we środę (1 września) o godz. 16.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Mogilnie, we czwartek (2 września) o godz. 14.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

11. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

——-

Ogłoszenia duszpasterskie 21 Niedziela Zwykła 22. 08. 2010

1. Przeżywamy dziś 21 niedzielę zwykłą. Po południu o godz. 15.oo Nieszpory. Msza Święta o godz. 15.3o i 19.oo. Jak już informowaliśmy w minioną niedzielę, w dniu dzisiejszym, żegnamy Ks. Mariusza Wójtowicza, który po trzech latach służby w naszym Sanktuarium, przechodzi na nową placówkę do Parafii Św. Jana Nepomucena w Bochni. Za Jego bardzo gorliwą pracę na różnych odcinkach pracy duszpasterskiej w naszym Sanktuarium, składamy Mu serdeczne Bóg zapłać!. Żegnamy również Księdza Pawła Króla, który ze względu nam swój stan zdrowia też odchodzi z naszej Parafii. Dziękując im za posługę w naszym Sanktuarium, życzymy dużo sił do pracy dla dobra tych dusz do których zostali posłani. Szczęść Boże!

* W tym tygodniu przeżywać będziemy: – we wtorek – święto Św. Bartłomieja Apostoła – w czwartek – Uroczystość NMP Częstochowskiej – w piątek – wsp. Św. Moniki – w sobotę – wsp. Św. Augustyna

* Bardzo serdecznie dziękuję tym rodzinom, które przyjęły pod swój dach Pielgrzymów zdążających na Jasną Górę z naszej Diecezji. Bóg zapłać za okazane im serce. Oni w czasie drogi jak i przed cudownym obrazem Matki Boże w duchu wdzięczności, modlą się i zanoszą do Boga nasze intencje.

3. Dziękujemy rodzinom, które minionym tygodniu zadbały o porządek i wystrój bazyliki.Pracowali: Gładka Marta, Skrzypek Jadwiga, Cisak Stanisław, Grocholska Jadwiga, Grudzińska Stanisława, Bąk Mirosław, Halina i Stanisław, Pacura Honorata. Bóg zapłać za waszą pracę. *W tym tygodniu o uporządkowanie bazyliki prosimy kolejnych parafian z Mokrzysk, rodziny: Pacyna, Lewandowski, Cierniak, Grocholski, Kuś, Niedojadło, Marecik, Faltyn, Stokłosa, Pluskwa, Gibała, Woda, Woda.

4. Ofiary na remont naszej bazyliki złożyli: 200 zł, pewna rodzina oraz 100zł., pewna osoba.Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, również te comiesięczne, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

5. Informujemy Parafian i gości, że w najbliższą sobotę 28. sierpnia, Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława BM i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Szczepanowskiej, organizuje V Biesiadę w Grodzie Św. Stanisława. Rozpocznie ją o godz. 12.oo turniej szachowy o puchar „Św. Stanisława”. Początek Biesiady o godz. 16.oo. W programie przewidziano liczne gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, Taniec Towarzyski, loteria fantowa, liczne niespodzianki, wspólne grillowanie, a od godz. 20.oo do 24.oo zabawa taneczna. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież, Parafian i Gości. W szczególny sposób zapraszamy wszystkie dzieci, które brały udział w tegorocznym wypoczynku nad morzem zorganizowanym przez Parafię i Stowarzyszenie. Wszystkim, zaś przypominamy że zarówno Biesiada jak i zabawa jest bezalkoholowa. Zwracamy się również do Parafian o przekazanie, różnych fantów na losy. Dziękujemy tym, którzy już to uczynili. Bóg zapłać. Mile też widziani są sponsorzy.

6. Informacja Burmistrza dla mieszkańców; Mokrzysk, Sterkowca i Wokowic, że w dniu 25 lub 26 sierpnia w godzinach od 18.oo do zmroku, odbędzie się odkomarzanie przy użyciu samolotów. W czasie oprysków, trzeba zachować następujące środki ostrożności; – pozostać w domu we wskazanych godzinach, – opuszczenie domu dopiero po 30 minutach od czasu przelotu samolotu po zakończonym oprysku. Czas oprysku będzie zasygnalizowany z budynków OSP dwukrotnym sygnałem, na rozpoczęcie i na zakończenie.

7. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

——– OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 20 Niedziela Zwykła – 15 sierpnia 2010

1. Przeżywamy dziś Uroczystość Wniebowzięcia NMP. O godz. 1500 Nieszpory Maryjne. Msza św. o godz.15.3o i 19.oo. 2. Informujemy Parafian, że decyzją Ks. Bpa Ordynariusza Wiktora Skworca z dniem 26 sierpnia br. Ks. mgr Mariusz Wójtowicz, przechodzi na nową placówkę do Parafii Św. Jana w Bochni, Ks. mgr Paweł Król do parafii Lisia Góra. Za ich gorliwą pracę w naszej Parafii, będziemy im dziękować w przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godz. 9.3o. 3. W miejsce odchodzących Księży, w naszej parafii pracować będą; Ks. mgr Paweł Kocoł z Parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie, oraz Ks. mgr Dominik Furgał z Parafii Św.Kazimierza w Radgoszczy. 4. Przypominamy Parafianom, że uczestnicy XXVIII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, przybędą do naszej Parafii we wtorek w godzinach wieczornych. Zachęcamy wiernych, aby wszystkich Pielgrzymów przyjąć gościnnie pod swój dach. 5. W tym tygodniu patronują nam: – we wtorek – św. Jacek Odrowąż, prezbiter, –w piątek – św. Bernard, Doktor Kościoła, – w sobotę – św. Pius X, papież, 6. Zachęcamy Parafian i gości, do jeszcze liczniejszego udziału w środowej Nowennie do MBNP, o godz. 18.oo, oraz w czwartek w Nowennie do Świętego Stanisława BM. Zachęcamy do wypisywania kartek z podziękowaniami i prośbami i prosimy je wrzucić je do skrzynki obok. 7.W maryjnym sierpniu, pamiętajmy szczególnie o modlitwie w intencji trzeźwości naszego Narodu. Wiele zależy od nas samych. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa! Maryi – Królowej, złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji. Wpiszmy ten fakt do Księgi Trzeźwości wystawionej przy ołtarzu Bożego Miłosierdzia. 8. Nie zapominajmy też o pielgrzymach oraz wypoczywających na wakacjach. Prośmy Matkę Boga i naszą o ich wzrost duchowy, dobry, ubogacający wypoczynek i szczęśliwy powrót do domu. 9. Dziękujemy rodzinom, które minionym tygodniu zadbały o porządek i wystrój bazyliki. Pracowali: Piwowarczyk Katarzyna, Bratek Agnieszka i Józef, Mikos Paweł, Piwowarczyk Krzysztof, Czarnik Ewa, Czarnik Józefa, Cisak Kamil i Anna, Cisak Marta, Kalarus Kazimierz. Bóg zapłać za waszą pracę. W tym tygodniu o uporządkowanie bazyliki prosimy kolejnych parafian z Mokrzysk – Rodzinę :Gładki, Skrzypek, Cisak, Grocholski, Cisak, Reguła, Grudzińska, Bąk, Łopatka, Gibała, Pacura, Mietła. 10. Ofiary na remont naszej bazyliki złożyli: 110 zł., rodziny sprzątające bazylikę, 100 zł. oraz 200 zł., pewne rodziny z Mokrzysk, 100 zł., Róża Św. Anny, zel. Barbary Reczek. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”. 11. Informujemy Parafian i gości, że za dwa tygodnie tj. w sobotę 28. sierpnia, – Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława BM i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Szczepanowskiej,organizuje V Biesiadę w Grodzie Św. Stanisława. O godz. 12.oo zostanie rozegrany turniej szachowy o puchar „Św. Stanisława”. Początek Biesiady o godz. 16.oo. W programie przewidziano liczne gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, taniec towarzyski, loteria fantowa, liczne niespodzianki, wspólne grillowanie, a od godz. 20.oo do 24.oo zabawa taneczna. Już dziś bardzo serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, młodzież, Parafian i Gości. Przypominamy wszystkim, że zarówno Biesiada jak i zabawa jest bezalkoholowa. Zwracamy się również do Parafian o przekazanie, różnych fantów na losy. Mile też widziani są sponsorzy. 12. Dyrekcja Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jadownikach informuje, że w dniu 20 sierpnia 2010 roku (w piątek) w godzinach od 13.oo do 17.oo będzie kiermasz nowych podręczników oraz obowiązkowych ćwiczeń umieszczonych na wykazie.

——-

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 19 Niedziela Zwykła – 8 sierpnia 2010 r. 1. Przeżywamy 19 niedzielę zwykłą. Bardzo serdecznie witamy przybyłych do naszej Parafii rodaków i gości i życzymy wam miłego wypoczynku w „Grodzie Św. Stanisława”. Po południu o godz. 15.oo Nieszpory. Msza św. o godz.15.3o i 19.oo. Ofiary z dzisiejszej niedzieli przeznaczone są na KUL i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone na ten cel.

2. W tym tygodniu przeżywać będziemy:w poniedziałek – Święto Św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziew., męcz.,patronki Europy. – we wtorek – wsp. Św. Wawrzyńca, diakona i męczennika – w środę – wsp. Św. Klary, dziewicy – w piątek – 13.08. 2010 r., o godz. 16.oo w Kościele Św. Jakuba w Brzesku odbędzie się spotkanie przedpielgrzymkowe. Gdyby się jeszcze ktoś zdecydował pójść na pielgrzymkę, prosimy aby się wpisał w zakrystii. Również w Brzesku w czasie spotkania będzie jeszcze możliwość zapisania się na pielgrzymkę. Już dziś informujemy, że uczestnicy XXVIII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej do naszej Parafii przybędą w przyszły wtorek w godzinach wieczornych. Zachęcamy wiernych, aby wszystkich przyjąć gościnnie pod swój dach. – w sobotę – wsp. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezb. i męczennika

3. W niedzielę – 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze święte w naszej Bazylice będą odprawiane jak w każdą niedzielę: 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, 15.3o, i 19.oo. O godz. 15.oo Nieszpory Maryjne. W tym dniu, odbędzie się poświęcenie ziół i wieńców żniwnych. W czasie Mszy św. o godz. 11.oo będziemy dziękować Panu Bogu za tegoroczne zbiory i poświęcimy wieniec żniwny, który w tym roku przygotowują Parafianie z Przyborowa. W przyszłym roku przygotują wieniec mieszkańcy Szczepanowa. Ofiarujmy Maryi nie tylko poświęcone w tym dniu bukiety i wieńce, ale przede wszystkim serca i codzienny trud przybliżania się do Boga.

4. Informuję Parafian, że nasza rodaczka Siostra Helena Chudyba w dniu 15 sierpnia w kościele Św. Tomasza w Krakowie, złoży „Śluby Wieczyste”. W modlitwach polecajmy naszą rodaczkę i módlmy się nowe powołania życia konsekrowanego z naszej Parafii. 5.Dziękujemy rodzinom które w tym tygodniu porządkowały Bazylikę. Pracowali: Bratek Janusz i Maria, Dal Stanisław, Stanisz Barbara i Jarosław, Stanik Łucja, Pluszyńska Barbara, Krakowiak Kamil, Zachara Barbara, Zachara Maria, Zachara Halina, Woda Teresa, Pytka Piotr, Agnieszka i Marcin, Borowiec Władysław, Rudnik Maria, Rudnik Zofia, Mietła Agnieszka, Wielgosz Zofia. Bóg zapłać za waszą pracę. * W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny z Mokrzysk, rodzinę; Sitarz, Piwowarczyk, Bratek, Mikos, Sarlej, Musiał, Pacura, Turlej, Piwowarczyk, Czarnik, Czarnik, Cisak, Cisak, Kalarus, Lewandowska. * Ofiary na remont Bazyliki złożyły: 50 zł., rodziny sprzątające Bazylikę,Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

6. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

7. Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Tarnowie zaprasza na spotkanie, dla osób dotkniętych skutkami powodzi, związane z możliwością uzyskania przez te osoby dotacji w wysokości 40 tyś. złotych na założenie działalności gospodarczej.Spotkanie to, odbędzie się w środę w Domu Kultury w Borzęcinie o godz. 14.oo. Bliższe informacje na tablicy ogłoszeń.

——-

Ogłoszenia duszpasterskie 17 Niedziela zwykła 25. 07. 2010 r.

1. Przeżywamy 17 niedzielę zwykłą. O godz. 15.00 Nieszpory. Msza św. godz..15.3o i 19.oo. W dniu dzisiejszym wspominamy Świętego Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących.Po każdej Mszy św. będzie błogosławieństwo naszych pojazdów. 2. W Brzesku o godz. 11.oo., suma odpustowa ku czci Św. Jakuba Apostoła oraz otwarcie Szlaku Świętego Jakuba „Via Regia”. 3. Jutro, przypada liturgiczne wspomnienie św. Joachima i Anny,rodziców NMP. Dzień wdzięczności rodzicom, dziadkom, emerytom. 4. Również jutro tj. 26 lipca tradycyjnie obchodzimy dzień urodzin Świętego Stanisława BM, stąd wieczorowa Msza św. będzie o godz. 19.oo będzie przy Kaplicy Narodzenia Świętego Stanisława. Serdecznie zapraszamy. 5. W środę przypada 19 rocznica konsekracji Księdza Biskupa Jana Styrny naszego rodaka – Ordynariusza Elbląskiego. W swoich modlitwach w tym dniu w szczególny sposób w czasie Mszy Świętej i Nowenny będziemy polecać dobremu Bogu Osobę Księdza Biskupa, prosząc dla Niego o potrzebne łaski. * W tym tygodniu: – w czwartek – wsp. Św. Marty. – w sobotę – wsp. Św. Ignacego z Loyoli, prezb. – w sobotę – od godz. 8.oo rano, Kapłani udadzą się z Komunią Świętą do chorych przed pierwszym Piątkiem miesiąca sierpnia. * W przyszłą niedzielę odpust w Bielczy. Po południu I Parafialny Piknik Bielecki. 6. Przypominamy Parafianom i gościom, że w każdą środę o godz. 18.oo jest odprawiana Nowenna do MBNP, natomiast w każdy czwartek o godz. 18.oo, Nowenna do Świętego Stanisława BM. Są wydrukowane specjalne kartki na których możemy wypisywać podziękowania i prośby. Wypisane kartki prosimy wrzucać do skrzynki obok. 7. Od przyszłej niedzieli, rozpoczynamy miesiąc sierpień. Jest to czas szczególnej modlitwy o trzeźwość w naszej Ojczyźnie. Pamiętajmy o tej ważnej sprawie w modlitwie i praktykujmy ducha trzeźwości w codziennym życiu. Zachęcamy wiernych do wpisania swoich postanowień trzeźwościowych do „Księgi Trzeźwości”, która znajduje się przed Ołtarzem Bożego Miłosierdzia. 8. Serdecznie dziękujemy Parafianom z Mokrzysk, którzy przygotowali Bazylikę i jej otoczenie na uroczystość odpustową. Bóg zapłać za waszą pracę. 9. Dziękujemy także rodzinom, które zadbały o uporządkowanie bazyliki na niedzielę. Pracowali: Cholewa Stanisław, Książek Maria, Godzik Jolanta i Zofia, Godzik daniel i Elżbieta, Węgiel Elżbieta, Pagacz Marta, Grzyb Józefa, Turlej Barbara, Turlej Renata, Zachara Irena, Kornaś Dorota. Bóg zapłać za waszą pracę. • W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny z Mokrzysk: Piwowarczyk, Piękosz, Pacyna, Patyk, Reczek, Bratek, Stróżak, Kwiatek, Piwowarska, Franczak, Filipowska, Sarlej. • Ofiary na remont naszej Bazyliki złożyły; 260 zł, rodziny sprzątające Bazylikę, 400 zł. pewna rodzina z Mokrzysk. 10. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie, organizuje nabór do: 2 – letniego zaocznego Liceum dla Dorosłych, Studium Zawodowego, ZSZ dla Dorosłych i innych. Szkoła jest bezpłatna. Zapisy w sekretariacie szkoły. Szczegóły na tablicy ogłoszeń. 11. Informujemy, że minionym tygodniu odeszły do wieczności śp. Helena Bryła z Przyborowa lat 85, i Helena Urbańska z Przyborowa lat 77. Polecajmy ich dusze Bożemu Miłosierdziu. 12. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Medycyny Rodzinnej w Szczepanowie informuje, że jutro od godz. 9.oo, będą przeprowadzone badania profilaktyczne przepływów naczyniowych w kończynach dolnych i tętnicach szyjnych oraz USG tarczycy. Badania są częściowo odpłatne. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie. Bliższe szczegóły na tablicach ogłoszeń. Zachęcamy do skorzystania z tych badań. 13. Starostwo Powiatowe w Brzesku oraz Urząd Miejski w Brzesku przy współpracy Ośrodków Zdrowia, organizuje akcję szczepień przeciwko meningokokom, którą objęta jest młodzież z rocznika 1994 i 1995, natomiast szczepienia przeciwko pneumokokom dzieci z rocznika 2008 i 2010. Szczegóły na tablicy ogłoszeń. 14. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego, w którym jest wzmianka o naszym Sanktuarium, oraz do lektury naszej gazety Parafialnej „Pasterz”.

——

Ogłoszenia duszpasterskie 16 Niedziela zwykła 18. 07. 2010

1. Przeżywamy dziś 16 niedzielę zwykłą. O godz. 15.00 Nieszpory. Msza św. godz.15.3o i 19.oo. Dzisiaj swoimi ofiarami składanymi na tacę wspieramy nasze Seminarium Duchowne w Tarnowie. Pamiętajmy o właściwym wykorzystaniu podarowanego nam czasu wakacji. To nie jest czas wolny od przykazań Bożych i kościelnych! Niech on sprzyja pogłębieniu naszych relacji z Bogiem, umocnieniu wiary, nawróceniu. Temu właśnie służy każda niedzielna Eucharystia. * Wszystkich przybywających na czas wakacji do Szczepanowa: rodaków i gości, serdecznie witamy na ziemi Świętego Stanisława i życzymy miłego pobytu i wypoczynku. * W tym tygodniu: – we wtorek – wspomnienie Bł. Czesława, prezbitera. 2.w środę – od godziny 16.oo –do 18.oo będzie spowiedź święta przed odpustem. Będą kapłani z sąsiednich parafii. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z Sakramentu Pokuty, by w odpust przyjąć Chrystusa do naszych serc i zyskać odpust zupełny. 3. W czwartek – 22 lipca, święto św. Marii Magdaleny. W naszej parafii uroczystość odpustowa. Msze święte w tym dniu jak w każdą niedzielę: 6.30, 8.00, 9.30 11.00 i po południu o 15.30. i 19.oo. Uroczystą sumę będzie celebrował Ks. mgr Marcin Gryzło, który jako diakon odbywał praktykę duszpasterską w naszej Parafii. Po sumie będzie uroczysta procesja eucharystyczna. Bardzo prosimy by przygotować wszystkie sztandary i feretrony. Strażaków prosimy o niesienie baldachimu i sztandarów. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów i dzwonienia, dzieci I komunijne w swoich strojach. Apelujemy do Parafian i prosimy, by jak najliczniej uczestniczyć w sumie odpustowej. O przygotowanie bazyliki do uroczystości odpustowych, prosimy mieszkańców Mokrzysk w środę od godz. 9.oo. – w piątek – święto Św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy – w sobotę – wspomnienie Świętej Kingi, dziewicy, patronki drugorzędnej Diecezji. 4. W sobotę 24 lipca o godz. 10.3o w Brzesku, odbędzie się uroczystość konsekracji kościoła i uroczyste ogłoszenie Św. Jakuba Apostoła Patronem Miasta Brzeska, oraz wprowadzenie Jego relikwii. W niedzielę o godz. 11.oo., suma odpustowa ku czci Św. Jakuba Apostoła oraz otwarcie Szlaku Świętego Jakuba „Via Regia”, który przebiega również przez naszą Parafię. 5. W niedzielę 25 lipca wspominamy także świętego Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Po każdej Mszy św. będzie błogosławieństwo naszych pojazdów. 6. Dziękujemy rodzinom, które w ubiegłym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Zachara Józef, Bednarz Elżbieta, Chmielarz Tomasz i Agnieszka, Dudek Grażyna, Wolsza Helena, Cisak Grażyna, Zdunek Bogumiła, Szelowska Wanda, Kołodziej Grażyna, Skalski Łukasz. Bóg zapłać za waszą pracę. * W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny z Mokrzysk: Cholewa, Godzik, Godzik, Węgiel, Grzyb, Turlej, Turlej, Zachara, Kornaś, Piwowarska, Woda, Pagacz. 7. Ofiary na remont bazyliki złożyli: 100 zł. pewna osoba z Mokrzysk, 500 zł. pewna rodzina ze Sterkowca na mur cmentarny, 500 zł. pewna osoba z Mokrzysk. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, również te comiesięczne, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”. 8. Informujemy Parafian, że z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Janina Smulska z Mokrzysk, lat 89. Polecajmy jej duszę Bożemu Miłosierdziu. 9. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Centrum Medycyny Rodzinnej w Szczepanowie, informuje, że w dniu 26 lipca tj. w przyszły poniedziałek, od godz. 9.oo, będą przeprowadzone badania profilaktyczne przepływów naczyniowych w kończynach dolnych i tętnicach szyjnych oraz USG tarczycy. Badania są częściowo odpłatne. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie. Bliższe szczegóły na tablicach ogłoszeń. Zachęcamy do skorzystania z tych badań. 10. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i naszej parafialnej gazety „Pasterz”.

——-

Ogłoszenia duszpasterskie 15 Niedziela Zwykła 11. 07. 2010 r.

1. Po południu o godz. 15.oo Nieszpory. O godz. 15.3o i 19.oo Msza Święta. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu Dnia Pańskiego. To najważniejszy dzień tygodnia, kiedy szczególnie uroczyście i we wspólnocie celebrujemy Eucharystię. W każdą wakacyjną niedzielę uczestniczmy we Mszy Świętej bez względu na okoliczności, w jakich się znajdziemy. W ten sposób dajemy świadectwo żywej wiary. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Zatem pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia. * W tym tygodniu przeżywać będziemy: – w poniedziałek – wsp. Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu bpa i męcz. – we wtorek – wsp. Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, patronów – w czwartek – wsp. Św. Bonawentury bpa i dok. Kość. – w piątek – wsp. Najśw. Maryi Panny z Góry Karmel. * W najbliższą sobotę, po Mszy Św. wieczorowej o godz. 19.oo odbędzie się spotkanie Rady Parafialnej i Stowarzyszenia Krzewienia Kultu Św. Stanisława BM. 2. W przyszłą niedzielę w szczególny sposób w swoich modlitwach pamiętamy o naszym Tarnowskim Seminarium Duchownym. A ofiara na tacę z przyszłej niedzieli to nasz dar serca dla Seminarium. 3. Za półtora tygodnia, 22 lipca w naszej wspólnocie parafialnej będziemy przeżywać Odpust ku czci Św. Marii Magdaleny. Bardzo prosimy mieszkańców Mokrzysk by przygotowali Bazylikę na tę uroczystość. 4. W minionym tygodniu dzieci z naszej Parafii powróciły szczęśliwie z letniego wypoczynku nad morzem w Pobierowie. Chcę bardzo gorąco i serdecznie podziękować Księżom: Mariuszowi i Pawłowi za przygotowanie i przeprowadzenie wypoczynku dla dzieci. Dziękuję wszystkim opiekunkom i opiekunom poszczególnych grup oraz sponsorom a także tym którzy pomogli w zorganizowaniu tego wypoczynku dla ponad stu dzieci z naszej parafii. 5. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały Bazylikę. Pracowali: Woda Henryk, Starsiak Ewa i Karolina, Pasula Zofia, Budzioch Mariola i Klaudia, Gładka Zofia, Gładka Agnieszka, Kobyłecka Kazimiera, Kuras Ewa, Żurek Halina, Godzik Anna, Łukasiewicz Agnieszka, Bratek Adam. Bóg zapłać za waszą pracę. * W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian z Mokrzysk – rodziny: Lambert, Zachara, Bednarz, Chmielarz, Dudek, Wolsza, Bieniek, Cisak, Zdunek, Szelowski, Wszołek, Kołodziej, Skalski. 6. Ofiary na remont naszej bazyliki złożyli: 310 zł. rodziny sprzątające bazylikę, pewna rodzina ze Szczepanowa 1 tys. zł., oraz pewna osoba 30 Funtów. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, również te comiesięczne, wpisane są do Złotej Księgi Ofiarodawców. 7. Nowo otwarta Przychodnia Lekarska JodMED w Brzesku ul. Solskiego 88 na Słotwinie organizuje BIAŁĄ NIEDZIELĘ, dnia 17 lipca w godz. 8.oo – 14.oo. Będzie można skorzystać porad lekarzy specjalistów: laryngologa, diabetologa i innych. Szczegóły na tablicy ogłoszeń. 8. Zakład Opieki Zdrowotnej „SERCE SERCU” w dniu 30 lipca br. w Szczepanowie będzie wykonywał bezpłatne BADANIA MAMOGRAFICZNE dla wszystkich Kobiet w wieku 50 -69 roku życia. Bliższe szczegóły na tablicach ogłoszeń. 9. Wójt Gminy Borzęcin informuje mieszkańców Łęk i Przyborowa, że jutro będzie można oddać zużyty sprzęt TV, AGD i inny do utylizacji. Szczegóły na tablicach ogłoszeń. 10. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich: Małego i dużego Gościa Niedzielnego, oraz naszej Parafialnej gazety “PASTERZ”.

——- Ogłoszenia duszpasterskie 14 Niedziela zwykła 04. 07. 2010

1. Przeżywamy dziś pierwszą niedzielę miesiąca lipca. „DZIEŃ MODLITW O ŚWIĘTOŚĆ ŻYCIA KAPŁAŃSKIEGO”. O godz. 15.00 Nieszpory połączone z Nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego. Msza Święta o godz.15.3o i o godz.19.oo dodatkowa Msza Święta na czas wakacji. 2. W naszej Ojczyźnie odbywają się wybory prezydenckie. Zachęcamy, aby pójść do głosowania i wybrać nowego Prezydenta, po tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego. 3. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Zatem dbając o ciało, zadbajmy także o naszego ducha. 4. Wszystkich przybywających na czas wakacji do Szczepanowa: rodaków i gości, serdecznie witamy na ziemi Świętego Stanisława BM, i życzymy miłego pobytu. 5. W tym tygodniu: – we wtorek – wsp. Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej – w czwartek – wsp. Św. Jana z Dukli prezbitera.6. Jak co roku w miesiącu sierpniu wyrusza Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę.Zachęcamy do pielgrzymowania wszystkich parafian. Zapisy na pieszą pielgrzymkę będą przyjmowane do końca lipca. Tych, którzy nie mogą udać się pieszo do Częstochowy (szczególnie chorych) zachęcamy do duchowego pielgrzymowania i łączenia się z pielgrzymami za pośrednictwem naszego diecezjalnego radia. Osoby, które zdecydują się na taką formę pielgrzymowania prosimy by również zgłosić w zakrystii. 7. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Kostrzewa Jadwiga, Kwinta Anna, Halik Piotr, Bratek Karolina, Pikulska Alicja, Chwał Ewa, Ćwioro Barbara, Woda Bogumiła, Prokopek Krystyna, Rogóż Magdalena, Skurnóg Marta, Babraj Michalina i Ireneusz, Giemza Urszula. Bóg zapłać za Waszą pracę. 8. W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian Mokrzysk: Woda, Starsiak, Pasula, Budzioch, Gładki, Gładki, Kobyłecki, Kuras, Żurek, Godzik, Łukasiewicz, Bratek. 9. Ofiarę na remont bazyliki złożyły: 350 zł. rodziny sprzątające bazylikę. Bóg zapłać za wszystkie ofiary wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”. 10. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: śp. Bronisław Błyskal z Wokowic, lat 74.Polecajmy Jego duszę Bożemu Miłosierdziu. 11. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich:Małego i dużego Gościa Niedzielnego, oraz naszej Parafialnej gazety „PASTERZ”.

——- Ogłoszenia duszpasterskie 13 Niedziela zwykła 27. 06. 2010

1. Przeżywamy dziś 13 niedzielę zwykłą. O godz. 15.00 Nieszpory z nabożeństwem do Serca Pana Jezusa i Msza Święta. O godzinie 11.oo będziemy przeżywać Złoty Jubileusz Kapłaństwa, naszego Rodaka Księdza Kanonika Władysława Urbańskiego. Wszystkich krewnych, znajomych i przyjaciół Księdza Jubilata, kapłanów, oraz Parafian serdecznie zapraszamy do wspólnego dziękczynienia za dar kapłaństwa naszego Rodaka. 2. W tym tygodniu: * w poniedziałek – wspomnienie Św. Ireneusza bpa i męcz. Jutro będzie wyjazd drugiej grupy chłopców nad morze do Pobierowa na letni wypoczynek – oazę, zorganizowaną przez Parafię i Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława, którą poprowadzi Ksiądz Paweł Król. Zbiórka przy Bazylice o godz. 19.45, i oddanie bagaży. O godzinie 20.oo zostanie odprawiona Msza Święta dla uczestników oazy. Na zakończenie Mszy Świętej będzie uroczyste błogosławieństwo i rozesłanie. * we wtorek – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. w tym dniu przed południem według porządku niedzielnego, po południu o godz. 18.oo. Ofiara na tacę w tym dniu przeznaczona jest na świętopietrze. W naszej Bazylice możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. *w środę – zakończenie nabożeństw czerwcowych. * w I czwartek miesiąca o godz. 17.oo wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja i spowiedź dla dzieci, które nie wyspowiadały się na zakończenie roku szkolnego. Bardzo prosimy też młodzież i starszych, aby skorzystali ze spowiedzi w ciągu tygodnia i nie odkładali spowiedzi na ostatni dzień, gdyż będzie tylko dwóch kapłanów i wszystkich w piątek nie wyspowiadamy. * Z racji I piątku miesiąca do chorych z Komunią św. udamy się w piątek od godz. 8.3o rano. * w piątek – przypada Święto NMP Tuchowskiej. Afisz z programem uroczystości wywieszony jest w gablocie parafialnej. * W tym dniu, tj. 2 lipca odbędzie się Pielgrzymka nauczycieli na Jasną Górę. Wyjazd z parkingu przy Bazylice o godz. 5.oo. rano. Są jeszcze wolne miejsca, koszt 40 zł. od osoby można się jeszcze zapisać w zakrystii. * w I sobotę – przypada święto św. Tomasza Apostoła. 3. W przyszłą niedzielę przypada Dzień Modlitw o Świętość Życia Kapłańskiego. * Od przyszłej niedzieli w naszej bazylice na okres wakacji będzie dodatkowa Msza Święta o godz.19.oo.

4. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali:Kądziołka Maria, Szlachta Sylwia, Dubiel Wanda, Mroczek Maria, Mroczek Zdzisław, Kalarus Józef, Cisak Krystyna i Radosław, Zachara Stanisław, Pala Barbara i Albert, Pasula Sławomir. W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian Mokrzysk: Kostrzewa, Kwinta, Halik, Bratek, Pikulski, Chwał, Ćwioro, Woda, Prokopek, Skórnóg, Babraj, Giemza.

5. Ofiarę na remont bazyliki złożyła: 150 zł. Róża Świętej Łucji z Wokowic zel. Stępak Elżbieta. Bóg zapłać.

6. U progu czasu wakacyjnego pamiętajmy, że od Boga i Jego przykazań nie ma wakacji, a na urlop warto zabrać ze sobą różaniec, modlitewnik lub Pismo Święte. Nie zapominajmy też, że każda niedziela jest drogowskazem na wakacyjnej drodze. Bez tego drogowskazu łatwo się zagubić, a szatan nie odpoczywa, w wakacje żniwuje.

7. Wszystkich przybywających na czas wakacji do Szczepanowa: rodaków oraz gości serdecznie witamy w grodzie Świętego Stanisława i życzymy miłego pobytu.

8. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich.

——-

Ogłoszenia duszpasterskie 12 Niedziela zwykła 20. 06. 2010

1. Po południu o godz. 15.00 Nieszpory, nabożeństwo do Serca Pana Jezusa i Msza św.

*W naszej Ojczyźnie odbywają się wybory prezydenckie. Zachęcamy, aby pójść do głosowania i wybrać nowego Prezydenta, po tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego. * W dniu dzisiejszym przeżywamy dzień wdzięczności za pobyt Jana Pawła II w Starym Sączu i kanonizację Błogosławionej Kingi. Uroczysta suma przy Ołtarzu Papieskim na Błoniach Starosądeckich, o godz. 11.oo. Ksiądz Biskup Ordynariusz serdecznie zaprasza wszystkich, a w szczególności SRK i nasze rodziny. * W naszej Bazylice wspólną modlitwą i wyśpiewanym Te Deum, włączamy się w dzień wdzięczności za posługę Jana Pawła II w naszej Diecezji i za wszelkie dary jakie otrzymała nasza Parafia. * Dziś bowiem przypada 7 rocznica nadania tytułu Bazyliki Mniejszej naszemu kościołowi. Nawiedzając bazylikę i wypełniając zwykłe warunki, możemy zyskać odpust zupełny.

2. W tym tygodniu przeżywać będziemy: * w poniedziałek – wsp. Św. Alojzego Gonzagi. *w środę – obchodzimy Dzień Ojca. Podczas Eucharystii będziemy modlić się za ojców z naszej wspólnoty parafialnej. Modlitwami obejmiemy wszystkich ojców, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.

* w środę – w Szkole Podstawowej w Wokowicach, w godzinach od godziny 8.oo do 9.3o, a w Sterkowcu od godziny 10.oo do 11.3o będzie można zakupić podręczniki szkolne dla klas Szkoły Podstawowej i Przedszkola.

* w czwartek – przypada Uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. Na Mszę Świętą popołudniową do naszej Parafii przybędzie Ksiądz Biskup dr Andrzej Jeż, oraz Kapłani z Dekanatu Szczepanowskiego. W czasie Mszy Świętej koncelebrowanej przez wszystkich Kapłanów z Dekanatu, Ksiądz Biskup podsumuje zakończoną wizytację kanoniczną w dekanacie szczepanowskim. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian. Przyjdźmy jak najliczniej na to nabożeństwo, aby okazać szacunek i wdzięczność Księdzu Biskupowi, za przeprowadzoną wizytację w naszej Parafii i Dekanacie. Bardzo proszę, aby obowiązkowo przyszła młodzież bierzmowana przez Księdza Biskupa oraz dzieci szkolne i I komunijne.

* W tym dniu swoje imieniny przeżywa nasz Rodak Ks. Biskup Jan Styrna. W naszych modlitwach pamiętajmy o naszym Rodaku, wypraszając dla Niego wstawiennictwa Świętego Patrona w pracy apostolskiej w powierzonej Mu diecezji.

* w piątek – zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. Msza św. dla wszystkich dzieci szkolnych na zakończenie nauki w szkole, będzie o godz. 800. Zapraszamy wraz z dziećmi rodziców, nauczycieli i wychowawców, aby wspólnie podziękować Panu Bogu za kolejny rok edukacji. Bardzo prosimy by wszystkie dzieci w tym tygodniu skorzystały z Sakramentu pokuty przed zakończeniem roku szkolnego. Spowiedź będzie codziennie pół godziny przed nabożeństwami, czyli o godz. 17.3o.

4. Informujemy, że w sobotę tj. 26 czerwca będzie wyjazd nad morze do Pobierowa na letni wypoczynek – oazę dla dziewcząt, zorganizowaną przez Parafię i Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława, którą poprowadzi Ksiądz Mariusz Wójtowicz. Zbiórka w Bazylice o godz. 17.45. O godzinie 18.oo zostanie odprawiona Msza Święta dla uczestników oazy. Na zakończenie Mszy Świętej będzie uroczyste błogosławieństwo i rozesłanie. Bardzo proszę, aby wszystkie karty uczestników i zgody rodziców na wyjazd, oddać do jutra włącznie. Jeśli któreś z dzieci nie odda karty do jutra, to znaczy, że dziecko nie jedzie na wypoczynek. W Jego miejsce pojedzie ktoś inny z listy rezerwowej.

5. W najbliższą niedzielę na Mszy Świętej o godzinie 11.oo będziemy przeżywać Złoty Jubileusz Kapłaństwa, naszego Rodaka Księdza Kanonika Władysława Urbańskiego.Wszystkich krewnych, znajomych i przyjaciół Księdza Jubilata, kapłanów, oraz Parafian serdecznie zapraszamy do wspólnego dziękczynienia za dar kapłaństwa naszego Rodaka.

6. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Flądro Zofia, Lisak Paweł, Woda Teresa, Zachara Kazimierz, Justyna i Mateusz, Brzeski Sławomir i Bogumiła, Kawula Genowefa, Dąbrówka Ewa, Anna i Maciej, Dąbrówka Agata i Małgorzata, Radecka Joanna, Krystian i Kamil, Mroczek Józef i Damian, Mularz Anna, Borowiec Maria i Jakub. Bóg zapłać za waszą pracę. * W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian Mokrzysk. Rodziny: Kądziołka, Szlachta, Dubiel, Mroczek, Mroczek, Mroczek, Kalarus, Borowiec, Cisak, Zachara, Pala, Pasula.

7. Ofiary na remont naszej Bazyliki złożyły: 80 złotych rodziny sprzątające bazylikę, 200 złotych pewna rodzina z Mokrzysk, 500 zł. pewna rodzina ze Szczepanowa, 1 tyś. zł. pewna rodzina z Łęk. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

8. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich: Małego i dużego Gościa Niedzielnego oraz innych czasopism religijnych.

9. A teraz, jeśli jesteśmy w stanie Łaski Uświęcającej możemy uzyskać Odpust zupełny, odmówmy: – Ojcze nasz… – Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego…. – W intencjach Ojca Św. Benedykta XVI – Zdrowaś Maryjo… – Trzeba się wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, również lekkiego… – Ofiarować odpust za siebie na godzinę śmierci, lub za duszę w czyśćcu cierpiącą którą chcemy polecić Bożemu Miłosierdziu.

——-

Ogłoszenia duszpasterskie 11 Niedziela zwykła 13. 06. 2010 r.

1. Przeżywamy 11 Niedzielę zwykłą. O godz. 15.00 uroczyste Nieszpory i Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. W ciągu tygodnia nabożeństwo to jest odprawiane po Mszy Świętej o godz. 18.00.

2. Dzisiaj uroczystości odpustowe w Parafii Mokrzyska. Uroczysta suma o godz. 11.oo. Ks. Proboszcz serdecznie zaprasza na wspólną modlitwę.

* W tym tygodniu: – w poniedziałek – wsp. Bł. Michała Kozala BM – we wtorek – wsp. Bł. Jolanty zakonnicy – w czwartek – wsp. Św. Alberta Chmielowskiego.

3. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać dzień wdzięczności za pobyt Jana Pawła II w Starym Sączu i kanonizację Błogosławionej Kingi.

Uroczysta suma przy Ołtarzu Papieskim na Błoniach Starosądeckich, o godz. 11.oo. Ksiądz Biskup Ordynariusz serdecznie zaprasza wszystkich, a w szczególności SRK i nasze rodziny. W naszej Bazylice wspólną modlitwą i wyśpiewanym Te Deum, włączymy się w dzień wdzięczności za posługę Jana Pawła II w naszej Diecezji.

4. Jak co roku, 2 lipca w pielgrzymce na Jasną Górę przybywają nauczyciele i wychowawcy. Z naszego dekanatu również organizujemy pielgrzymkę na Jasną Górę. Wszystkich nauczycieli i wychowawców, którzy chcieliby wziąć w niej udział prosimy by zgłaszali się w tym tygodniu. Zapisy przyjmujemy w zakrystii wraz z opłatą za przejazd w kwocie 40 zł.

5. Dyrekcja Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława BM ze Szczepanowa w Brzesku, ogłasza nabór do na rok szkolny 2010/2011 do I klasy Gimnazjum i do I klasy Liceum. Szkoły gwarantują przyjazną atmosferę edukacyjną, pełne bezpieczeństwo wychowankom i wszechstronny rozwój duchowy. Informacji udziela sekretariat szkoły przy ul. Browarnej 39 w Brzesku. Bliższe informacje w gablotkach parafialnych. Ze swej strony zachęcam rodziców i młodzież do wyboru tych szkół katolickich, którym patronuje nasz Rodak Św. Święty Stanisław.

6. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali:Kądziołka Janusz, Michał i Barbara, Ciuruś Paulina, Dąbrowa Barbara, Borowiec Krystyna, Chudyba Małgorzata, Szczęch Wanda i Beata, Witek Anna, Wolak Sylwia, Chudyba Stanisława, Dynak Maria i Renata, Kadziołka Stanisław, Brzezińska – Rogozińska Ewa. Bóg zapłać za waszą pracę. W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian z Mokrzysk – rodziny: Fladro, Lisak, Woda, Zachara, brzeski, Dąbrówka, Dąbrówka, Radecka, Mroczek, Mularz, Garbień, Borowiec.

7. Ofiary na remont naszej bazyliki złożyli: 200 zł – pewna osoba z Mokrzysk, 220 zł – Rodziny sprzątające bazylikę.

8. W minionym tygodniu odszedł do wieczności: Władysław Garbarz lat 53, pogrzeb we wtorek o godz. 15.oo, Stanisław Kołodziej z Łęk lat 84, oraz Stanisław Wodka lat 86,rodem z Wokowic, pogrzeb w środę w Krakowie.

9. Burmistrz Brzeska informuje, że w gminie rozpoczęła się wielka zbiórka darów dla powodzian z terenu gminy Szczurowa. Bliższe informacje na tablicach ogłoszeń.

10. Urząd Miejski w Brzesku informuje, że w dniu 18.06. tj. w piątek przeprowadzona zostanie w miejscowościach Sterkowiec i Wokowice bezpłatna zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Bliższe informacja na tablicach ogłoszeń.

8. Zachęcamy do lektury czasopism katolickich: Małego i dużego Gościa Niedzielnego oraz innych gazet i tygodników.

——-

Ogłoszenia duszpasterskie 10 Niedziela zwykła 06. 06. 2010 r.

1. Trwamy w Oktawie Bożego Ciała. Po sumie odbędzie się procesja eucharystyczna. O godz. 15.00 uroczyste nieszpory eucharystyczne i procesja. W ciągu tygodnia nabożeństwo to jest o godz. 18.00. Starajmy się oto, aby licznie brać udział w tych nabożeństwach. W dniu dzisiejszym w Warszawie zostanie beatyfikowany męczennik za wiarę Ks. Jerzy Popiełuszko. Trwajmy w dziękczynieniu Bogu za dar nowego błogosławionego. Z tej racji przy kościele trwa zbiórka do puszek pod hasłem „Dziękujemy za księdza Jerzego Popiełuszkę” z której kwota zostanie przekazana na rzecz budowy Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. * W tym tygodniu: * we wtorek – wsp. Św. Jadwigi Śląskiej; * w czwartek – zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Poświęcenie wianków, błogosławieństwo dzieci będzie na wieczornym nabożeństwie o godz. 18.00. * w piątek – przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu odbędzie się wycieczka dzieci z kl. II wraz z rodzicami. Zbiórka na parkingu kościelnym o godz. 8.00. Po wieczornej Mszy św. odbędzie się procesja eucharystyczna. * w sobotę – wsp. Niepokalanego Serca NMP. W tym dniu Grupa Apostolska Młodzieży organizuje bieg dla dzieci i młodzieży. Szczegóły na plakatach. W sobotę po wieczornej Mszy Św. o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie dla rodziców chłopców wyjeżdżających na oazę, którą organizuje ks. Paweł. * w przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na rzecz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. * W Parafii Mokrzyska w przyszłą niedzielę odpust ku czci Najświętszego Serca Jezusowego. 2. Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Szczepanowa, którzy włączyli się w przygotowanie ołtarzy na Procesję Bożego Ciała. Dziękujemy za liczny udział w tej procesji. Szczególnie dziękujemy tym, którzy nosili obrazy, chorągwie baldachim, dzieciom za sypanie kwiatów i dzwonienie, OSP za udział w procesji i utrzymanie porządku na drodze. Wszystkim Bóg zapłać. 4.Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały i ubierały kwiatami bazylikę. Pracowali: Sławomir Jamrożek, Jacek Caban, Irena Kazimierczyk, Agata Moneta, rodzina Prokop, Karolina Przybyło, Aleksandra Przybyło, Maria Zych, Sebastian Koczwara, Wiesława Lis. Bóg zapłać za waszą pracę. Rodziny sprzątające bazylikę złożyły ofiarę 260 zł. * W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa: Kądziołka, Ciuruś, Dąbrowa, Borowiec, Borowiec, Chudyba, Mazur, Bujak, Szczęch, Witek, Wolak, Chudyba, Dynak. 5.Informujemy, że z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności śp. Maria Pagacz z Mokrzysk lat 60. Informujemy także, że w piątek zmarł nasz rodak ks. prałat Józef Leśniowski, emerytowany proboszcz w parafii MB Anielskiej Dębicy. Msza Św. pogrzebowa odbędzie się w Poniedziałek o godz. 15.00. Organizujemy autokar dla chętnych, którzy pragnęliby uczestniczyć w ceremonii ostatniego pożegnania śp. Ks. Józefa. Wyjazd w poniedziałek o godz. 12.30 z parkingu przy bazylice. Zapisy w zakrystii tylko w dniu dzisiejszym. Ilość miejsc ograniczona. 6. Urząd Miejski w Brzesku informuje, że w dniu 12 czerwca 2010 roku tj. w sobotę, przeprowadzona zostanie w Szczepanowie zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Wszystkie odpady należy wystawić przy drodze do godz. 8.oo rano. Szczegółowe informacje na tablicach ogłoszeń. 7. Sołtys Wsi Szczepanów informuje mieszkańców, że w dniu 13.06 o godz. 17.00 w budynku remizy OSP w Szczepanowie odbędzie się Zebranie Wiejskie. Z uwagi na ważne tematy dot. m.in. budowy autostrady, odwodnienia na terenie wsi prosi o liczne przybycie. 8. Zachęcamy do nabycia Gościa Niedzielnego. 9. Informacja wójta gminy Borzęcin. 10. Komunikat Ks. bpa Ordynariusza Wiktora Skworca w związku z osuwiskiem w Kłodnem.

——-

Ogłoszenia duszpasterskie Uroczystość Trójcy Przenajświętszej 30. 05. 2010 r.

1. Przeżywamy dziś Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. O godz. 15.00 nabożeństwo majowe i Msza święta. Jutro zakończenie nabożeństw majowych. Dzisiejsze ofiary zbierane na tacę przez Caritas, przeznaczone są na pomoc tym, którzy zostali poszkodowani w czasie tegorocznej powodzi. 2. W tym tygodniu: w poniedziałek – święto Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny.we wtorek – o godz. 18.oo, rozpoczynamy w naszej bazylice nabożeństwa czerwcowe. Zachęcamy do licznego udziału w tym nabożeństwie ku czci Jezusowego Serca. 2.We wtorek obchodzimy Dzień Dziecka. Nie szczędźmy modlitwy naszym pociechom, które są przecież przyszłością rodzin, Narodu i Kościoła. Niech nie zabraknie – nie tylko dzisiaj! – czułych słów miłości i akceptacji. Czasami łatwo jest dawać, ale dawać siebie jest najtrudniej. Pamiętajmy o dzieciach, które są kochane za mało, o dzieciach niechcianych, które nie mają domu rodzinnego, nie doświadczyły czułości rodzicielskiej. Może są gdzieś w pobliżu i wystarczy drobny gest z naszej strony, aby także im przysporzyć odrobinę radości! * we wtorek – Parafialny Oddział Caritas, w godzinach od 16.oo do 18.oo w salce katechetycznej, będzie wydawał żywność dla osób potrzebujących. Przychodzący po żywność proszeni są o zabranie dowodów osobistych. 3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. * We wtorek, środę i piątek – od godz. 17.oo spowiedź przed uroczystością Bożego Ciała i I piątkiem miesiąca. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi świętej, aby w Uroczystość Bożego Ciała przyjąć Chrystusa do swoich serc. 4. W czwartek – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało). Msze św. w tym dniu według porządku niedzielnego. Nie będzie Mszy św. o godz. 1100. Po Mszy św. o godz. 9.30 wyruszy uroczysta procesja do czterech ołtarzy. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji z bazyliki na ulice naszej wioski. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, i będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i naszych rodzin. Udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem naszej wiary w Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Serdecznie więc zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej procesji. Zapraszamy dzieci pierwszokomunijne i dzieci młodsze do sypania kwiatów i chłopców do dzwonienia. Prosimy by przygotować obrazy, feretrony, sztandary. Straż Pożarną prosimy o niesienie baldachimu i sztandarów, oraz o zabezpieczenie drogi w czasie procesji. Prosimy by wcześniej przygotować ołtarze. Prosimy o to mieszkańców Szczepanowa z poszczególnych ulic: – Przy domu Państwa Rogóżów – mieszkańcy z ul. Przyszkolnej, Osiedle na Wzgórzu, Rynek Szczepanowski; – Przy domu Państwa Cybulskich /zd. Mularz/ – mieszkańcy ul. Łukowej, Długosza, Podlesie, Osiedle Widok, Pielgrzymów; – Przy domu Państwa Pałków – mieszkańcy z ul. Lubomirskiego, Ruchu Oporu, Świętego Stanisława, Źródlana; – Przy domu Państwa Kądziołków – mieszkańcy ul. Stojałowskiego, Łęckiej, Kosseckiego. Składka z Bożego Ciała jest przeznaczona na hospicja i wyznaczone cele charytatywne. Nieszpory Eucharystyczne i Msza św. popołudniowa w Oktawie Bożego Ciała – połączone z procesją będą o godzinie 1800. * w sobotę – wspomnienie św. Bonifacego bpa i męcz. * w sobotę – Komunia Św. w domach chorych będzie od godz. 8.00. 5. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Wodka Anna, Przybyło Józef i Michał, Przybyło Piotr, Gawenda Leszek, Pagacz Marta, Król Barbara, Cisak Renata. Bóg zapłać za waszą pracę. *W tym tygodniu prosimy kolejnych parafian ze Szczepanowa i Mokrzysk rodziny: Jamrożek, Caban, Kazimierczyk, Moneta, Prokop, Prokop, Przybyło, Przybyło, Zych, Marcinkiewicz, Koczwara, Pasula, Lis, Lis. 6. Ofiary na remont naszej bazyliki złożyli: 80 zł. – rodziny sprzątające bazylikę, Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do Złotej Księgi Ofiarodawców. 9. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego, który możemy nabyć u ministrantów przy bazylice.

—— Ogłoszenia duszpasterskie Niedziela Zesłania Ducha Świętego 23. 05. 2010 r.

1. Przeżywamy dziś Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Hymnem do Ducha Świętego rozpoczyna się dzisiaj liturgia Mszy św., aby wyprosić światło i moc Ducha Świętego dla każdego z nas. Dzisiaj kończy się czas wielkanocny i czas wypełnienia obowiązku przyjęcia Komunii św. wielkanocnej. W naszej parafii to dzień prymicji Księdza Łukasza Gładkiego. Uroczysta Msza św. prymicyjna połączona z procesją będzie o godz. 11.00. Zanośmy w intencjach Księdza Prymicjanta przed tron Boży swoje modlitwy, by wierny swemu powołaniu niósł Chrystusa dla ludzi, do których zostanie posłany. Po południu nabożeństwo majowe o godz. 15.oo i Msza święta. 2. Z okazji dzisiejszej uroczystości w parafii Okulice odpust ku czci Maryi Oblubienicy Ducha Św. Porządek uroczystości wywieszony jest w gablocie parafialnej. * Jutro Drugi dzień Zielonych Świąt – Święto NMP Matki Kościoła.Msze św. w naszej Bazylice wg. porządku niedzielnego. Po południu o godz.17.3o nabożeństwo majowe i Msza św. o godz. 18.oo, dla tych którzy musieli iść do pracy. 3. W tym tygodniu przeżywać będziemy: * w poniedziałek – dzień modlitw za Kościół w Chinach. * w środę – wspomnienie Świętego Filipa Nereusza, prezbitera * w środę, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Wszystkich zapraszamy na wspólną Eucharystię i modlitwę, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu. * W tym dniu przypada 80 rocznica konsekracji naszego kościoła. W duchu wdzięczności naszym ojcom za ten wspaniały „Dom Boży” przyjdźmy jak najliczniej na wspólną modlitwę. * w piątek – przypada rocznica śmierci Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia (1981 r.). * w sobotę – wspomnienie Św. Urszuli Ledóchowskiej. 4. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. 5. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Sambor Elżbieta, Filipowska Agata, Szatkowska Barbara, Mnich Teresa i Ewelina, Adamczyk Danuta, Przybyło Sławomir, Lubowiecki Kazimierz i Anna, Pasula Jadwiga i Natalia, Koczwara Tomasz, Węgrzyn Grażyna, Jandziś Katarzyna, Łękawski Julian, Duda Leszek i Sabina. Bóg zapłać za waszą pracę. * W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa: Kózka, Wodka, Wejman, Mamica, Przybyło, Przybyło, Dadej, Gawenda, Kózka, Pagacz, Król, Cisak. * Ofiarę 210 zł. na remont naszej Bazyliki złożyły rodziny sprzątające Bazylikę. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do „ Złotej Księgi Ofiarodawców”. 6. Urząd Gminy w Borzęcinie informuje, że właściciele gospodarstw, które ucierpiały z powodu powodzi mogą starać się o przyznanie preferencyjnych kredytów, lub innej formy pomocy (w przypadku uruchomienia Programu rządowego). Pomoc obejmuje zniszczone uprawy rolne, zapasy magazynowe straty w inwentarzu, uszkodzenia budynków gospodarczych, maszyn lub ciągników rolniczych. Wnioski dostępne są u sołtysów oraz w Urzędzie Gminy pokój 24. Wypełnione wnioski należy składać w terminie do 26 maja 2010 r. u sołtysów w poszczególnych sołectwach lub w Urzędzie Gminy. 7. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: + Stanisław Borowiec z Przyborowa, lat 76. Polecajmy jego duszę Miłosierdziu Bożemu. 8. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego, naszego Pasterza i innych czasopism religijnych.

——

Ogłoszenia duszpasterskie 7 Niedziela Wielkanocna 16. 05. 2010 Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

1. Dzisiaj o godz. 15.oo nabożeństwo majowe. Serdecznie zachęcamy do jeszcze liczniejszego udziału w tym nabożeństwie. W ciągu tygodnia nabożeństwo to jest odprawiane o godz. 18.oo. * Dzisiaj dzień imienin Księdza Biskupa Andrzeja Jeża. Polecajmy Jego osobę w naszych modlitwach wstawiennictwu Świętego Stanisława BM naszego Rodaka.

2. W tym tygodniu przeżywać będziemy: * We wtorek – przypadają 90. urodziny Sługi Bożego Jana Pawła II. * w piątek – przypada dzień imienin Pasterza diecezji Księdza Biskupa Wiktora Skworca. Zachęcamy do liczniejszego udziału w tym dniu we Mszy św. i nabożeństwie majowym, ofiarowanym w intencjach naszego Pasterza. * w piątek po nabożeństwie wieczornym w bazylice, odbędzie się spotkanie dla rodziców tych dziewcząt, które zapisały się u Księdza Mariusza na „Oazę” nad morzem. Decydujący się na wyjazd proszeni są o wpłatę II raty.

3. W najbliższą sobotę tj. 22 maja, o godz. 10.oo, w katedrze w Sosnowcu, nasz diakon, Łukasz Gładki z Mokrzysk, przyjmie Sakrament Kapłaństwa. W tym dniu, po południu o godz. 16.oo, Ksiądz Łukasz przybędzie do naszej Parafii. Powitanie Księdza Prymicjanta odbędzie się w Mokrzyskach przy GOSiR-e. Po powitaniu Ksiądz Prymicjant przyjedzie do Bazyliki, gdzie o godz. 17.oo odprawi nabożeństwo majowe. Po nabożeństwie przejedzie do domu rodzinnego w Mokrzyskach. W przyszłą niedzielę w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Ksiądz Łukasz w naszej Bazylice, odprawi Mszę Świętą prymicyjną o godz. 11.oo. Pół godziny wcześniej tj. o godz. 10.3o, Ksiądz Prymicjant w asyście Rodziców, Kapłanów i gości, przejdzie z plebanii do ołtarza polowego gdzie zostanie przywitany przez przedstawicieli Parafii. * W związku z uroczystościami prymicji, trzeba wspólnie podjąć pewne przygotowania. Dlatego bardzo proszę, aby zachować udekorowaną drogę z Mokrzysk do Bazyliki. Mieszkańców poszczególnych wiosek proszę, aby włączyły się w dekorację Parafii: * Łęki i Sterkowiec – przygotowują plac przy Bazylice, ołtarz polowy i plac przy ołtarzu * Przyborów i Wokowice – przygotowują Kaplicę Narodzenia, plac i ołtarz polowy, * Szczepanów – Mieszkańców ul. Św. Stanisława, Rynku, Pielgrzymów, Źródlanej, Lubomirskiego, Ruchu Oporu, Kosseckiego, prosimy o wykoszenie trawy wzdłuż przystrojonej drogi od ołtarza polowego do Kaplicy Narodzenia. * Mieszkańców z ul. Łukowej, Przyszkolnej, Łęckiej, Stojałowskiego, Podleśnej, Osiedle Widok, prosimy o udekorowanie drogi i wykoszenie trawy od bazyliki w kierunku MAY-MATU i ulicy Stojałowskiego. *Mokrzyska – dekorują drogę od domu rodzinnego księdza Prymicjanta do GOSiR-u i bramy powitalnej na krzyżówce;

Bardzo prosimy by każda rodzina włączyła się w te przygotowania. Jest to radość całej wspólnoty parafialnej, że z pośród nas wyszedł nowy kapłan. Nie liczmy, że ktoś inny uczyni to za nas. Radnych parafialnych prosimy by pokierowali tymi pracami. I jeszcze jedna prośba. Przy drogach są maszty z flagami i jest dekoracja. Gdyby wiatr przewrócił maszt lub dekorację, a znajduje się przy naszej posesji, czujmy się za nią odpowiedzialni, bo jest to przecież nasza własność.

4. Bardzo prosimy, aby nasze domy przystroić po przez wystawienie obrazu Świętego, lub podświetlenie, tak jak to robimy na czas odpustu i świąt Bożego Narodzenia.

5. W minioną niedzielę zakończyliśmy tegoroczne uroczystości odpustowe. Jeszcze raz serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy włączyli się w ich przygotowanie. Dziękuję: *Parafianom: z Łęk, Mokrzysk, Przyborowa, Sterkowca, Szczepanowa i Wokowic – za uporządkowanie i dekorację wyznaczonych miejsc. * Radnym parafialnym za pokierowanie tymi pracami. * Policji z Brzeska oraz OSP z naszych jednostek, za troskę o nasze bezpieczeństwo oraz utrzymanie porządku na drogach w czasie procesji i parkingach. * Tym, którzy w czasie procesji nieśli: – Relikwie Świętego Stanisława, Relikwie Świętych i Błogosławionych z Diecezji, obrazy, feretrony, sztandary. * Chórowi Sanktuaryjnemu,który ubogacał swoim śpiewem liturgię. * LSO oraz tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniach i przebiegu uroczystości składam serdeczny Bóg zapłać.

5. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę.

*Pracowali: Kargol Czesław, Kargol Maria, Pałka Ewa i Dominik, Polak Elżbieta i Justyna, Mamica Teresa, Mamica Czesław i Konrad, Pacura Barbara, Gdowska Maria, Starsiak Janina, Góra Danuta, Katarzyna i Michał, Tryba Piotr, Hanusiak Agata, Szuba Józefa, Zielińska Iwona, Dudek Alicja. Bóg zapłać za wykonaną pracę.

* W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny: Sambor, Filipowska, Szatkowska, Adamczyk, Mnich, Fundalski, Łękawski, Przybyło, Lubowiecki, Pasula, Koczwara, Węgrzyn, Jandziś, Łękawski, Duda.

6. Ofiary na remont naszej Bazyliki złożyły: 250 zł. rodziny sprzątające Bazylikę, Bóg zapłać!

7. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności: śp. Zofia Latocha, z Łęk lat 81. Polecajmy Jej duszę Bożemu Miłosierdziu.

8. Urząd Gminy Borzęcin informuje, że w dniu 19 maja tj. środa, będzie zbiórka odpadów wielkogabarytowych w Łękach i Przyborowie. Odpady należy wystawić do godz. 9.oo.

9. Zakład Kominiarski zawiadamia, że w dniach od 17 – 22 maja, w Szczepanowie, Sterkowcu, Wokowicach i Łękach, będą czyszczone i sprawdzane przewody kominowe.

10. Sołtysi wsi, Szczepanów i Wokowic informują, że jeszcze jutro można wpłacać II ratę podatku. Szczegóły na tablicach ogłoszeń.

11. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego, naszego Pasterza i innych czasopism katolickich.

——

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

6 NIEDZIELA WIELKANOCY 09. 05. 2010

1. Przeżywamy ostatni dzień Wielkiego Odpustu ku czci św. Stanisława BM.

2. Nabożeństwa majowe codziennie o godz. 18.oo. Zachęcamy do licznego udziału.

3. Jutro rozpoczynamy dni modlitw o urodzaje – dawne Dni Krzyżowe przed Wniebowstąpieniem.

4. Informujemy Parafian, że uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego została przeniesiona z czwartku na przyszłą niedzielę tj. 16.maja.

* Spotkanie DSM we wtorek o godz. 16.3o.

* W czwartek wspomnienie MB Fatimskiej. Z tej okazji o godz. 19.oo w Wokowicach Msza Święta i modlitwa różańcowa.

* w piątek – Święto Świętego Macieja Apostoła. W tym dniu rozpoczynamy Nowennę do Ducha Świętego, przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

5. Dziękujemy tym rodzinom, które porządkowały bazylikę. Pracowali: Lach Stefania, Łączka Łucja, Hebda Gertruda i Rafał, Tomasik Zofia, Tomasik Monika, Bolek Renata, Magdalena, Ilona, Bartłomiej, Aleksandrowicz Jadwiga, Bolek Stanisława, Smulska Renata i Konrad, Kądziołka Maria, Przybyło Anna, Wyczesany Danuta. Bóg zapłać.

* W tym tygodniu prosimy o to rodziny ze Szczepanowa; Kargol, Pałka, Polak, Bober, Mamica, Mamica, Pacura, Góra, Pluszewski, Tryba, Szatkowski, Hanusiak, Szuba, Zielińska, Dudek.

* Ofiary na remont Bazyliki złożyły: Rodziny sprzątające bazylikę 270 zł., 100 zł. pewna osoba Mokrzysk. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie i te co miesięczne, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

6. Sołtys wsi Mokrzyska informuje, że w przyszłą sobotę odbędzie się Zebranie Wiejskie.Szczegóły na tablicach ogłoszeń.

7. Sołtys wsi Sterkowiec informuje, że podatek będzie można wpłacić 11, 12 i 13 maja.Szczegóły na tablicach ogłoszeń.

8. Sołtys Łęk informuje, że podatek rolny będzie pobierany od 1 – 1 .05. w godz. od 9.oo – 17.oo.

9. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszły do wieczności:

– śp. Maria Misina z Łęk, lat 87.; Teresa Sądel z Wokowic, lat 82; oraz Rozalia Zachara. Pogrzeb we wtorek o godz. 14.oo.

– Genowefa Kuczek ze Sterkowca, lat 87. Pogrzeb we wtorek o godz. 15.oo.

Polecajmy ich dusze Bożemu Miłosierdziu.

—–

Ogłoszenia duszpasterskie5 Niedziela Wielkanocna 02. 05. 2010 r.

1. Dzisiaj w naszej parafii, rozpoczynamy tygodniowy odpust ku czci Świętego Stanisława BM. pod hasłem: „Święty Stanisław – wierny Kapłan i świadek miłości”. Hasło to nawiązuje do Roku liturgicznego i Roku Kapłańskiego jaki przeżywamy.

Szczegółowy Plan Odpustu zamieszczony jest na afiszach.

Plan odpustu na dzisiejszą niedzielę oraz poszczególne dni:

NIEDZIELA – 02 maja 2010 r.

Msze św. w Bazylice – godz. 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, 15.3o.

Godz. 11.oo

– Uroczysta suma pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Styrny Ordynariusza Diecezji Elbląskiej

– Procesja Eucharystyczna

Godz. 15.oo

– Nabożeństwo majowe

Godz. 15.3o

– Msza św. w Bazylice

Godz. 19.oo

– Msza Święta przy Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława BM

PONIEDZIAŁEK – 03 MAJA 2010 R.

UROCZYSTOŚĆ MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Msze św. w Bazylice; 6.3o, 8.oo, 9.3o,11.oo, 15.3o, 19.oo

Godz. 11.oo

– I Komunia święta

Godz. 15.oo

– Nabożeństwo majowe

Godz. 15.3o i 19.oo

– Msze Święte w Bazylice

WTOREK – 4 MAJA 2010 R.

DZIEŃ CHORYCH – DZIEŃ SENIORA – CARITAS PARAFIALNY

Msze św. w Bazylice – godz. 8.oo, 11.oo

Godz. 10.oo

– Spotkanie Członków Caritasu z dekanatu Szczepanów

Godz. 11.oo

– Msza św. z udzieleniem sakramentu chorych i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na sposób Lourdes

Po południu: DZIEŃ RODZIN – JUBILEUSZE MAŁŻEŃSKIE 2010r.

10. ROCZNIA POWSTANIA SRK W NASZEJ PARAFII

Godz. 17.3o

– Nabożeństwo majowe

Godz. 18.oo

– Msza Święta z udziałem Pielgrzymów oraz małżonków obchodzących w tym roku jubileusze: 50 lecia – 1960 r., 25 lecia – 1985 r., 10 lecia – 2000 r. i 1. rocznicę ślubu z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich

Zapraszamy:

– Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, Ruch Światło – Życie, Młodzież z Grup Modlitewnych i Apostolskich, KSM, uczestników Diecezjalnej Pielgrzymki na Jasną Górę – Parafię św. Bartłomieja Apostoła w Porębie Spytkowskiej, Parafię św. Marcina Biskupa w Gnojniku.

ŚRODA – 5 MAJA 2010 R.

Msze św. w Bazylice – godz. 8.oo, 11.oo

Po południu;

SŁUŻBY MUNDUROWE POWIATU BRZESKIEGO:

POLICJA, PSP, OSP, KOLEJARZE, GÓRNICY KOPALNI GAZU

Godz. 17.3o

– Nabożeństwo majowe

Godz. 18.oo

– Msza św. z udziałem Pielgrzymów

Zapraszamy:

Parafię św. Prokopa Op. w Jadownikach, Parafię Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu, Parafię Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Jasieniu, Parafię NSPJ w Biadolinach.

CZWARTEK – 6 MAJA 2010 R.

DZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE I ZAKONNE

Msze św. w Bazylice – godz. 8.oo, 11.oo

Po południu:

Godz. 17.3o

– Nabożeństwo majowe z Nowenną do Św. Stanisława BM

Godz. 18. oo

– Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wiesława Lechowicza z udziałem Pielgrzymów oraz Księży wyświęconych w 1978 r., 2007 i innych.

Zapraszamy:

– Siostry zakonne z sąsiednich dekanatów

– Parafię Św. Jakuba w Brzesku oraz Siostry zakonne

– Parafię MB Częstochowskiej w Brzesku – Słotwiny

– Porąbka Uszewska

PIĄTEK – 7 MAJA 2010 R. – DZIEŃ MŁODZIEŻY

Msze święte w Bazylice o godz. – 8.oo, 11.oo

Godzina 11.oo

– Msza święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Władysława Bobowskiego Pielgrzymka młodzieży bierzmowanej ze szkół im. Sługi Bożego Jana Pawła II z Diecezji Tarnowskiej, Zespół Szkół Katolickich z Nowego Sącza, Szkoła Katolicka w Brzesku, Diecezjalna Rodzina Szkół im. Świętych i Błogosławionych.

Po południu:

Godz. 17.3o

– Nabożeństwo majowe

Godz. 18.oo

– Msza Św. z udziałem Pielgrzymów

Zapraszamy:

– Parafię Miłosierdzia Bożego w Brzesku

SOBOTA – 8 maja 2010 r. – UROCZYSTOŚĆ LITURGICZNA ŚWIĘTEGO STANISŁAWA BM GŁÓWNA UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA

Godz. 6.3o i 8.oo

– Msza św. w Bazylice

Śpiew – Dziewczęcy Chór Katedralny „PUELLAE ORANTES”

Godz. 10.oo

– Procesja z Relikwiami Świętego Stanisława BM oraz Świętych i Błogosławionych z naszej Diecezji, którą poprowadzi Ksiądz Biskup dr Andrzej Jeż, z miejsca narodzin Świętego do Bazyliki

Godz. 11.oo

– Uroczysta suma odpustowa w Bazylice pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza Wiktora Skworca, Księdza Biskupa Andrzeja Jeża, z udziałem Kapituł: Tarnowskiej, Kolegiaty Sądeckiej i Bocheńskiej, Księży Profesorów, Księży którzy pracowali w Szczepanowie, Księży z Diecezji i Gości

Msza święta z udziałem Pielgrzymów:

Zapraszamy:

Alumnów WSD w Tarnowie, Pielgrzymów z Diecezji i Parafii Św. Stanisława BM, Siostry zakonne, Samorządowców, Małopolską Szkołę Wyższą w Brzesku, Nauczycieli i Wychowawców, Katechetów świeckich, Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, Cech Rzemiosł Różnych, Liturgiczną Służbę Ołtarza, Lektorów i Ministrantów, DSM, PDMD, Grupy Kolędnicze, Parafie z Dekanatu Szczepanowskiego : Bielcza, Borzęcin Dolny, Borzęcin Górny, Bucze, Maszkienice, Mokrzyska, Przyborów, Rudy Rysie.

Po południu:

Godz. – 15.oo

– Nabożeństwo majowe

Godz. – 15.3o

– Msza św. w Bazylice

Godz. – 19.oo

– Msza Święta przy Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława BM

NIEDZIELA – 09 maja 2009 r.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ODPUSTU

Msze św. w Bazylice – godz. 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, 15.3o, 19.oo

Godz. 11.oo

– Uroczysta suma – Księża obchodzący 50 – lecie Kapłaństwa

– Rocznica I Komunii Świętej

Godz. 15.oo

– Nabożeństwo majowe

Godz. 15.3o

– Msza Święta

Godz. 19.oo

– Msza Święta przy Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława BM

2. W czasie uroczystości odpustowych, dzieci pierwszokomunijne przeżywać będą tzw. biały tydzień. Rodziców prosimy, by brały udział w nabożeństwach majowych o godz. 17.3o i Mszy Św., a w sobotę i niedzielę na Mszy św. o godz. 11.oo.

3. Dziękujemy Parafianom z poszczególnych wiosek za przystrojenie Parafii na czas Odpustu oraz rodzicom dzieci pierwszokomunijnych za posprzątanie bazyliki.

Bóg zapłać! – rodzinie Państwa Chudyba z Przyborowa, za ofiarowany zegar do naszej Bazyliki.

4. W tym tygodniu, prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa o posprzątanie Bazyliki; Lach, Łączka, Tomasik, Tomasik, Bolek, Aleksandrowicz, Bolek, Smulski, Kądziołka, Przybyło, Wyczesany. Prosimy, aby to uczynić w piątek po wieczornym nabożeństwie.

5. Informujemy Parafian, że z naszej wspólnoty odszedł do wieczności śp. Pluszewski Stanisław Przyborowa, lat 76. Polecajmy jej duszę Bożemu Miłosierdziu.

6. Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Brzesku przy współpracy Ośrodków Zdrowia organizuje akcję szczepień przeciwko meningokokom, szczepieniami objęte są dzieci urodzone w 1994 i 1995 roku.

7. Zachęcamy do nabycia okolicznościowego „Pasterza” wydanego z racji „Roku Kapłańskiego”

—–

Ogłoszenia duszpasterskie4 Niedziela Wielkanocy 25. 04. 2010

1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania.Rozpoczyna się też Tydzień Modlitw o Powołania. Podczas tego Tygodnia szczególnie będziemy prosić o powołania kapłańskie i zakonne z naszej wspólnoty parafialnej. Być może w młodych sercach naszych parafian daje się dosłyszeć głos Bożego wołania: „Pójdź za mną”!Będziemy więc prosić i Maryję, i świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby powołania, budzące się w naszej parafii i na polskiej ziemi, były naprawdę godne i święte. W dniu dzisiejszym w naszej diecezji obchodzimy Niedzielę Kapłańską. Ofiary składane na tacę, przeznaczone są na Seminarium Duchowne w Tarnowie.

* O godz. 15.oo – Nieszpory i Msza Święta, a po Mszy Świętej spotkanie SRK.

2. W tygodniu przeżywać będziemy:

we wtorek– na Mszę Świętą o godz. 18.oo, zapraszamy dzieci I Komunijne i ich rodziców.

w środę – Nowenna do MBNP o godz.18.oo

w czwartek – przypada święto Św. Katarzyny Sieneńskiej – patronki Europy.

3. Każdego roku 29 kwietnia przypada „Dzień Pamięci Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego”. Z racji Roku Kapłańskiego a więc w czwartek, będziemy w szczególny sposób pamiętać o kapłanach, osobach konsekrowanych, alumnach seminariów duchownych, dając w ten sposób wyraz pamięci o ogromie cierpień i ofiar którzy zginęli zamęczeni w obozach koncentracyjnych, zamordowani w aresztach Gestapo i NKWD, rozstrzelani w lasach. Ich świadectwo wiary, patriotyzmu i człowieczeństwa niesie ze sobą ogromną wartość.

O godz. 18.oo będzie uroczysta celebra wszystkich Księży z Dekanatu w czasie której wspominać będziemy tych, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani. Bardzo gorąco i serdecznie zapraszamy wiernych na wspólną modlitwę. Zapraszamy też młodzież która przyjęła Sakrament Bierzmowania.

w piątek – rozpoczynamy nabożeństwa majowe. W naszej bazylice nabożeństwa majowe będzie codziennie o godz. 18.oo. Zapraszamy do licznego udziału (szczególnie dzieci i młodzież), zachęcamy także do odprawiania tych nabożeństw przy figurach. Bardzo prosimy by przyozdobić wszystkie figury i krzyże przydrożne.

* W piątek od godz. 16.oo, będzie spowiedź dla rodziców oraz rodziców chrzestnych i rodzeństwa tych dzieci, które w poniedziałek, czyli 3 maja przyjmą I Komunię Świętą. Spowiedzi w sobotę nie będzie, ponieważ wszyscy Księża z Diecezji z racji Roku Kapłańskiego, udają się na Ogólnopolską Pielgrzymkę Kapłanów na Jasną Górę. Dlatego spowiedź dla dzieci, które przystąpią do I Komunii Świętej, będzie w niedzielę o godz. 17.oo.

W tym tygodniu kapłani udadzą się do chorych z Komunią Świętą; * w piątek;

– Ks. Mariusz od godz. 12. 3o

– Ks. Paweł od godz. 13.3o

* w sobotę – Ks. Kazimierz od godz. 8.oo rano.

4. W tym tygodniu przeżywać będziemy I sobotę miesiąca maja.

5. W przyszłą niedzielę, tj. 2 maja, rozpoczynamy Tygodniowy Odpust ku czci Św. Stanisława BM. pod hasłem: „Święty Stanisław – wierny Kapłan i świadek miłości”. Hasło to nawiązuje do Roku liturgicznego i Roku Kapłańskiego jaki przeżywamy. Szczegółowy Plan Odpustu zamieszczony jest na afiszach.

Plan odpustu na niedzielę 2 maja 2010 r.

Msze św. w Bazylice – godz. 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo, 15.3o.

Godz. 11.oo – Uroczysta suma pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Styrny naszego Rodaka, Ordynariusza Diecezji Elbląskiej. Na zakończenie Mszy Świętej – Procesja Eucharystyczna.

Godz. 15.oo – Nabożeństwo majowe

Godz. 15.3o – Msza Święta

Godz. 19.oo – Msza Św. przy Kaplicy Narodzenia Świętego Stanisława.

* W związku z uroczystościami odpustowymi trzeba wspólnie podjąć pewne przygotowania. Bardzo proszę, aby mieszkańcy poszczególnych wiosek włączyły się w dekorację Parafii:

* Łęki – przygotowują plac przy Bazylice, ołtarz polowy i plac uroczystości;

* Przyborów – przygotowuje Kaplicę Narodzenia, ołtarz polowy, plac kościoła na cmentarzu;

* Szczepanów – mieszkańców ul. Św. Stanisława, Rynku, Pielgrzymów, Źródlanej, Lubomirskiego, Ruchu Oporu, Kosseckiego, prosimy o przystrojenie drogi od ołtarza polowego do Kaplicy Narodzenia.

Ponadto mieszkańców z ul. Łukowej, Przyszkolnej, Łęckiej, Stojałowskiego Podleśnej, Osiedle Widok, prosimy o udekorowanie drogi od bazyliki w kierunku MAY MATU i ulicy Stojałowskiego.

*Mokrzyska – Od Kaplicy Narodzenia do bramy powitalnej na krzyżówce;

*Sterkowiec – Od bramy powitalnej do granicy Szczepanowa;

*Wokowice – Od bramy powitalnej część drogi w kierunku Szczepanowa;

Bardzo prosimy by każda rodzina włączyła się w te przygotowania. Nie liczmy, że ktoś inny uczyni to za nas. Radnych parafialnych prosimy by pokierowali tymi pracami.I jeszcze jedna prośba. Przy drogach będzie dekoracja oraz maszty z flagami. Gdyby wiatr przewrócił maszt czy dekorację, a znajduje się to przy naszej posesji, starajmy się je postawić na nowo. Czujmy się za nie odpowiedzialni, bo jest to przecież nasza własność.

6. Bardzo proszę by każdy dom przystroić na czas odpustu przez wystawienie obrazu Świętego, czy też podświetlenie tak jak to czynimy na święta Bożego Narodzenia.

7. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały i ubierały kwiatami bazylikę. Pracowali: Tomczyk Zofia, Piwowarczyk Anna, Bujak Helena, Borowiec Renata i Patrycja, Dziedzic Krystyna, Reczek Renata, Kozub Władysław, Dumara Joanna i Tomasz, Kądziołka Otylia, Wilk Jolanta i Dominika, Wilk Ewa Dagmara, Dziegiecka Joanna, Katarzyna i Maciej, Bujak Stanisława. Bóg zapłać za wykonaną pracę.

* W tym tygodniu prosimy o to rodziców dzieci, które przystąpią do I Spowiedzi i Komunii świętej.

8. Ofiary na remont naszej bazyliki złożyli: 260 zł., rodziny sprzątające bazylikę , 1000 zł., pewna rodzina z Mokrzysk, 110 zł. Róża Św. Zofii zel. Maria Wójcik, 50 zł. pewna osoba. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do Złotej Księgi Ofiarodawców.

—–

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIETRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY – 18 kwietnia 2010

1. Cały naród pogrążony jest w żałobie po tragedii jaka wydarzyła się w sobotę, 10 kwietnia 2010, o godz. 8.56. W katastrofie samolotu w Smoleńsku w Rosji zginęło 96 osób. Wśród nich prezydent Polski Profesor Lech Kaczyński z małżonką i najważniejsze osoby w państwie. Najwyżsi rangą urzędnicy, politycy, duchowni oraz wojskowi lecieli do Katynia na obchody 70. rocznicy wymordowania polskich oficerów przez NKWD. W związku z katastrofą w Smoleńsku, w kraju trwa żałoba narodowa. W dniu dzisiejszym na Wawelu, odbędą się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej. Zachęcamy do trwania na modlitwie za dusze tych którzy odeszli, i zapalenia znicza przy pomniku Jana Pawła Wielkiego. O godz. 8.oo – zostanie odprawiona Msza Św. za zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marię żonę oraz wszystkie ofiary katastrofy samolotowej.

2. W środę – na godz. 18.oo na Mszę św. Nowennę do MB Nieustającej Pomocy zapraszamy rodziców z dziećmi, które w tym roku przystąpią do I Komunii św.

3. W czwartek – o godz. 18.oo Nowenna do Świętego Stanisława BM.

4. W piątek przypada Uroczystość Św. Wojciecha głównego Patrona Polski.

5. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowały Rodziny : Kania, Łagowski, Kubala, Żurek, Chudyba, Seidler, Brzeziński, Kwinta, Kwinta, Łoboda. Bóg zapłać.

* W tym tygodniu prosimy o kolejne rodziny ze Szczepanowa: Misina, Tomczyk, Piwowarski, Bujak, Borowiec, Górka, Kukurowska, Dziedzic, Reczek, Kozub, Dumara, Kądziołka, Wilk, Wilk.

6. Ofiary na potrzeby naszej bazyliki złożyły: Rodziny sprzątające bazylikę 260 złotych, Róża Św. Małgorzaty zel. Anna Kania – 150 złotych. Pewna osoba z Mokrzysk – 100 złotych. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do Złotej Księgi Ofiarodawców.

7. Sołtys Wsi Wokowice ogłasza, że zebranie wiejskie z udziałem Burmistrza Brzeska pana Grzegorza Wawryki, odbędzie się w czwartek 22 kwietnia o godz. 18.oo w Domu Srażaka.

8. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Maria Pasierb z Mokrzysk lat 80, matka Księdza Adama. Polecajmy jej duszę Bożemu Miłosierdziu

====

Ogłoszenia duszpasterskie2 Niedziela Wielkanocna 11. 04. 2010

1. Przeżywając Niedzielę Miłosierdzia Bożego, cały naród pogrążony jest w żałobie po śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego małżonki oraz całej delegacji rządowej i parlamentarnej. Łączymy się w bólu z rodzinami tych którzy zginęli. Zachęcamy do trwania na modlitwie, za dusze, tych którzy odeszli i zapalenia znicza przy pomniku Jana Pawła Wielkiego.

W dniu wczorajszym wszyscy kapłani z dekanatu, Księża Goście i Rodacy pod przewodnictwem Księdza Biskupa sprawowaliśmy Najświętszą Ofiarę.

Informuję, że w najbliższą niedzielę, na zakończenie narodowej żałoby o godz. 8.oo rano zostanie odprawiona Msza Św. za zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marię żonę i wszystkie ofiary katastrofy samolotowej.

Dziś przypada 931. Rocznica męczeńskiej śmierci Św. Stanisława BM. W tym szczególnym dniu w naszej wspólnocie parafialnej trwa wizytacja kanoniczną którą przeprowadza Ksiądz Biskup dr Andrzej Jeż. Jeszcze raz bardzo serdecznie witamy Księdza Biskupa w Grodzie Świętego Stanisława.

8.oo – Msza św. z udziałem młodzieży szkół średnich, pracującej i studentów.

9.oo – Spotkanie Księdza Biskupa w Domu Pielgrzyma z; Radą Parafialną i Gospodarczą, Chórzystami, z członkami Caritasu, Stowarzyszeniem Krzewienia Kultu Św. Stanisława BM, KSW, Nauczycielami, SRK, Redakcją „Pasterza”.

9.3o – Msza św. pontyfikalna z udziałem Rodziców, dorosłych i innych.

11.oo – Msza św. z udziałem młodych małżeństw z dziećmi, matek oczekujących potomstwa, a także dzieci przedszkolnych i szkolnych.

Po Mszy świętej spotkanie w Bazylice z; Zespołem Oremus, PDMD, DSM, Oddziałem Caritasu szkolnego.

Zakończenie wizytacji – pożegnanie Księdza Biskupa.

15.oo – Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

15.3o – Msza Św.

* W tym tygodniu przypada 40 rocznica śmierci Ks. Władysława Mędrali. Zapraszamy do licznego udziału we Mszy sprawowanej za Jego duszę piątek o 6.3o.

* Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Wojtusik Wacław, Wszołek Małgorzata, Pabian Julia, Witek Stanisław, Brożek Anna, Brożek Małgorzata, Król Aleksandra i Klaudia, Cisak Maria, Karaś Katarzyna, Wąsik Bogumiła, Fladro Jolanta i Magdalena, Flądro Magdalena, Dudzik Kazimierz, Dudzik Barbara, Dudzik Aleksandra, Kądziołka Maria, Pasula Jakub. Bóg zapłać.

* W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa; Kania, Łagowski, Kubala, Urbaś, Dziegiecki, Żurek, Seidler, Radoń, Brzeziński, Bujak, Kwinta, Kwinta, Łoboda.

3. Ofiary na remont bazyliki złożyli: rodziny sprzątające bazylikę 174 złote

Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie.

4. Informujemy, że pielgrzymka na Litwę została odwołana.

5. Pan Burmistrz Brzeska odwołuje Zebranie Wiejskie, które miało się dziś odbyć w Szczepanowie.

——

PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY 5. kwietnia 2010 r.

1. Dzisiaj drugi dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocny. Liturgiczny okres Wielkanocy będzie trwał aż do Zesłania Ducha Świętego – Zielonych Świąt. Ten pierwszy tydzień Wielkanocy, a zwłaszcza jego pierwszy dzień, mają bardzo uroczysty charakter, do tego stopnia, że nie obchodzimy w tym czasie żadnych innych uroczystości. W ten sposób Kościół podkreśla fundamentalne znaczenie Zmartwychwstania Chrystusa dla chrześcijaństwa. Cieszmy się więc i radujmy największym cudem Pana Jezusa, który na powrót otwiera nam bramy Nieba.

Baczmy jednak, aby formy tej radości i kultura naszej zabawy, zwłaszcza w ten lany poniedziałek, były godne i roztropne.

2. Jak już zapowiedziano, dziś w kościołach całej Polski modlitewnie i materialnie wspieramy Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie – Filia Tarnów.

3. Liturgia najbliższych dni zaprasza nas na spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem. Nie żałujmy czasu na Eucharystię, która jest ciągle tą samą Paschalną Ofiarą Chrystusa. Dlatego apelujemy do trwania w łasce uświęcającej i bardzo serdecznie zapraszamy do liczniejszego udziału w nabożeństwach Oktawy Zmartwychwstania.

4. W tygodniu codziennie o godz. 18.oo Nowenna do Ducha Świętego przed uroczystością przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Obecność kandydatów na Nowennie jest obowiązkowa.

5. W środę po Mszy św. wieczornej odbędzie się spotkanie Rady Parafialnej.

6. W najbliższy piątek ze względu na oktawę Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

7. Jak już informowaliśmy, w najbliższą sobotę rozpocznie się wizytacja kanoniczna naszej parafii przez Księdza Biskupa dra Andrzeja Jeża.

Biskup diecezjalny, zgodnie z przepisami Kan. 396 – 398 KPK, ma obowiązek wizytować systematycznie parafie swojej diecezji. Obowiązek ten spełnia przy pomocy biskupów pomocniczych. Biskup spotyka się z ludem Bożym nie tylko jako administrator, ale przede wszystkim jako zwiastun i nauczyciel słowa Bożego oraz pasterz swojej owczarni, Wizytacja jest czynnością apostolską i swoistym znakiem łaski oraz działania Ducha Świętego. /por. Ef 166/.

Wizytacji kanonicznej biskupa podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego. Do tej szczególnej wizyty Księdza Biskupa w parafii, przygotowaliśmy się przez Rekolekcje Wielkopostne oraz wspólną modlitwę w intencjach Księdza biskupa wizytatora. Przyjęcie biskupa wizytującego powinno mieć szczególnie uroczysty charakter. Powinna w nim wziąć udział cała parafia dając wyraz wiary i miłości do swego Pasterza. Biskup w czasie wizytacji kanonicznej, celebruje nabożeństwa i głosi słowo Boże, udziela sakramentów świętych, błogosławi dzieci, odwiedza chorych, spotyka się z różnymi grupami wiernych działającymi przy parafii. Wizytacja biskupia kończy się uroczystą Mszą św., w czasie której głosi podsumowujące kazanie, udziela błogosławieństwa i modli się z ludem za zmarłych. W uroczystości pożegnalnej powinna wziąć udział cała parafia, by podziękować Bogu za łaski, a biskupowi za pasterską posługę.

Po wizytacji biskup sporządza dekret powizytacyjny. Proboszcz powinien utrwalać owoce wizytacji, realizować polecenia powizytacyjne i często przypominać parafianom wskazania biskupa wizytatora. A więc, do wizytacji Ks. Biskupa powinna się przygotować cała parafia również zewnętrznie. Dlatego bardzo proszę, aby udekorować swoje domy obrazami tak jak to czynimy na czas odpustu. Rodziców młodzieży bierzmowanej prosimy o przystrojenie placu przy Bazylice .

Program wizytacji kanonicznej parafii p.w. św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie w dniach 10 i 11. kwietnia 2010 roku.Sobota 10.04.2010 r.

14.3o – odwiedziny chorych.

15.oo – odwiedziny rodziny kapłańskiej.

15.30 – odwiedziny rodziny wielodzietnej.

16.15 – nawiedzenie cmentarza.

17.00 – Uroczyste rozpoczęcie wizytacji;

– przywitanie Ks. Biskupa przed Bazyliką

– procesyjne wprowadzenie Ks. Biskupa do Bazyliki, modlitwa przed Najśw. Sakr.

– odsłonięcie Obrazu Św. Stanisława BM

– Powitanie Ks. Biskupa przez Rodziców bierzmowanych

– Sprawozdanie Ks. Proboszcza

17.3o

– Msza św. połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

– Po Mszy Świętej w Bazylice spotkanie z; LSO i Młodzieżą z Grupy Apostolskiej 19.oo

– Spotkanie na plebanii z Księżmi z Dekanatu Szczepanowskiego, Księżmi Rodakami, Gośćmi, Siostrami zakonnymi Rodaczkami.

– Po kolacji – podpisanie ksiąg w kancelarii parafialnej.

– spotkania z Księżmi pracującymi na parafii.

Niedziela: 11.04. 2010 r. – / 931. Rocznica męczeńskiej śmierci Św. Stanisława BM/.

6.3o – Msza św. z udziałem członków Róż Żywego Różańca.

– Po Mszy Świętej – spotkanie na plebanii z; Kościelnym, Organistą, Kucharką, oraz Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii Świętej.

8.oo – Msza św. z udziałem młodzieży szkół średnich, pracującej i studentów.

9.oo – Spotkanie Księdza Biskupa w Domu Pielgrzyma z; Radą Parafialną i Gospodarczą,Chórzystami,z członkami Caritasu, Stowarzyszeniem Krzewienia Kultu Św. Stanisława BM, KSW, Nauczycielami, SRK, Redakcją „Pasterza”.

9.3o – Msza św. pontyfikalna z udziałem Rodziców, dorosłych oraz innych wiernych. 11.oo – Msza św. z udziałem młodych małżeństw z dziećmi, matek oczekujących potomstwa, a także dzieci przedszkolnych i szkolnych.

Po Mszy świętej spotkanie w Bazylice z Zespołem Oremus, PDMD, DSM,Oddziałem Caritasu szkolnego. Zakończenie wizytacji – pożegnanie Księdza Biskupa.

15.oo – Nieszpory. 15.3o – Msza Św.

8. W najbliższą niedziela, kończącą oktawę Wielkanocy, przypada 931. Rocznica męczeńskiej śmierci Św. Stanisława BM. Jest to również Niedziela Miłosierdzia Bożego. W tym dniu obchodzimy Diecezjalny Dzień „Caritas”. Jej sercem, oprócz Eucharystii, będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Dobrym przygotowaniem do tej niedzieli będzie codzienne odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego przed poranną i wieczorną Mszą świętą.

9. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały i ubierały kwiatami bazylikę. Pracowali: Lachowska Małgorzata, Urbańska Maria, Kołodziej Anna i Katarzyna, Wójcik Benigna, Żurek Kazimierz, Wąsik Agata, Cebula Teresa, Duch Leszek, Tybon Katarzyna i Dorota, Ca bała Oskar, Kądziołka Alicja, Konrad i Wioletta, Wesołowska Bernadeta, Palej Barbara, Borowiec Aleksandra i Elżbieta, Pacura Paulina, Jadwiga i Agnieszka. Bóg zapłać za waszą pracę.

* W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa: Wszołek, Szerłomski, Pabian, Witek, Brożek, Król, Cisak, Wąsik, Flądro, Flądro, Dudzik, Dudzik, Dudzik, Kądziołka, Pasula.

10. Ofiary na renowację naszej bazyliki złożyły : 300 zł. – rodziny sprzątające bazylikę, 100 zł. Róża Św. Rozalii, 150 – wdzięczne małżeństwo. Bóg zapłać za wasze ofiary, wszystkie wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

11. Bardzo serdecznie jeszcze raz dziękujemy parafianom z Wokowic oraz młodzieży z Grupy Apostolskiej za przygotowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego,

* Swoje podziękowania kierujemy w stronę Druhów OSP z poszczególnych wiosek naszej parafii oraz Wojom Św. Stanisław, za zorganizowanie warty przy Grobie Pańskim i liczny udział w Rezurekcji.

* Dziękujemy Chórowi Sanktuaryjnemu za ubogacanie swoim pięknym śpiewem liturgii Triduum Paschalnego.

12. Klub Seniora w Mokrzyskach serdecznie zaprasza Emerytów i Rencistów na spotkanie wielkanocne do GOSIR-u w Mokrzyskach, w dniu 08. kwietnia tj. w najbliższy czwartek na godz.17.oo.

13. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę na Litwę w dniach 16 – 18 kwietnia.Zapisy w zakrystii.

14. Sołtys wsi Szczepanów zaprasza mieszkańców na „Zebranie Wiejskie”zudziałem Burmistrza Brzeska pana Grzegorza Wawryki i innych zaproszonych gości, które odbędzie się w najbliższą niedziele tj. 11. Kwietnia o o godz. 17.oo w budynku OSP.

—–

VI Niedziela Wielkiego Postu

Niedziela Palmowa 28. 03. 2010 r.

1. W naszej wspólnocie parafialnej przeżywamy Rekolekcje wielkopostne, które prowadzi Ks. dr Marek Kluz, Profesor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie – Wydział Teologiczny – Sekcja w Tarnowie. Bardzo serdecznie witamy księdza Profesora i zarazem Ojca Rekolekcjonistę w „Grodzie Świętego Stanisława BM” w Szczepanowie. Dziękując za podjęty trud głoszenia Słowa Bożego wśród nas, będziemy prosić dobrego Boga, przez pośrednictwo naszego Rodaka Św. Stanisława w intencjach księdza Profesora, o potrzebne łaski w posłudze, którą pełni dla naszej wspólnoty oraz w pracy naukowej i dydaktycznej w kształtowaniu młodego pokolenia. W liturgii przeżywamy dziś Niedzielę Palmową, którą rozpoczynamy Wielki Tydzień Męki Pańskiej. Poświęcenie palm na Mszy św. o godz. 11.oo Dziękujemy za ofiary składane na tacę, jest to jałmużna postna na Seminarium Duchowne w Tarnowie.

2. W tym tygodniu nie będzie Mszy św. o godz. 6.3o rano. Msze św. będą według planu rekolekcji.

3. Program rekolekcji: – dzisiaj jeszcze o godzinie;

8.oo – Msza święta i nauka ogólna dla wszystkich – Po Mszy św. nauka stanowa dla matek

9.3o – Msza święta z nauką stanową dla młodzieży

11.oo – Msza święta z nauką stanową dla dzieci – Procesja z palmami

15.oo – Gorzkie Żale i kazanie pasyjne – Msza święta bez kazania – Po Mszy świętej nauka stanowa dla ojców

W Wielki Poniedziałek o godzinie;

8.oo – Msza święta i nauka dla wszystkich

10.oo – Msza święta i nauka dla kobiet i chorych którzy mogą przybyć

16.oo – Msza święta z nauką stanową dla dzieci

18.oo – Msza święta i nauka dla wszystkich – Po Mszy świętej nauka stanowa dla młodzieży

W Wielki Wtorek – w naszej parafii będzie spowiedź przedświąteczna i zarazem rekolekcyjna. Spowiedź będzie w następującym porządku. Rozpoczęcie spowiedzi o godz. 8.oo rano Mszą święta i spowiadamy do godz. 12.oo. O godz. 15.oo – rachunek sumienia dla dzieci szkolnych. A wychodząc naprzeciw tym, którzy wracają z pracy po południu, tak aby i oni mogli się wyspowiadać, spowiedź będzie od godz. 15.3o do godziny 19.oo. Bardzo prosimy by wszyscy inni nie odkładali spowiedzi świętej na ostatnią godzinę, by ją umożliwić tym, którzy wrócą z pracy. Msza święta o godz. 18.oo. Na zakończenie spowiedzi świętej o godz. 19.oo będzie odprawiana Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii. Zachęcamy do licznego udziału i prosimy zabrać ze sobą świece lub lampiony. Strażaków bardzo prosimy by zabezpieczyli ulice w czasie Drogi Krzyżowej. – W Wielką Środę zakończenie rekolekcji. Msza św. na zakończenie rekolekcji dla I grupy o godz. 8.oo rano, dla dzieci o godz. 16.oo. i o godzinie 18.oo dla II grupy. W tym dniu będą zbierane ofiary przeznaczone na zorganizowanie rekolekcji. – Wielki Czwartek – to Dzień Eucharystii i Kapłaństwa. Rano w katedrze pod przewodnictwem biskupa ordynariusza odprawia się Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. W naszej bazylice Msza św. tylko wieczorem o godz. 1800. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Adoracja w do godz. 22.oo. – Wielki Piątek – to Dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. W Godzinie Miłosierdzia Bożego (godzina 15.00) w gronie rodzinnym odmówmy Koronkę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Zachęcamy do adoracji Chrystusa w Ciemnicy w ciągu całego dnia. Adoracja dla dzieci będzie o godz. 1000. Wieczorna Liturgia Wielkopiątkowa rozpocznie się o godz. 17.3o Drogą Krzyżową. A następnie dalsze obrzędy liturgii Wielkiego Piątku. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Po Komunii św. Uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Prosimy Strażaków i Wojów Św. Stanisława o objęcie warty honorowej podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w piątek i sobotę, a w czasie procesji rezurekcyjnej o niesienie baldachimu i chorągwi. Ofiary składane przy adoracji krzyża są przeznaczone jako wsparcie dla chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej. Adoracja w tym dniu do godz. 24.oo. Od 22.oo adorację poprowadzi SRK, a od 23.oo Apostolska Grupa Młodzieżowa. W Wielki Piątek obowiązuje każdego dorosłego katolika – od 18 do 60 roku życia post ścisły, a od 14 roku życia abstynencja od potraw mięsnych. – Wielka Sobota – Całodzienna adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 6.oo rano do godz. 16.00. Następnie będzie przerwa do godz. 20.oo, i czas na uporządkowanie bazyliki. Od godz. 20.oo ciąg dalszy adoracji. Zachęcamy by przychodząc na poświęcenie pokarmów zatrzymać się na dłuższą chwilę adoracji Chrystusa w Grobie. Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie w: – Bazylice w Szczepanowie o godz. 9.oo, 10.oo, 11.oo, 12.oo – W Sterkowcu w Domu Kultury poświęcenie pokarmów o godz. 9.3o – W Wokowicach o godz. 10.oo – W Łękach o godz. 10.3o – W Mokrzyskach koło domu państwa Sitko o godz. 10.oo i koło domu państwa Gładki o godz. 10.3o. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 2100. Prosimy by przynieść świece na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Po zakończonej liturgii i Mszy św. odbędzie się Uroczysta Procesja Rezurekcyjna. /około 23.oo/ Prosimy by wcześniej przygotować obrazy, figury, chorągwie, baldachim. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatów i dzwonienia. 4. Informujemy, że sakrament chrztu św. będzie udzielany w Poniedziałek Wielkanocny w czasie Mszy św. o godz. 11.oo. 5. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Kołodziej Krzysztof, Polek Anna, Polek Magdalena, Urbański Stanisław, Matulska Teresa, Dąbrowa Bernadetta, Borowiec Stanisław, Matys Maria. Bóg zapłać za waszą pracę. * O przygotowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego oraz przystrojenie ołtarzy na święta prosimy mieszkańców Wokowic i młodzież. * Sprzątanie placu przy bazylice będzie w środę o godz. 10.oo, natomiast bazylikę wewnątrz będzie można wysprzątać w środę o godz. 19.3o. * O uporządkowanie bazyliki w Wielką Sobotę prosimy parafian ze Szczepanowa: Lachowska, Urbański, Zwijacz, Kołodziej, Wójcik, Żurek, Wąsik, Cebula, Duch, Tybon, Cabała, Kądziołka, Olchawa, Palej, Borowiec, Pacura. 8. Ofiarę na renowację naszej bazyliki złożyły: 150 zł. – rodziny sprzątające Bazylikę, 130 złotych – Róża Św. Pawła Apostoła, 100 złotych – Róża Św. Rozalii. Bóg zapłać. m,—— OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE V Niedziela Wielkiego Postu – 21. 03. 2010 1. Po południu o godz.14.3o Droga Krzyżowa, godz. 15.oo Gorzkie Żale i Msza św. Przy wyjściu z bazyliki można nabyć baranki oraz paschaliki na stół wielkanocny. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na pomoc potrzebującym. 2. W tym tygodniu przeżywać będziemy: * W czwartek – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze św. w naszej Bazylice będą o godz. 630 , 800 i 1700. Zachęcamy do licznego uczestnictwa we Mszy św. W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego będziemy obchodzić „Dzień Świętości Życia”. W roku duszpasterskim, przeżywanym pod hasłem; ”Bądźmy świadkami miłości”, jest to szczególna okazja, by uwrażliwić nas, na wartość ludzkiego życia oraz zachęcić do konkretnego przejawu troski o życie, którym jest podjęcie „Duchowej Adopcji” dziecka poczętego. Na czym więc polega Duchowa Adopcja? Duchowa Adopcja polega na odmawianiu przez dziewięć miesięcy jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone. Jest to bezinteresowny i osobisty dar, który pomaga w szczególności ludziom młodym kształtować charakter, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa, uzdalniając ich do postrzegania miłości i daru płodności oczyma Boga. Uroczyste złożenie Deklaracji o „Duchowej Adopcji dziecka poczętego” oraz przyrzeczeń będzie w czwartek podczas Mszy Świętej, o godz. 6.3o, 8.oo i 17.oo. Zachęcamy wiernych, aby podjęli się tego trudu. * W piątek – Droga Krzyżowa dla dzieci – o godz. 16.oo i Msza święta * Droga Krzyżowa dla starszych o godzinie 17.3o a po niej Msza św. Zachęcamy do jeszcze liczniejszego udziału w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej. 3. Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa, którą rozpoczynamy Wielki Tydzień Męki Pańskiej. Poświęcenie palm i uroczysta procesja będzie na Mszy św. o godz. 1100. Ofiara na tacę z przyszłej niedzieli to jałmużna postna na Seminarium Duchowne w Tarnowie. 4. Jak wiemy, trwa wizytacja kanoniczna w naszym dekanacie. Biskup diecezjalny, zgodnie z przepisami Kan. 396 – 398 KPK, ma obowiązek wizytować systematycznie parafie swojej diecezji. Obowiązek ten spełnia przy pomocy biskupów pomocniczych. Biskup spotyka się z ludem Bożym nie tylko jako administrator, ale przede wszystkim jako zwiastun i nauczyciel słowa Bożego oraz pasterz swojej owczarni, Wizytacja jest czynnością apostolską i swoistym znakiem łaski oraz działania Ducha Świętego. /por. Ef 166/. W naszej parafii, w dniach 10 i 11 kwietnia br., a więc w sobotę i niedzielę po świętach wielkanocnych będziemy gościć Księdza Biskupa dr Andrzeja Jeża. Do tej szczególnej wizyty Księdza Biskupa w naszej wspólnocie parafialnej, przygotujemy się przez Rekolekcje Wielkopostne oraz naszą wspólną modlitwę w intencjach Księdza Biskupa –Wizytatora 5. Przypominamy wiernym, o możliwości przekazania 1% swojego podatku należnego za poprzedni rok na rzecz Stowarzyszenia Krzewienia Kultu Św. Stanisława BM lub Caritas. Jak to uczynić możemy się zapoznać z informacjami zamieszczonymi na specjalnych kartkach. 6. W najbliższą sobotę w naszej Parafii rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne. W czasie tegorocznych rekolekcji świętych, Słowo Boże będzie głosił Ks. dr Marek Kluz, sekretarz Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie. Plan rekolekcji jest następujący: Podam tylko na sobotę i niedzielę; R E K O L E K C J E W I E L K O P O S T N E Szczepanów – 27.03 – 31.03. 2010 roku Sobota 27 marca 2010 r. 15.oo – Msza święta i nauka stanowa dla dzieci 17.oo – Msza święta i nauka stanowa dla ojców i matek 18.3o – Msza święta i nauka stanowa dla młodzieży Niedziela Palmowa – 28 marca 2010 r. 6.3o – Msza święta i nauka ogólna dla wszystkich 8.oo – Msza święta i nauka ogólna dla wszystkich – Po Mszy św. nauka stanowa dla matek 9.3o – Msza święta z nauką stanową dla młodzieży 11.oo – Msza święta z nauką stanową dla dzieci – Procesja z palmami 15.oo – Gorzkie Żale i kazanie pasyjne – Msza święta bez kazania – Po Mszy świętej nauka stanowa dla ojców Poniedziałek – 29 marca 2010 r. 8.oo – Msza święta i nauka dla wszystkich 10.oo – Msza święta z nauką dla kobiet i chorych którzy mogą przybyć 16.oo – Msza święta z nauką stanową dla dzieci 18.oo – Msza święta i nauka dla wszystkich – Po Mszy świętej nauka stanowa dla młodzieży Wtorek – 30 – marca 2010 r. 8.oo – Msza święta – Nabożeństwo pokutne 8.3o – 12.oo spowiedź święta 15.oo – Nabożeństwo pokutne dla dzieci 15.3o – 19.oo spowiedź święta 18.oo – Msza święta i nauka dla wszystkich 19.oo – Droga krzyżowa ulicami Parafii Środa – 31 – marca 2010 r. 8.oo – Msza święta na zakończenie rekolekcji dla I grupy 16.oo – Msza święta na zakończenie rekolekcji dla dzieci 18.oo – Msza święta na zakończenie rekolekcji dla II grupy Wszystkich Bardzo prosimy tak zaplanować swój czas, by wziąć udział w naukach rekolekcyjnych zgodnie z podanym programem. 7. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Urbański Kazimierz, Jawor Marek, Nowak Zygmunt, jawor Stanisław, Kądziołka Dorota, Sikora Irena i Władysław, Kołodziej Krystyna, Jawor Piotr. Bóg zapłać za waszą pracę. * W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa; Kołodziej, Polek, Polek, Urbański, Piech, Matulski, Dąbrowa, Mazur, Kulesza, Białek, Gąsiorowski, Matys. 8. Ofiary na remont naszej bazyliki złożyły: 160 złotych rodziny sprzątające bazylikę, 50 zł. – pewna osoba, 1.tyś. złotych – pewna rodzina, 150 złotych – Róża Św. Marii Teresy Ledóchowskiej, zel. Stanisława Wielgosz, oraz pewna rodzina z Bucza maszynę do mycia posadzki. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”. 9. Informuję, że Urząd Marszałkowski w Krakowie pozytywnie rozpatrzył wniosek złożony przez parafię o dofinansowanie prac konserwatorskich. Pan Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, przekazał parafii dofinansowanie w wysokości 75 tyś złotych, na II etap prac konserwatorskich przy zabytkowym stropie kasetonowym oraz balkoniku w kościele długoszowskim. Przy tej okazji chcę również serdecznie podziękować Panu Adamowi Kwaśniakowi, – Członkowi Zarządu Województwa Małopolskiego – za udzielone nam wsparcie. Jest to bardzo duża kwota jaką otrzymaliśmy. Jednak aby zakończyć rozpoczęte prace konserwatorskie, potrzeba nam jeszcze drugie tyle, oraz znaczny wkład parafii. 10. Dyrektor Publicznego Przedszkola w Szczepanowie, informuje, że zapisy dzieci do przedszkola na rok 2010/2011 trwają do 14. kwietnia. 11. Informujemy Parafian, że w minionym tygodniu z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: śp. Jan Szatkowski lat 62, ze Szczepanowa. Polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu. 12. Zachęcamy do lektury naszego Pasterza oraz Gościa Niedzielnego.

——

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE IV Niedziela Wielkiego Postu – 14. 03. 2010 1. Po południu o godz.14.30 Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i Msza św. Po Mszy świętej spotkanie SRK. * Bóg zapłać za dzisiejsze ofiary jakie składacie na tacę, są przeznaczone na zapłacenie za zakupiony olej opałowy oraz na ubezpieczenie naszych kościołów i budynków. * Dziś przy bazylice parafialny Oddział „Caritas” rozprowadza baranki oraz paschaliki na stół wielkanocny. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na pomoc potrzebującym. * Od jutra „Caritas” w sklepach naszej parafii wystawi kosze do których będziemy mogli składać zakupione produkty, które później zostaną rozdane w świątecznych paczkach. 2. W tym tygodniu przeżywać będziemy: – W środę – o godz. 17.oo Nowenna do MB Nieustającej Pomocy. – W czwartek – o godz. 17.oo Nowenna do św. Stanisława BM. – W piątek – przypada Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP i Opiekuna Świętej Rodziny. Serdecznie zachęcamy do liczniejszego udziału we Mszy św. * Jak już informowaliśmy, w dniu 19 marca, tj. w Uroczystość Św. Józefa przypada patronalne Święto SRK. Stąd SRK oddział przy naszej parafii organizuje pielgrzymkę do Krakowa – Łagiewnik na diecezjalne spotkanie oddziałów. Wszystkich chętnych, zwłaszcza rodziny zapraszamy do wspólnego wyjazdu w najbliższy piątek 19 marca o godz. 12.45 z parkingu przy Bazylice. Koszt 25 zł. Zapisy w zakrystii. * W piątek – Droga Krzyżowa dla dzieci o godzinie – 16.oo i Msza święta. * Droga Krzyżowa dla starszych o godzinie – 17.3o i Msza św., na którą zapraszamy kandydatów do Sakramentu Bierzmowania wraz z rodzicami. Bardzo prosimy rodziców o obecność na tym spotkaniu, gdyż zostaną omówione bardzo ważne sprawy dotyczące przyjęcia Sakramentu Bierzmowania przez wasze dzieci. 3. Informujemy wiernych, że dniach od 26.czerwca do 07. lipca br., nasza Parafia wspólnie ze Stowarzyszeniem Krzewienia Kultu Św. Stanisława BM i Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, organizuje kolonię typu „Wakacje z Bogiem” dla dziewcząt w miejscowości Pobierowo nad Morzem Bałtyckim. W oazie mogą wziąć udział dziewczęta, które ukończyły III klasę Szkoły Podstawowej. Koszt Oazy-Kolonii: – Dziewczęta z DSM, oraz z zespołu „Oremus” – 550 zł. – Dziewczęta nie należące do żadnych grup parafialnych – 700 zł. Zgłoszenia przyjmuje ks. Mariusz do końca marca. Zapisując dziecko na wyjazd, trzeba wpłacić I ratę w wysokości 200 zł. Ponadto w dniach od 28.czerwca do 09. lipca organizowana jest oaza dla chłopców z LSO również w Pobierowie nad Morzem Bałtyckim. Koszt Oazy – Kolonii; – dla LSO – 550 zł, – pozostali chętni 700. Zgłoszenia przyjmuje ks. Paweł do końca marca. Zapisując dziecko na wyjazd trzeba wpłacić I ratę w wysokości 200 zł. Inne informacje o wyjeździe na oazę można uzyskać w zakrystii. 4. W Rejonowym Turnieju Piłki Nożnej Halowej LSO organizowanym w Jadownikach, nasza reprezentacja w kategorii Szkoła Gimnazjalna zajęła II miejsce, zaś w kategorii Szkoła Podstawowa miejsce V. Gratulujemy chłopcom. 5. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Styrna Maria, Pietrzko Teresa i Stanisław, Ciuruś Bogusława, Pałka Piotr, Niedojadło Jan, Pabian Sylwia, Wolnik Danuta, Kądziołka Anna, Cyran Bogumiła, Rataj Józef. Bóg zapłać za waszą pracę. * W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa: Skowyrski, Budyn, Ciemięga, Chruściel, Kądziołka, Urbański, Jawor, Nowak, Jawor, Kądziołka, Sikora, Kołodziej, Jawor. 6. Ofiary na remont naszej Bazyliki złożyły: 90 złotych – rodziny sprzątające bazylikę, 130 złotych – Róża Św. Heleny zel. Maria Kołodziej, 150 złotych – Róża Św. Rafała, zel. Stanisław Kołodziej. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie wpisane są do Złotej Księgi Ofiarodawców. W dniach 16 – 18 kwietnia bieżącego roku, organizowana jest pielgrzymka do Gietrzwałdu, Świętej Lipki, Wilna i Trok. Koszt wynosi 320 złotych. Zapisy w zakrystii. 8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: śp. Ryszard Płacheta ze Szczepanowa, lat 62. Polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu. 7. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. —- III Niedziela Wielkiego Postu 07. 03. 2010 r. 1. Po południu o godz. 14.3o Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i Msza św. * W dzisiejszą niedzielę rozprowadzane są baranki oraz paschaliki na stół wielkanocny. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na pomoc potrzebującym. 2. W tym tygodniu: * Jutro 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet! Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o tych najbardziej utrudzonych naszych matkach, matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety wypełniają szczególną rolę w świecie, w Kościele i rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki. * W środę na Nowennę do MBNP, serdecznie zapraszamy Róże Różańcowe. Po Mszy Św. i Nowennie w Sali Domu Pielgrzyma odbędzie się spotkanie Parafialnego Oddziału Caritas. * W czwartek o godz. 17.oo Nowenna do św. Stanisława BM. * W piątek o godz. 15.3o Droga Krzyżowa dla dzieci szkolnych i Msza św. Droga Krzyżowa dla starszych o godz. 17.3o i Msza św. Wszystkich zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach. * w sobotę o godz. 15.oo spotkanie DSM 3. W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz.15.3o w Sali w Domu Pielgrzyma odbędzie się spotkanie SRK. Serdecznie zapraszamy nowych członków. * w przyszłą niedzielę ofiary składane na tacę, będą są przeznaczone na zapłacenie za olej opałowy do ogrzewania naszej bazyliki, który musieliśmy dokupić w miniony piątek ze względu na przedłużającą się zimę, oraz na ubezpieczenie naszych kościołów i budynków parafialnych. 4. Informujemy Parafian, że w dniu 19 marca, tj. w Uroczystość Św. Józefa przypada patronalne Święto SRK. Stąd SRK oddział przy naszej parafii organizuje pielgrzymkę do Krakowa – Łagiewnik na ogólnopolskie spotkanie oddziałów. Wszystkich chętnych, zwłaszcza rodziny zapraszamy do wspólnego wyjazdu, piątek 19 marca o godz. 12.45 z parkingu przy Bazylice. Koszt 25 zł. Zapisy w zakrystii. 5. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę: Nowak, Wolnik, Wielgosz, Maślanka, Wielgosz, Kuras, Kargol, Kądziołka, Chrabąszcz. Bóg zapłać ! * W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa; Styrna, Turlej, Ciuruś, Pałka, Pałka, Niedojadło, Pabian, Świątek, Wójcik, Wolnik, Cyran, Rataj. 6. Ofiary na renowację naszej bazyliki złożyły: – 200 zł. rodziny sprzątające bazylikę, 100 zł. Róża Św. Cecylii ze Sterkowca zel. Bogusława Brzezińska, 200 zł. Róża Św. Elżbiety zel. Józefa Szuba, 130 zł, Róża Sługi Bożego Jana Pawła II zel. Helena Pasula. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, również i te comiesięczne wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”. 7. Sołtysi Sołectw: Łęki, Mokrzyska, Sterkowiec, Szczepanów, Wokowice informują, że w najbliższym tygodniu będą przyjmować wpłaty podatku. Szczegóły na tablicach ogłoszeń w poszczególnych Sołectwach. 8. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Kazimiera Żurek lat 80 z Mokrzysk oraz Helena Przepiórka lat.83 z Łęk. Pogrzeb jutro o godz. 13.oo. Polecajmy ich dusze Bożemu Miłosierdziu. 9. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych, które możemy nabyć u Ministrantów przed Bazyliką. — II Niedziela Wielkiego Postu 28. 02. 2010. 1. Dziś druga niedziela Wielkiego Postu. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. Po południu o godz. 14.30 Droga Krzyżowa, o godz. 1500 Gorzkie Żale i Msza św. Serdecznie zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach. 2. Serdecznie dziękujemy za ofiary składane dzisiaj do puszek na Fundusz Misyjny Ad Gentes. 3. W tym tygodniu: * W środę o godz. 17.oo Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. * W czwartek 4 marca, – czcimy świętego Kazimierza, polskiego królewicza. Święty Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej opatrzności Kościół i cały naród litewski. Wszystkim solenizantom tego dnia, na czele z Ks. Kazimierzem składamy serdeczne życzenia. * W pierwszy czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź od godz. 16.00. dla dzieci ze szkół podstawowych i Gimnazjum. Bardzo prosimy aby dzieci przyszły do spowiedzi w I czwartek. * Na wieczorną Mszę św. zapraszamy dzieci przygotowujące się do Pierwszej Spowiedzi i Komunii św. i ich rodziców. * W pierwszy piątek spowiedź będzie od godz. 15.oo dla młodzieży i starszych. * Droga Krzyżowa dla dzieci szkolnych będzie o godz. 16.00 i Msza św., a dla starszych o godz. 17.30 i Msza św. * Z racji I pierwszego Piątku udamy się do chorych z Komunią św. w następującym porządku; Ks. Mariusz w piątek od godz. 12.3o., Ks. Paweł w sobotę od godz. 8.oo rano. Ks. Kazimierz we wtorek o d go 12.3o., 4. W piątek na Drogę Krzyżową o godz. 17.3o i na wieczorną Mszę św. zapraszamy młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania oraz rodziców. Również w piątek zapraszamy na spotkanie z uczestnikiem akcji ratunkowej na Haiti strażakiem z Nowego Sącza p. Mirosławem Pulitem. Spotkanie rozpocznie się po Mszy św. wieczornej. Będzie można zobaczyć zdjęcia z miejsca akcji polskich ratowników. Zapraszamy serdecznie! 5. W dniu 6 marca br. tj. w sobotę, rozpoczyna się kolejny Kurs dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Zachęcamy mężczyzn do zgłoszenia się na kurs przygotowujący do tej posługi w kościele. Starajmy się przełamać wszystkie bariery utrudniające podjęcie decyzji, aby zostać Nadzwyczajnym Szafarzem Komunii Świętej. Chętnych do tej posługi prosimy aby się zgłosili do piątku włącznie. 6. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Kłusek Maria, Górka Kazimierz, Tlałka Jacek, Żurek Ryszard i Stanisław, Sarlej Piotr, Cichy Alicja, Semczyszak Agnieszka, Czuj Karolina, Styrna Wioletta, Wąs Mirosław, Dubiel Maria, Wąsik Kazimierz. Bóg zapłać za Waszą pracę. * W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa: Nowak, Wolnik, Wielgosz, Maślanka, Wojdak, Wielgosz, Kuras, Wójcik, Kargol, Kądziołka, Chrabąszcz, Sikora. 7. Ofiary na renowację naszej Bazyliki złożyły; 150 zł, rodziny sprzątające bazylikę, 200 zł. Palej Barbara ze Szczepanowa. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”. 8. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zwraca się do wszystkich wiernych, aby w formie pisemnej złożyć świadectwa o zmarłych kapłanach, którzy swoją postawą wpłynęli na ich życie. Szczególnie chodzi o kapłanów tutaj pracujących, a także o naszych rodakach. Spisane świadectwo prosimy złożyć w zakrystii do 15 marca włącznie. 9. W związku ze zbliżającymi się prymicjami naszego Diakona Łukasza Gładkiego, młodzież wsi Mokrzyska proszona jest na spotkanie w najbliższą sobotę tj. 6 marca w budynku GOSiR na godz. 16.oo. Bardzo prosimy młodzież o liczne przybycie . 10. Informujemy Parafian, że w IV Turnieju Piłki Nożnej Halowej LSO, Ministranci w kategorii Szkół Podstawowych i Lektorzy w kategorii Gimnazjum zajęli I miejsca. Gratulujemy ministrantom i lektorom pierwszego miejsca. 11. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. I Niedziela Wielkiego Postu 21. 02. 2010 r. 1. Przeżywamy I Niedzielę Wielkiego Postu. Dzisiejsza składka przeznaczona jest na Seminarium Duchowne w Tarnowie. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone na ten cel. * Po południu o godz. 15.00 Gorzkie Żale i Msza św. Ofiary na tacę zbierane w czasie Gorzkich Żali, przeznaczone są na kwiaty do Bożego Grobu. Przypominamy, że w Polsce za pobożny udział w „Gorzkich Żalach”, można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. 2. We właściwym przeżywaniu Wielkiego Postu niech pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek i niedzielę w naszej bazylice wraz z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę Krzyżową, a w niedziele rozpamiętujemy Mękę Pańską podczas Gorzkich Żali. Nie żałujmy czasu i odwagi, aby w zlaicyzowanym dziś świecie pokazać, że mocno trwamy przy Chrystusowym Krzyżu – znaku zbawienia. Niech ten Krzyż przypomina światu, zwłaszcza wrogom Kościoła, iż największą wartością w życiu jest miłość płynąca z tego właśnie Krzyża, bo przecież: „W krzyżu miłości nauka”. 3. Pierwszy Tydzień Wielkiego Postu poświęca się sprawom trzeźwości, która jest jedną z form pokuty kościelnej. Poprzez cały Wielki Post nie ustawajmy w ofiarach, umartwieniach i naprawianiu naszych serc. Własnym przykładem i modlitwą wspierajmy wielkopostną akcję trzeźwości. Chciejmy swoje postanowienia trzeźwościowe wpisać do „Księgi Trzeźwości”, która jest wyłożona przy ołtarzu Bożego Miłosierdzia. 4. W tym tygodniu: * Jutro – przypada Święto Katedry Świętego Piotra. Kościół obchodzi je już od IV wieku, przypominając w ten sposób rolę Stolicy Piotrowej dla zachowania jedności Kościoła * W środę – Nowenna do MBNP. * W czwartek – Nowenna do Św. Stanisława BM, zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach. *W piątek – Droga Krzyżowa dla dzieci szkolnych będzie o godz. 16.00 i Msza św., a dla starszych Droga Krzyżowa o godz. 17.30 i Msza św. * W sobotę nie będzie Mszy św. popołudniowej ze względu na wizytację kanoniczną w naszym dekanacie. 5. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na ogólnopolski fundusz dzieła pomocy misjom „Ad Gentes” przeprowadzą dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego. 6. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Baran Lidia, Kądziołka Maria i Anna, Patuła Stanisław, Kądziołka Marek, Szkodny Janusz i Stanisław, Pacia Zuzanna, Piękosz Zofia, Wojtusik Witold. Bóg zapłać za waszą pracę. W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa: Kłusek, Górka, Klisiewicz, Tlałka, Żurek, Sarlej, Cichy, Szymczyszak, Czuj, Styrna, Wąs, Dubiel, Wąsik. 7. Ofiary na ołtarz renowację naszej bazyliki złożyli: rodziny sprzątające bazylikę 150 zł., Róża Św. Gabrieli z Łęk, 200 złotych, Róża Ojców Św. Maksymiliana zel. Ryszard Żurek 140 złotych, pewna osoba z Mokrzysk 100 złotych. Bóg zapłać za wszystkie ofiary wpisane są do złotej Księgi Ofiarodawców. 8. Informujemy Parafian, że Ksiądz Rektor WSD w Tarnowie skierował na praktykę duszpasterską do naszej Parafii alumna VI roku, Księdza Diakona Marcina Gryzło pochodzącego z Parafii Podole. Bardzo serdecznie witamy Księdza Diakona w naszej wspólnocie parafialnej i życzymy dużo sił w spełnianiu posługi w naszym Sanktuarium. 9. Sołtys wsi Szczepanów informuje, w tym tygodniu będą wydawane nakazy podatkowe z możliwością wpłaty przy odbiorze. 10. Zachęcany do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. —- SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU – 14 lutego 2010 1. Dzisiaj w naszej Bazylice rozpoczynamy nabożeństwo 40 – godzinne. Po Mszach św. będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w następującym porządku : * Po Mszy świętej o godzinie 6.3o i 8.oo – adoracja indywidualna * Po Mszy świętej o godzinie 9.30 adoracja dla młodzieży * Po Mszy św. o godzinie 11.oo adoracja dla dzieci oraz indywidualna * Od godziny 14.oo adoracja dla matek i ojców. * O godzinie 15.oo Nieszpory i Msza św. o godz. 15.3o. 2. Dzisiaj po Mszy św. popołudniowej na plebanii, odbędzie się spotkanie Rady Parafialnej i Stowarzyszenia Krzewienia Kultu Św. Stanisława oraz zarządów; SRK, Caritasu, Chóru, Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. Bardzo prosimy o liczny udział w tym spotkaniu ponieważ będą omawiane bardzo ważne sprawy dotyczące wizytacji kanonicznej Księdza Biskupa w naszej parafii. * W tym tygodniu przeżywać będziemy: – W poniedziałek i wtorek nabożeństwo 40 – godzinne. Program adoracji w te dwa dni jest następujący: 8.00 – Msza św. na rozpoczęcie adoracji 9.00 – mieszkańcy Wokowic i Przyborowa 11.00 – mieszkańcy Mokrzysk 13.00– mieszkańcy Sterkowca i Łęk 15.00 – mieszkańcy Szczepanowa i dzieci szkolne Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego 16.30 – Nieszpory Eucharystyczne 17.00 – Msza św. na zakończenie adoracji W poniedziałek i wtorek nie będzie Mszy św. o godz. 630. Zachęcamy do licznego udziału w tym nabożeństwie. 3. Kończąc nabożeństwo 40 – godzinne, dochodzimy do kolejnego okresu liturgicznego – Wielkiego Postu. Rozpoczniemy go w najbliższą środę, 17 lutego, posypaniem głów popiołem. Obrzęd ten jest wyrazem gotowości do podjęcia pokuty. Msze św. w tym dniu o godz. 6.3o, 8.oo, 9.3o, 11.oo i 17.oo. Rozpoczyna się okres Komunii wielkanocnej. * W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz abstynencja polegająca na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy – od 14. do 60. roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy nie są do niego zobowiązani. 4. Ofiary na tacę ze Środy Popielcowej przeznaczone są na cele charytatywne w naszej Diecezji. Od Popielca do I niedzieli W. Postu przeżywamy kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Włączmy się do tej modlitwy całego Kościoła. 5. Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu zaczniemy gromadzić się na nabożeństwach wielkopostnych. W piątki wspólnie będziemy rozważać Drogę Krzyżową, a w niedzielę śpiewać Gorzkie Żale. – w piątek o godz. 16.oo – Droga Krzyżowa dla dzieci, a po niej Msza św. – o godz. 17.3o Droga Krzyżowa dla starszych i Msza św. 6. W sobotę nie ma Mszy św. o godz. 1700. 7. W przyszłą niedzielę godz. 14.3o Droga Krzyżowa, a o godz. 1500 Gorzkie Żale i Msza św. Serdecznie zachęcamy do licznego udziału w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. 8. W przyszłą niedzielę składka na tacę na Seminarium Duchowne w Tarnowie jako jałmużna postna. 9. Najbliższy tydzień będzie także Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pijaństwo przynosi cierpienie wielu ludziom. Podejmijmy zatem tę intencję w naszych osobistych modlitwach i w postawie trzeźwości. Zobowiązania trzeźwościowe wpiszmy do „Księgi Trzeźwości”, która jest wystawiona przy ołtarzu Bożego Miłosierdzia. 10. W okresie Wielkiego Postu możemy uzyskać odpust zupełny, a więc darowanie kary doczesnej za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, jednak nienaprawione przez nas. Warunkiem uzyskania odpustu jest wzbudzenie takiej intencji, stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Odpust zupełny można uzyskać w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”, a w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żalów i Drogi Krzyżowej oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji. 11. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały Bazylikę: Woda Małgorzata, Nowak Ryszard i Jacek, Duda Małgorzata, Płaneta Grzegorz, Franczak Zdzisław, Latocha Magdalena, Borzęcka Bożena, Gibała Józefa, Jastrzębska Zofia, Pacura Janina, Budyn Bronisława i Justyna, Budyn Maria, Chmielarz Barbara, Chmielarz Michał, Tomasik Alicja. Bóg zapłać za waszą pracę. * W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny ze Szczepanowa; Łączka, Baran, Podolański, Kądziołka, Patuła, Kądziołka, Boruta, Kołodziej, Szkodny, Pacia, Piękosz, Wójcik. 12. Ofiarę na renowację naszej Bazyliki złożyły: 100 złotych, rodziny sprzątające bazylikę, 100 zł Róża Sługi Bożego Jana Pawła II zel. Maria Paprocka. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie również i te comiesięczne wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”. 13. Informujemy Parafian, że w II Diecezjalnym Konkursie Stron Internetowych PAULUS, nasza Parafia zdobyła nagrodę główną w kategorii Parafie /statuetkę, dyplomy oraz laptopa/. Jest to wielkie wyróżnienie dla naszej Parafii, ale zarazem mobilizacja do tego, aby nasza strona była jeszcze lepsza. Wszystkich zainteresowanych zachęcam do współtworzenia naszej witryny parafialnej. Zaś w głosowaniu sms’owym, na 54 Parafie, zgłoszone do konkursu, nasza Parafia znalazła się na bardzo dobrym IV miejscu. Dziękujemy tym wszystkim którzy oddali swój głos na naszą stronę internetową. Serdecznie dziękuję Panu Krzysztofowi Boguszowi za prowadzenie naszej strony. 14. Informujemy Parafian, że zmarł śp. Stanisław Lis lat. 73, zam. w Łękach. Pogrzeb we wtorek o godz. 14.oo. Polecajmy jego duszę Bożemu Miłosierdziu. 15. Zachęcany do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

——

5 Niedziela zwykła 07. 02. 2010

1.Dzisiaj po południu o godz. 15.00 Nieszpory połączone z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego. Msza święta godz. 15.3o.

2.W tym tygodniu przeżywać będziemy:

– W środę – wsp. Św. Scholastyki, dziewicy;

– W czwartek – 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Massabielskiej Grocie.

Wkrótce Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes pielgrzymują chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata.

3. Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych, osamotnionych, dla tych, których mamy bardzo blisko siebie, i dla tych, których nie znamy. W czasie Nowenny do Św. Stanisława BM i Mszy świętej będziemy się modlić w intencjach wszystkich chorych w naszej Parafii.

W tym dniu Kustosz Sanktuarium w Porąbce Uszewskiej zaprasza do nawiedzenia Sanktuarium Groty NMP z Lourdes. Uroczysta Suma i procesja z lampionami do Groty o godz. 16.30. Zachęcamy do uczestnictwa w tym nabożeństwie.

4. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Nabożeństwo Czterdziestogodzinne. Po Mszach św. będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Po Mszy św. o godz. 9.30 adoracja dla młodzieży, po sumie adoracja dla dzieci. Od godz. 14.oo adoracja dla matek i ojców. O godzinie 15.oo Nieszpory. Msza św. o godz. 15.3o.

5. W przyszłą niedzielę po Mszy św. popołudniowej na plebanii, odbędzie się spotkanie: Rady Parafialnej i Stowarzyszenia Krzewienia Kultu Św. Stanisława oraz zarządów; SRK, Caritasu, Chóru, Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców. Bardzo prosimy o liczny udział w tym spotkaniu.

6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Sterkowcu zaprasza Babcie i Dziadków z okazji „Dnia Seniora” które odbędzie się w środę tj. 10 lutego o godz. 10.oo w Domu Kultury w Sterkowcu. W tym samym dniu w godzinach od 10.oo do 19.oo odbędą się wybory Patrona szkoły.

7. W najbliższą sobotę o godz. 15.oo spotkanie DSM.

8. LKS w Szczepanowie ogłasza nabór do sekcji szachowej. Zajęcia odbywają się w poniedziałki od godz. 16.3o szkole.

9. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały Bazylikę: Kawa, Koczwara, Żurek, Bujak, Święch, Borowiec, Siemiński, Przepiórka Stanisław, Gzyl Stanisław, Gzyl Tomasz. Bóg zapłać za waszą pracę.

* W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny ze Szczepanowa; Woda, Nowak, Duda, Płaneta, Franczak, Latocha, Borzęcka, Gibała, Jastrzębski, Budyn, Pacura, Budyn, Budyn.

10. Ofiarę na renowację naszej Bazyliki złożyły: 130 złotych, rodziny sprzątające bazylikę. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie również i te comiesięczne.

11. Starostwo Powiatowe w Brzesku informuje, że w budynku tzw. „Starego Szpitala” został uruchomiony nowy zakład opieki zdrowotnej pn. ”Powiatowy Publiczny Zakład Opiekuńczo – Leczniczy”, który będzie udzielał świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki pielęgnacyjnej i opiekuńczej, osobom przewlekle chorym, w ramach opieki długoterminowej.

Bliższe informacje można uzyskać w Starostwie, są też zamieszczone na stronie internetowej Powiatu Brzeskiego.

12. Tak jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku mamy możliwość, by przy rozliczeniu podatku rocznego z uzyskanych dochodów, 1% przekazać na Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława, które jest organizacją pożytku publicznego, lub Caritas Diecezji Tarnowskiej. Wystarczy, że zaznaczymy to w formularzu podatkowym PIT. Bardzo prosimy by skorzystać z tej możliwości, gdyż w ten sposób sami możemy zdecydować jak zostanie spożytkowany ten 1% podatku, który i tak zostanie pobrany.

Wszystkim którzy w minionym roku przekazali 1 % na Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława, lub Caritas Diecezjalny, jeszcze raz serdecznie dziękujmy. Bóg zapłać! Są przygotowane ulotki Caritasu i Stowarzyszenia, które będą nam pomocne przy wypełnianiu PIT – ów, możemy zabrać.

13. Już po raz drugi w Diecezji Tarnowskiej ma miejsce Konkurs Stron Internetowych. Kuria Diecezjalna w Tarnowie ogłosiła drugą edycję konkursu na najlepszą witrynę internetową Parafii, Ruchów, Stowarzyszeń oraz innych podmiotów działających a utożsamiających się z Diecezją Tarnowską. Nadrzędnym celem konkursu, jest propagowanie myśli chrześcijańskiej za pomocą internetu. Jest to także dostrzeżenie nowej formy ewangelizacji, którą konkurs chce propagować.

Również nasza strona parafialna została zgłoszona do konkursu. Dlatego prosimy, aby wysyłać sms’y, głosując na naszą stronę internetową parafii. Każdy kto weźmie udział w głosowaniu wysyłając sms’a konkursowego ma szanse na wygranie telefonu komórkowego i innych nagród. Na karteczkach są wydrukowane informacje jak głosować na naszą stronę internetową.

14. Zachęcany do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

——

4 Niedziela zwykła 31. 01. 2010 r.

1. Po południu o 15.oo., Nieszpory i Msza święta.

2. We wtorek, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa-Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca zawiłe i ciemne drogi naszego życia. Po drogach wiary dobrze jest kroczyć z Chrystusową Matką.

3. Jednocześnie od 1997 roku 2 lutego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Naszą modlitwą w szczególny sposób obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w niezliczonych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Niech też nie zabraknie z naszej strony wsparcia materialnego dla wielu borykających się z trudnościami klasztorów i domów zakonnych.

Msze św. w naszej bazylice według porządku niedzielnego, a po południu o 17.00. Na wszystkich Mszach św. będzie poświęcenie gromnic. Prosimy je przynieść ze sobą. W tym dniu przypada 35 rocznica święceń biskupich Ks. Bpa Władysława Bobowskiego. Nasza Diecezja swoją wdzięczność Księdzu Biskupowi Władysławowi złoży w najbliższą sobotę w Bazylice Katedralnej o czym nas poinformował Ks. Biskup Ordynariusz w swoim komunikacie.

4. W środę na Nowennę do MBNP i Mszę św. serdecznie zapraszamy Róże Różańcowe. Po Mszy św. Zelatorzy proszeni są do zakrystii po odbiór intencji Apostolstwa Modlitwy dla swoich Róż.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Wspominamy w ten dzień ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. We wspólnej modlitwie prosimy o nowe i święte powołania do kapłaństwa.

* W I – czwartek od godz. 16.oo. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i spowiedź święta. Na wieczorną Mszę św. zapraszamy dzieci przygotowujące się do I spowiedzi i Komunii św. i ich rodziców.

* W pierwszy piątek miesiąca chcemy wypełnić prośbę Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata.

* W I – piątek miesiąca spowiedź od godz.16.oo. Na wieczorne nabożeństwo zapraszamy młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania i ich rodziców.

6. W pierwszą sobotę od godz. 8.00 kapłani udadzą się do chorych z Komunią św.

* Ks. Mariusz do chorych uda się w piątek od godz. 12.3o.

7. Informujemy Parafian, że w najbliższą sobotę, nie będzie Mszy Św. o godz. 17.oo, ze względu na rozpoczynającą się wizytację Biskupią w dekanacie.

8. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 15.3o spotkanie SRK.

W tym tygodniu patronują nam:

• w środę – św. Błażej, biskup i męczennik z IV wieku, jego pomocy wzywamy w chorobach gardła. W tym dniu błogosławieństwo gardła.

• W piątek – św. Agata, dziewica i męczennica żyjąca na Sycylii w III wieku.

• W sobotę – św. Paweł Mika i jego Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu.

9. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Gabryś Jacek, Damian i Marta, Starowicz Bogusława, Mrówka Ewa, Starowicz Tomasz, Niedojadło Zofia, Moryc Bogusława i Teresa, Durlak Teresa i Barbara, Kaczmarczyk Małgorzata, Wilk Urszula, Lewandowski Janusz i Renata, Biernat Wanda, Gibała Janina. Bóg zapłać za waszą pracę.

10. W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa: Wojtusik, Kawa, Koczwara, Żurek, Bujak, Wcisło, Święch, Borowiec, Siemiński, Przepiórka, Gzyl.

Ofiary na remont bazyliki złożyli: Rodziny sprzątające bazylikę 150 zł, 100 zł – pewna osoba ze Szczepanowa, 50 zł., pewna osoba z Tarnowa. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”.

11. Informujemy wiernych, że z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp. Ryszard Przybyło z Wokowic, lat 72. Polecajmy Jego duszę Bożemu Miłosierdziu.

12. Informujemy rodziców i dzieci, że w najbliższą sobotę tj. 6.lutego o godz. 10.oo w Brzesku przy ul. Głowackiego 20, rozpocznie się zabawa karnawałowa w Kubusiowej Izbie. Na tę zabawę są zaproszone wszystkie dzieci wraz z rodzicami. Szczegóły na tablicach ogłoszeń.

13. Zachęcamy do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych. ——

III Niedziela Zwykła – 24 stycznia 2010 r.

1. W dniu dzisiejszym swoimi modlitwami i ofiarami do puszek wspieramy mieszkańców Haiti po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi. Po południu o godz. 15.00 , Nieszpory i Msza święta.

2. Jutro, w święto nawrócenia świętego Pawła, zakończy się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Tak bardzo upragniona przez Jezusa jedność została niszczona przez ludzką pychę i jest zgorszeniem dla świata, dlatego nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej przywrócenia. W tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy i cierpienia. 3. W dniu jutrzejszym przypada jedenasta rocznica objęcia Diecezji przez Ks. Biskupa Wiktora Skworca. Także jutro nasz rodak Ks. Biskup Jan Styrna przeżywa swoje urodziny. Pamiętajmy w naszych modlitwach o Pasterzu Diecezji, i o naszym rodaku. 4. We wtorek, 26 stycznia – świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, uczniów i współpracowników świętego Pawła ; 5. W środę, 27 stycznia, – błogosławionego Jerzego Matulewicza, odnowiciela zakonu Marianów i biskupa wileńskiego. 6. W czwartek, 28 stycznia – świętego Tomasza z Akwinu, Doktora Kościoła i jednego z najwybitniejszych filozofów w dziejach kultury europejskie 7. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały i ubierały kwiatami naszą bazylikę. Pracowali; Grochola Helena, Grochola Jolanta, Łuszcz Danuta, Jawor Edyta, Styrna Krzysztof, Kubala Marta, Tyrkiel Bartłomiej, Grynastyl Barbara, Grynastyl Kinga, Skrzyński Stanisław, Leks Jadwiga i Barbara, Kopermny Piotr, Wencel Agnieszka. Bóg zapłać za Waszą pracę. 8. W tym tygodniu prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa; Gabryś, Starowicz, Mrówka, Starowicz, Niedojadło, Moryc, Durlak, Kaczmarczyk, Wilczek, Lewandowski, Biernat, Gibała. 9. Ofiary na renowację Bazyliki złożyli: – 120 zł – Rodziny sprzątające bazylikę, – 150 zł. 7 Róża kobiet Św. Jolanty, zel. Łyko Zofia. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie i te comiesięczne, wpisane są do „Złotej Księgi Ofiarodawców”. 10. Jak w ubiegłym roku, tak i w tym mamy możliwość, by przy rozliczeniu podatku rocznego z uzyskanych dochodów, 1% przekazać na Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława, które jest organizacją pożytku publicznego, lub Caritas Diecezji tarnowskiej. Wystarczy, że zaznaczymy to w formularzu podatkowym PIT. Bardzo prosimy by skorzystać z tej możliwości, gdyż w ten sposób sami możemy zdecydować jak zostanie spożytkowany ten 1% podatku, który i tak zostanie pobrany. Wszystkim którzy w minionym roku przekazali 1 % na Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława, lub Caritas Diecezjalny, jeszcze raz serdecznie dziękujmy. Bóg zapłać ! Są przygotowane ulotki, które będą nam pomocne przy wypełnianiu PIT – ów, możemy zabrać. 11. Zachęcany do lektury Gościa Niedzielnego i innych czasopism religijnych.

——

II Niedziela Zwykła w ciągu roku – 17 stycznia 2010 r.

1. Jutro rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Powszechnej, gdyż jest ona obchodzona przez wszystkie kościoły chrześcijańskie. Uczyńmy, co tylko w naszej mocy, aby intencje te polecać Bogu w naszej osobistej modlitwie. Niech będą one skromnym wkładem w budowanie jedności. Po południu o godz. 1500 Nieszpory i Msza św.

2. Dziś w Polsce obchodzimy XIII Dzień Judaizmu. Szczególnie dziś pochylmy się nad Pismem Świętym, by tam szukać wspólnych korzeni i uczyć się od Abrahama zawierzać Bogu. Główne uroczystości XIII Dnia Judaizmu odbywają się w Tarnowie. 3. W dzisiejszą niedzielę w Kościele obchodzimy też Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. 4. W czwartek, 21 stycznia, przypada Dzień Babci, a zaraz w piątek, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Dziadków, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Pana. Bardzo często tyle im zawdzięczamy! Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa, ofiarowana Komunia Święta i serdeczna pamięć. Przyjdźmy więc liczniej na nowenny w środę do MBNP, a w czwartek do św. Stanisława BM. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM: – We wtorek – 19.I. – św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924), biskup przemyski, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, tak zwanych sercanek. – W czwartek – 21. I. – św. Agnieszka, dziewica i męczennica, która jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku. 5. Zakończyliśmy w naszej parafii wizytę duszpasterską, zwaną kolędą. Serdecznie dziękujemy wszystkim za życzliwe przyjęcie nas w swoich domach, za zainteresowanie sprawami parafii, za gościnność oraz za ofiary jakie składaliście przy okazji kolędy. Bóg zapłać! 6. Dziękujemy tym rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Borowiec Kamil, Kądziołka Danuta, Kądziołka Stanisława, Waresiak Jan, Przesławska Maria, Bogdanowicz Marta, Filipowska Helena, Kukułka Wojciech, Halik Dorota, Kosałka Anna, Grodzki Piotr i Gabriel. Bóg zapłać za waszą pracę. W tym tygodniu prosimy o to kolejne rodziny ze Szczepanowa: Grochola, Grochola, Łuszcz, Jawor, Kubala, Tyrkiel, Grynastyl, Grynastyl, Skrzyński, Leks, Koperny, Wencel. 7. Ofiarę na renowację naszej bazyliki złożyły Rodziny sprzątające bazylikę 160 zł. 8. Informujemy Parafian, że zmarła śp. Teresa Glonek zd. Olszańska lat 69. Pogrzeb w środę o godz. 12.3o. Polecajmy je duszę Bożemu Miłosierdziu. 9. Urząd miejski w Brzesku przypomina o obowiązku odśnieżania i posypywania piaskiem chodników przez właścicieli i administratorów nieruchomości przylegających do tych chodników.

——

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – 10 stycznia 2010 r.

1. Wspominając dzisiaj chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia. W tym sakramencie otrzymaliśmy godności przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi. Po południu o godz. 15.00 Nieszpory i Msza św. o 15.3o, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich Nauczycieli i Wychowawców oraz Pracowników Szkół z Dekanatu, a po mszy św. na wspólne spotkanie opłatkowe.

2. Dzisiejsza niedziela kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany okres zwykły. Jednak tradycyjnie przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem. 3. W środę o godz. 17.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a w czwartek do św. Stanisława BM. Zachęcamy do liczniejszego udziału w tych nabożeństwach. 4. W przyszłą niedzielę 17 stycznia, przypada Dzień Dialogu Chrześcijańsko – Żydowskiego. Tego dnia pamiętajmy szczególnie o naszych starszych braciach w wierze, prosząc Boga o wzajemne przebaczenie krzywd, uprzedzeń, coraz lepsze zrozumienie i wzajemną miłość. Te intencje włączmy w naszą codzienną modlitwę prosząc Boga o ustanie tam działań wojennych. 5. Dziękujemy rodzinom, które w tym tygodniu porządkowały bazylikę. Pracowali: Dziadoń Maria, Moryc Józefa, Rygielska Lucyna i Paulina, Dziekanowska Urszula, Piwowarski Stanisław, Szlachta Marek, Przesławski Józef i Andrzej, Stypuła Janina, Łukasz i Marek, Żurek Tadeusz, Żurek Katarzyna, Borowiec Zofia. W tym tygodniu bardzo prosimy kolejne rodziny ze Szczepanowa: Borowiec, Kądziołka, Kądziołka, Waresiak, Przesławska, Bogdanowicz, Filipowski, Kukułka, Halik, Kosałka, Grodzki. 6. Ofiary na renowację naszej Bazyliki, złożyły rodziny sprzątające Bazylikę – 160 złotych. Bóg zapłać za wszystkie ofiary jakie składacie i te comiesięczne. 7. Jak w ubiegłym roku, tak i w tym mamy możliwość, by przy rozliczeniu podatku rocznego z uzyskanych dochodów, 1% przekazać na Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława, które jest organizacją pożytku publicznego. Wystarczy, że zaznaczymy to w formularzu podatkowym PIT. Bardzo prosimy by skorzystać z tej możliwości, gdyż w ten sposób sami możemy zdecydować jak zostanie spożytkowany ten 1% podatku, który i tak zostanie pobrany. Wszystkim którzy w minionym roku przekazali 1 % na Stowarzyszenie Krzewienia Kultu Św. Stanisława, jeszcze raz serdecznie dziękujmy. Bóg zapłać ! 8. Sołtysi wsi: Mokrzyska, Sterkowiec, Szczepanów, Wokowice informują, że do 30 stycznia 2010 roku, będą przyjmować w swoich biurach wpłaty obowiązkowego ubezpieczenia rolników. Szczegóły na tablicach ogłoszeń w poszczególnych sołectwach. *Sołtys wsi Łęki w dniu 14 i 15 stycznia od godz. 10.oo do 15.oo będzie przyjmować opłaty ubezpieczenia rolnego.